Yeni
Ana Sayfa » Etiket Arşivler: Yargıtay başkanları

Etiket Arşivler: Yargıtay başkanları

Cevdet Menteş

Cevdet Menteş 13 Eylül 1972 ile 13.07.1980 tarihleri arasında yargıtay Başkanlığı yapmıştır. Eski Yargıtay Başkanı ve Adalet Bakanı Cevdet Menteş, 1915 yılında Bitlis’te doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi’ni 1934 senesinde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiş ve 1937 yılında mezun olmuştur. Cevdet Menteş, hakimlik ve savcılık yaşamına 1 Kasım 1938 tarihinde başlamış; sırasıyla; Torbalı, Salihli ve Aydın Cumhuriyet Savcılıkları ile İzmir Asliye Ceza Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur. Menteş, 28 Şubat 1958 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. 1960’ta Yassıada mahkemesi Yüksek Soruşturma Kurulu üyeliği yürütmüştür. Yedinci Ceza Dairesi Başkanlığı görevini 27 Ekim 1967’den 13 Eylül 1972’ye kadar sürdürmüştür. 13 Eylül 1972 tarihinde Yargıtay Birinci …

Devamını oku »

Mehmet Uygun

Mehmet Uygun, 11.07.1997 ile 01.07.1999 tarihleri arasında Yargıtay Başkanlığı görevini  yürütmüştür. 1934 yılında Gaziantep’de doğmuş, Gaziantep Lisesini bitirmiştir.  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1959 yılında mezun olduktan sonra, Gaziantep Hakim Adayı olarak mesleğe başlamıştır. Mehmet Uygun, sırasıyla; Uludere Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Asistanlığı, Oğuzeli Hakimliği, Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği ve Gaziantep Ceza Hakimliği ile Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Uygun, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 02.07.1986 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine, bu görevini sürdürürken Müfit Utku’nun yaş haddinden emekli olmasından sonra 11.07.1997 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş; 01.07.1999 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmış, 18 Temmuz 2006 günü …

Devamını oku »

İmran Öktem

Yargıtay Eski Başkanı İmran Öktem

İmran ÖKTEM, Recai Seçkin’den boşalan Yargıtay Birinci Başkanlığına 1 Mart 1966’da seçilmiş, görevini sürdürürken 1 Mayıs 1969 günü vefat etmiştir. İmran Öktem, 1904 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası, meyve kabzımallarından Ürgüplü Süleyman Abdi Efendi, annesi ise Fatımatüzzöhra (Fatma Zehra) hanımdır. Nüfusta yazılı olduğu yer, İstanbul Sekbanbaşı İbrahim Ağa Mahallesi, Kırkçeşme Caddesi, 41 sayılı evdir. 1912 doğumlu Zekiye Ferhunda Hanımla evlenmiştir. İki kızı vardır. Kitap ve pul meraklısı olan Öktem, Fransızca bilmekteydi. İmran Öktem, ilk ve orta öğrenimini yaptıktan sonra 1924’te Kabataş Lisesi’ni bitirmiş, İstanbul Darilfünunu Hukuk Şubesinden 1927 yılında pekiyi derecede diploma almıştır. Fakülteyi bitirdikten sonra Göksun Cumhuriyet Savcılığına atanmışsa da …

Devamını oku »

Ahmet Coşar

Ahmet Coşar, 11.11.1986 tarihi ile 01.7.1989 tarihi arasında Yargıtay Başkanlığı görevini yürütmüştür. Coşar, 1924 yılında Çumra İlçesi’nin Akören Kasabası’nda doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni 1945 yılında bitirdikten sonra, 1948 Eylül’ünde Vezirköprü Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe başlamıştır. Coşar, sırasıyla; Seydişehir Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı ile Konya Sulh Hâkimliği ve Konya Asliye Hukuk Hâkimliği görevlerinde bulunmuş; 18 Eylül 1967 günü Yargıtay üyeliğine atanmıştır.  Ahmet Coşar, Birinci Hukuk Dairesi üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından aynı Dairenin Başkanlığına 14.9.1979 günü ilk kez, 22.9.1983 gününde de ikinci kez seçilmiştir. Nihat Renda’nın yaş sınırı nedeniyle emekli olmasından sonra, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından 11.11.1986 günü Yargıtay …

Devamını oku »

Eraslan Özkaya

Eraslan Özkaya

Eraslan ÖZKAYA, 19.06.2002 ile 01.12.2004 yılları arasında Yargıtay Başkanlığı görevini yürütmüştür. Özkaya, 1939 yılında Hacıbektaş’ta doğmuş, Ankara Gazi Lisesini bitirmiştir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1962 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Hadimköy’de yedek subay olarak yapmıştır. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlamış; sırasıyla Hınıs Cumhuriyet Savcılığı, Tuzluca ve Pazarcık Hakim Yardımcılığı, Pazarcık ve Haymana Hukuk Hakimliği, Ankara Tapulama, Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Hakimliği görevlerinde bulunmuştur. 27.5.1986 tarihinde Yargıtay Üyeliğine atanan Eraslan Özkaya, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 15.9.1994 tarihinde ilk kez, 22.9.1998 tarihinde ikinci kez Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Sami Selçuk‘un yaş haddi nedeniyle emekli olması üzerine 19.6.2002 tarihinde …

Devamını oku »

Osman ARSLAN

Osman ARSLAN, 02.12.2004 ile 20.12.2007 tarihleri arasında Yargıtay Başkanlığı yapmıştır. Arslan, 21.12.1942 tarihinde Kalecik’te doğmuştur. Kırıkkale Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1964 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Vize’de yedek subay olarak yapmıştır. Keskin hakim adayı olarak mesleğe başlayan Arslan, sırasıyla Göksün, Osmancık, Şanlıurfa, Düzce ve Ankara Hakimliği görevlerinde bulunmuş, 23.6.1987 tarihinde Yargıtay Üyeliğine atanmıştır. Osman Arslan, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 18.1.1994 tarihinde ilk kez, 3.2.1998 tarihinde ikinci kez, 4.2.2002 tarihinde üçüncü kez Yargıtay Onaltıncı Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Eraslan Özkaya’nın yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılmasından sonra 02.12.2004 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca, Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmiştir. 21.12.2007 tarihinde yasal …

Devamını oku »

A. Nazım Kaynak

Yargıtay Önceki Başkanı A. Nazım Kaynak, 05.05.1947 tarihinde Afşin’de doğmuş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 yılında mezun olduktan sonra, Elbistan hakim adayı olarak göreve başlamıştır. Kaynak, sırasıyla Tutak, Göynük, Yerköy Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği yapmış, 28.05.1996 tarihinde Yargıtay Üyesi olmuş, 19.02.2009 tarihinde Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı olmuştur. Hasan Gerçeker‘in yaş haddi ile emekli olması üzerine 02.06.2011 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmiş; 05.05.2012 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır. Nazım Kaynak, “Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 10 Yıllık Emsal Kararları” adlı ortak eserin sahibidir ve iki çocuk babasıdır.

Devamını oku »

Hasan Gerçeker

Hasan Gerçeker, 01.06.1946 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Ankara’da Turgut Reis İlkokulu, Cebeci Ortaokulu ve Ankara Gazi Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 yılında mezun olmuş ve askerliğini İstanbul Hadımköy’de 1.nci Zırhlı Tümen Komutanlığında yedek subay olarak tamamlamıştır. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Gerçeker; sırasıyla Doğubayazıt, Pazaryeri, Aksaray Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Askeri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığı ve Yargıtay 7. Ceza Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur. 20.01.1995 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen ve 9. Ceza Dairesinde görev alan Gerçeker, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 21.01.2002 tarihinde ilk kez, 23.01.2006 tarihinde ikinci kez Yargıtay Dokuzuncu Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiş, bu görevini sürdürmekte iken …

