Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » Dün Ne Oldu? » 14 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

14 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

14 Aralık – Hukuk Takvimi

Danıştay Kapadokya Kararı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Kapadokya’da Nevşehir Kalesi ve çevresinin Cumhurbaşkanlığı kararı ile yenileme alanı olarak belirlemesi hakkında açtığı davada Danıştay 6. Dairesi, Nevşehir Kalesi ve çevresinin “Yenileme Alanı” olarak belirlenmesine ilişkin 08/01/2020 tarih ve 31002 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 07/01/2020 tarih ve 2035 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının yürütmesini durdurdu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Haklılığımız kanıtlandı” dedi.

Hırsızlık

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 3 ayrı işyerinden hırsızlık yapan zanlı, polis ekipleri tarafından gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Zanlının 5 ayrı suçtan kaydı olduğu öğrenildi.  Mahkeme sorgusunda yoklama kaçağı olduğu anlaşılan zanlı gözaltı işlemlerinin ardından çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.

Sedat Peker Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, TELE 1’de sunduğu “Anında Manşet” adlı programda, hakkında organize suç örgütü yöneticisi olduğu suçlamasıyla iddianame hazırlanan ve bir süredir dünya ile iletişiminin kesik olduğu iddia edilen Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın’la görüştüğünü, Peker’in hakkındaki dava dosyaları ile ilgili savunma hazırlığı yaptığını açıkladı.
Zabıta Kavgası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) zabıta ekipleri ile Esenler Belediyesi zabıta ekipleri arasında çıkan kavgaya çevik kuvvet polisleri tarafından müdahale edildi. İBB’ye ait Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki alanda Esenler Belediyesi’nin izinsiz etkinlik yaptığı iddia edildi. Devlet geleneklerine aykırı olarak görevlilerinin birbiri ile arbedeye girmesi hukuk dünyasında şaşkınlıkla karşılandı.

Esenler’de meydana gelen sıra dışı kavga
Siyasi Suçlama

Belarus’ta 2020 yılında devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladıktan kısa süre sonra tutuklanan Sergey Tikhanovsky 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı kitlesel protesto gösterileri düzenleyen Tikhanovsky’ye yöneltilen suçlamalar arasında “kargaşa çıkarmak” ve “yetkililere karşı nefret uyandırmak” da bulunuyor.

Futbol TFF’den yapılan açıklamada, Beşiktaş’ın ligde Yukatel Kayserispor’u ağırladığı karşılaşmada çirkin ve kötü tezahürat ile saha olayları gerekçesiyle disipline gönderildiği belirtildi.
Kavala Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kavala’yla ilgili AİHM’nin kararları uygulanmıştır ve serbest kalmıştır. Ama Kavala hakkında başka davalar olduğu için hapisten çıkmamıştır” dedi.
Hasta Mahpuslar İnsan Hakları Derneği, 2020 yılı başından bugüne kadar 7’si infaz ertelemelerinden kısa bir süre sonra olmak üzere en az 59 hasta mahpusun yaşamını yitirdiğini açıkladı. Açıklamada, Türkiye hapishanelerinde 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta mahpusun olduğu belirtildi.
Asimilasyon BBC Türkçe’de yer alan habere göre, son olarak Eylül ayında, Kanada’da bir üst mahkeme, hükümetin Kanada Yerlilerine verilen hizmetleri, yerli olmayan çocuklar için olanlara kıyasla daha az finanse ettiğine dair 2016’da aldığı kararı onayladı ve 2006’dan sonra sosyal hizmetler sistemine dahil olan her çocuğa 40 bin Kanada doları (yaklaşık 31 350 ABD doları) ödeme emri verdi. Karara itiraz edeceğini açıklayan Kanada Hükümeti, eski yatılı okulların bulunduğu yerlerde 1100’den fazla isimsiz mezarın keşfedilmesinin ardından bu kararından vazgeçti. Karar, 1874 ile 1996 yılları arasında okullardaki yaklaşık 150 bin Yerli, Métis ve İnuit çocuğu ilgilendiriyor.
Dava İstanbul’da yaşayan dört trans kadına “hayasızca hareket” suçlamasıyla dava açıldı. 16 Temmuz’da Talimhane’de sokakta duran kadınlara açılan davanın ilk duruşması 8 Mart 2022 saat 11.05’te İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
Melih Gökçek Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB), görevden alınan ve hakkında birçok suç duyurusunda bulunulan eski Belediye Başkanı Melih Gökçek’in zimmetindeki zırhlı aracı teslim etmesinin yeterli olmadığını, “eşinin yönetici olduğu vakfa, malum spor kulübü derneklerine ve aile dostu olduğu bilinen kişilere ücretsiz tahsis edilen veya uzun süreli kiralanan yerleri” de teslim etmesi gerektiğini açıkladı.
Öğretmenlik Meslek Kanunu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, TBMM Genel Kurulu’nda eğitim bütçesi hakkında yaptığı konuşmada “Öğretmenlik Meslek Kanunu” taslağının aralık ayı içinde Meclis’e sunulacağını açıklamasına Eğitim-Sen tepki gösterdi: “Öğretmenlik Meslek Kanunu gibi önemli bir düzenleme kapalı kapılar ardında, kanunun muhatabı olan öğretmenlerin ve sendikaların iradesi dışında, onların görüşleri, önerileri, hakları ve talepleri dikkate almadan hazırlanmıştır. Meslek kanununun hazırlık süreci ve gündeme getiriliş biçimi, içeriğinden bağımsız olarak son derece antidemokratiktir.”

