Yeni
Ana Sayfa » Etiket Arşivler: Yargıtay Önceki Başkanları

Etiket Arşivler: Yargıtay Önceki Başkanları

Müfit Utku

Yargıtay önceki başkanlarından Müfit Utku 3 Ağustos 1932 tarihinde Mardin’de doğmuş 13 Ağustos 2013 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir. Müfit Utku, Diyarbakır Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmış, fakülteden 1957 yılında mezun olmuştur. Askerliğini İzmir-Bornova’da Yedek Subay olarak yaptıktan sonra, Mardin Hakim adayı olarak 1958’de mesleğe başlayan Utku, Hakim adayı olarak 1958’de mesleğe başlamış, daha sonra hakimlik ve savcılık görevlerinde bulunmuştur.  Sırasıyla; Kale Hakimliği ile Çamlıdere Cumhuriyet Savcılığı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunmuştur. Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı yapmakta iken 1977 yılında Yargıtay Üyeliğine seçilmiş, 1986 yılında 7.Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Müfit Utku, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından 5 Temmuz …

Devamını oku »

A. Nazım Kaynak

Yargıtay Önceki Başkanı A. Nazım Kaynak, 05.05.1947 tarihinde Afşin’de doğmuş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 yılında mezun olduktan sonra, Elbistan hakim adayı olarak göreve başlamıştır. Kaynak, sırasıyla Tutak, Göynük, Yerköy Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği yapmış, 28.05.1996 tarihinde Yargıtay Üyesi olmuş, 19.02.2009 tarihinde Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı olmuştur. Hasan Gerçeker‘in yaş haddi ile emekli olması üzerine 02.06.2011 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmiş; 05.05.2012 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır. Nazım Kaynak, “Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 10 Yıllık Emsal Kararları” adlı ortak eserin sahibidir ve iki çocuk babasıdır.

Devamını oku »

Ali Alkan

Yargıtay Önceki Başkanı Ali Alkan, 09.02.1950 tarihinde Kızılcahamam’da doğmuştur. Alkan, Yıldırım Beyazıt Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1973 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Antalya’da yedek subay olarak yapmıştır. Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Alkan; sırasıyla Pervari, Çayıralan, Haymana Hakimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Üyeliği ve Başkanlığı ile Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 26.05.1997 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. Alkan, 14.09.2009 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca Onüçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilmiş; 07.05.2012 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanı seçilmiş, 09.02.2015 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekli olmuştur. Alkan, evli ve bir çocuk babasıdır. ALKAN ‘ın 2012- 2013 Adli Yıl Açılış …

Devamını oku »

Yargıtay Önceki Başkanları 

Yargıtay Önceki Başkanları  İsmail Rüştü CİRİT(10 Şubat 2015-….)  Ali ALKAN (07.05.2012 – 09.02.2015) A. Nazım KAYNAK (02.06.2011 – 05.05.2012) Hasan GERÇEKER (06.02.2008 – 01.06.2011) Osman ARSLAN (02.12.2004-20.12.2007) Eraslan ÖZKAYA (19.06.2002-01.12.2004) Sami SELÇUK (07.07.1999-15.06.2002) Mehmet UYGUN (11.07.1997-01.07.1999) Müfit UTKU (05.07.1993-07.07.1997) 03.08.1932’de Mardin’de doğmuştur. Diyarbakır Lisesi’ni bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1957’de mezun olmuştur. Askerliğini İzmir-Bornova’da Yedek Subay olarak yaptıktan sonra, Mardin Hakim adayı olarak 1958’de mesleğe başlayan Utku, daha sonra sırasıyla; Kale Hakimliği ile Çamlıdere C. Savcılığı ve Yargıtay C.Savcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1977’de Yargıtay Üyeliğine, 1986 yılında da 7.Ceza Dairesi Başkanlığına seçilen Utku, Yargıtay Büyük Kurulu’nca 5.7.1993 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş bu görevde yasal yaş sınırından emekli olduğu …

Devamını oku »

Sami Selçuk

Sami Selçuk

Prof. Dr. Sami Selçuk, 1937 tarihinde Konya-Taşkent’te doğmuş, 1955’te Konya Lisesini ve 1959’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Askerliğini Merzifon’da yedek subay olarak yaptıktan sonra Ankara yargıç adayı olarak mesleğe başlamış ve sırasıyla, Sütçüler, Akşehir, Yenice ve 1972’den sonra Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunmuştur. Selçuk, 21.09.1982 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiş, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 10.07.1990 tarihinde ilk kez, 13.07.1994 tarihinde ikinci kez, 13.07.1998 tarihinde üçüncü kez Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 07.07.1999 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen ve bu görevden 15.06.2002 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılan Selçuk, emeklilik sonrasında  Yargıtay Onursal Başkanı seçilmiştir. …

Devamını oku »