Devamını oku »

Ali Alkan

Yargıtay Önceki Başkanı Ali Alkan, 09.02.1950 tarihinde Kızılcahamam’da doğmuştur. Alkan, Yıldırım Beyazıt Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1973 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Antalya’da yedek subay olarak yapmıştır. Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Alkan; sırasıyla Pervari, Çayıralan, Haymana Hakimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Üyeliği ve Başkanlığı ile Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 26.05.1997 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. Alkan, 14.09.2009 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca Onüçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilmiş; 07.05.2012 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanı seçilmiş, 09.02.2015 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekli olmuştur. Alkan, evli ve bir çocuk babasıdır. ALKAN ‘ın 2012- 2013 Adli Yıl Açılış …

Devamını oku »

İsmail Rüştü Cirit

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü CİRİT, 23 Mart 1955 tarihinde Burhaniye’de doğmuş; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1978 yılında mezun olmuş, Burhaniye hakim adayı olarak mesleğe başlamıştır. Cirit, sırasıyla Hakkari, Araklı, Ahlat Hakimliği, Zile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İnegöl Hakimliği, Kadıköy Hakimliği ve Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yapmış; 19 Temmuz 2004 tarihinde Yargıtay Üyesi olmuştur.  İsmail Rüştü Cirit, 10 Mart 2011 tarihinde Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı olmuştur. Cirit, 10 Şubat 2015 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına getirilmiş, 11 Şubat 2019 tarihinde yeniden başkan seçilmiştir. İsmail Rüştü Cirit, Evli ve üç çocuk babasıdır.

Devamını oku »

Yargıtay Önceki Başkanları 

Yargıtay Önceki Başkanları  İsmail Rüştü CİRİT(10 Şubat 2015-….)  Ali ALKAN (07.05.2012 – 09.02.2015) A. Nazım KAYNAK (02.06.2011 – 05.05.2012) Hasan GERÇEKER (06.02.2008 – 01.06.2011) Osman ARSLAN (02.12.2004-20.12.2007) Eraslan ÖZKAYA (19.06.2002-01.12.2004) Sami SELÇUK (07.07.1999-15.06.2002) Yargıtay Önceki Başkanları  Mehmet UYGUN (11.07.1997-01.07.1999) Müfit UTKU (05.07.1993-07.07.1997) 03.08.1932’de Mardin’de doğmuştur. Diyarbakır Lisesi’ni bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1957’de mezun olmuştur. Askerliğini İzmir-Bornova’da Yedek Subay olarak yaptıktan sonra, Mardin Hakim adayı olarak 1958’de mesleğe başlayan Utku, daha sonra sırasıyla; Kale Hakimliği ile Çamlıdere C. Savcılığı ve Yargıtay C.Savcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1977’de Yargıtay Üyeliğine, 1986 yılında da 7.Ceza Dairesi Başkanlığına seçilen Utku, Yargıtay Büyük Kurulu’nca 5.7.1993 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş bu görevde yasal yaş …

Devamını oku »

Sami Selçuk

Sami Selçuk

Prof. Dr. Sami Selçuk, 1937 tarihinde Konya-Taşkent’te doğmuş, 1955’te Konya Lisesini ve 1959’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Askerliğini Merzifon’da yedek subay olarak yaptıktan sonra Ankara yargıç adayı olarak mesleğe başlamış ve sırasıyla, Sütçüler, Akşehir, Yenice ve 1972’den sonra Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunmuştur. Selçuk, 21.09.1982 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiş, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 10.07.1990 tarihinde ilk kez, 13.07.1994 tarihinde ikinci kez, 13.07.1998 tarihinde üçüncü kez Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 07.07.1999 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen ve bu görevden 15.06.2002 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılan Selçuk, emeklilik sonrasında  Yargıtay Onursal Başkanı seçilmiştir. …

Devamını oku »