Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » 12 (Dvenadtsat)

12 (Dvenadtsat)

12 (Dvenadtsat)12 (Dvenadtsat) filmi, 12 Kızgın Adam filminin, Rus sineması tarafından 2007 yılında yeniden yapımıdır.

12 adı verilen film, 12 Kızgın Adam özelinde iki farklı sinema geleneği olmasına karşın Rus sinemasının Amerikan sinemasına bir saygı duruşu ve hakkını teslim edişi olarak nitelenebilir.

12 Filminin yönetmenliğini filmde jüri üyesi olarak oyuncu olan Nikita Mikhalkov yapmıştır.

Filmin arka planında 2000’li yıllar Rusya’sı vardır ve farklı karakterlerdeki jüri üyeleri, Rus üvey babasını öldürmekle suçlanan Çeçen kökenli bir gencin müebbet kararını tartışmak ve oy birliği ile bir karara varmak için bir ilkokulun spor salonunda toplanmaktadırlar.

1957 yapımı 12 Kızgın Adam’a kıyasla süre bakımından daha uzun olan 12 filmi de diğer film gibi ağırlıklı olarak tek mekanda diyaloglar şeklinde geçen ve karakterlere yoğunlaşan bir filmdir. 12 Kızgın Adam’ın aksine 12’de zanlı gence filmde daha fazla yer verilmiş ve Çeçen gencin geçmişinden enstantaneler konulmuş, filme hareket katılmıştır.

Yönetmen, filmde Çeçen sorununa gönderme yaparak siyasi bir yön katmıştır. 12 filmi, finali yönünden de 12 Kızgın adam filminden ayrılıyor. Amerikan versiyonunda,yargılanan gence karşı tarafsız davranılarak hüküm vermekten kaçınılırken, Rus versiyonunda hüküm vermekten kaçınılmamıştır.

Rus yapımı 12 filmi, senaryonun işlenişi bakımından en az asıl film kadar etkileyici ve başarılıdır. Kapalı ve tek mekanda geçen film izleyicisini sıkmaması yönüyle önemli bir sinema eseridir.

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …