Faruk Erem
Türkiye Barolar Birliğinin ilk başkanı Faruk Erem

Faruk Erem

Büyük hukukçu Faruk Erem 1913 yılında doğmuş ve 15 Kasım 1998’de vefat etmiştir.

Faruk Erem, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdikten sonra Belçika’da hukuk alanında doktora yapmış, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doçent olarak görev almış, bir yıl İtalya’da kalarak ceza hukuku ve kriminoloji alanında çalışmış, İtalya’dan döndükten sonra Profesörolmuştur.

Profesör Doktor Faruk Erem, Ankara Üniversitesinde dekan olarak idarecilik yapmış ve 1978’de emekli olmuştur. Erem, Türkiye Barolar Birliği‘nin ilk Başkanıdır ve bu görevi 9 Ocak 1980 tarihine kadar sürdürmüştür.
Erem, Türk Ceza Hukukunu içtihatlarını ve uygulamalarını derinden etkileyen bilim insanlarındandır.  Bir Ceza Avukatının Anıları isimli tiyatro oyunu, Faruk Erem‘in kaleme aldığı kitaptan senaryolaştırılarak tiyatroda sahnelenmiştir. Usta hukukçu Faruk Erem’in “Bir Ceza Avukatının Anıları” eserinden uyarlanan, her bölümünde farklı bir davanın konu edildiği televizyon filmi şeklindeki dizi 1979 yılında TRT’de yayınlanmıştır.
Hilmi Şeker ve İonna Kuçuradi Faruk Erem anmasında
Türkiye Barolar Birliğinin 11 Ağustos 1969 tarihinde ilk Başkanı olmuş ve bu görevi 9 Ocak 1980 tarihine kadar sürdürmüştür.

Birçok kitabı ve yüzlerce makalesi vardır. Bir Ceza Avukatının Anıları isimli kitabı geniş kesimlerce okunmuş, sonradan Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Prof. Erem ceza hukukunda hümanist doktrini savunmuştur. Binlerce hukukçunun hocasıdır. Türk Ceza Hukukunu derinden etkileyen hocalardandır. Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl “Faruk Erem Ödülü” yarışması düzenlenmektedir.

 

ESERLERİ

Hümanist Doktrin Açısından Ceza Hukuku (4 cilt)

Adalet Psikolojisi

Diyalektik Açıdan Ceza Muhakemeleri Usulü

Bir Ceza Avukatının Anıları, Faruk Erem’in kaleme aldığı kitaptan senaryolaştırılarak sahnelenen seyirlik bir oyundur.Hukukçu ve yazar Faruk Erem’in, geniş okuyucu kitlesince ilgi gören kitabı, ilk olarak 1984-1985 sezonunda Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelendi. 10 yıl aradan sonra oyun, gördüğü ilgi üzerine, Antalya Devlet Tiyatrosu, Süleyman Demirel Üniversitesi Tiyatro Kulübü, Cumhuriyet Üniversitesi Tiyatro Oyuncuları, Aydın Belediyesi Şehir Tiyatrosu gibi topluluklar tarafından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve yurt dışında tekrar sahnelendi.“Suçluyu kazıyınız altından insan çıkar” sözünün temelinden yola çıkan Erem, oyunda hukuka ve insana olan inancını dile getirmeye çalışmıştır. Usta hukukçu Faruk Erem’in “Bir Ceza Avukatının Anıları” eserinden uyarlanan, her bölümünde farklı bir davanın konu edildiği televizyon filmi şeklindeki dizi 1979 yılında TRT’de yayınlanmıştır. Eser, 9 Mayıs 1989 tarihinde sinema’ya uyarlanmıştır.“Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı tv dizisi önce 4 bölüm olarak planlanmış daha sonra sekiz bölüme çıkarılmıştır. Daha sonraları bürokratik engeller nedeniyle dizi sayısı tekrar dörde indirilmiştir.

 

Hakkında hukukbook

Bunu okudunuz mu?

Erzurum Kongresi Kararları

Erzurum Kongresi, milli mücadele ve kurtuluş savaşı sürecinde, 23 Temmuz 1919 ile 7 Ağustos 1919 …