Akbelen Ormanı Muğla 1. İdare Mahkemesi, Akbelen Ormanında termik santrale karşı açılan dava kapsamında 7 Eylül’de gerçekleştirilen ilk bilirkişi keşfinin tekrarlanmasına karar verdi. KARDOK Derneği avukatlarının yaptığı itirazlar sonucu söz konusu ara kararı veren mahkeme, yeni keşif süreci tamamlanıncaya kadar orman kesimi ve madene tahsis işleminin yürütmesinin durdurulmasının da devamına karar verdi.
OHAL Prof. Dr. İzzet Özgenç, ağır ekonomik bunalım sonucu OHAL ilan edilebileceğini açıkladı ve ”OHAL ilânına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir’ dedi. Özgenç, daha sonra özür diledi ve çıkış yolu olarak piyasa ekonomisini gösterdi. Özgenç, “Bu açıklamalarımla, kişilerin gelecek endişelerinin artmasına ve hatta, ülkemiz ekonomisinin zarar görmesine sebebiyet verdiysem, milletimden özür dilerim” dedi.
Yolsuzlukla Mücadele Konferansı BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesine Taraf Devletlerin temsilcilerinin bir araya geldiği Dokuzuncu BM Yolsuzlukla Mücadele Konferansı (COSP) Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde toplandı. COSP 17 Aralık’a kadar devam edecek. Dünyanın en büyük zirvelerinden biri olan konferansın sonuçları yolsuzluk sıralamasında dünyada 180 ülke arasında 80. olan Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor
KKTC-Maraş
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell, birliğin dışişleri bakanları toplantısına Kıbrıs’ta Kapalı Maraş’ın kısmen açılmasına karşı yaptırım olasılığı da içeren bir belge sunduğunu söyledi.
Nazlı Ilıcak
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın ‘terör örgütü üyesi olduğuna dair somut kanıt bulunmadığı’ yönünde ihlal kararı vererek Türkiye’nin Ilıcak’a manevi tazminat olarak 16 bin Euro ödemesine hükmetti.
Hapishane
Hapishanelerdeki hasta mahpusların durumuna dikkat çeken İHD İzmir Şubesi, Türkiye hapishanelerinin “İnsan hakları ihlal merkezlerine” dönüştüğünü belirtti.
Cinayet
Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Dedeoğulları ailesini öldüren Mehmet A. ile Çalık ve Keleş aile fertlerinin yargılandığı davanın ilk duruşması, Konya 4.üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.
İhraç
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne(TSK) bağlı Libya Görev Grubu Komutanlığı’nda görevlendirilen 56 uzman çavuş, komutanlarını kendilerine mobbing yapmakla suçlayarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na (CİMER) toplu şikâyet dilekçesi verdikten sonra ihraç edildi. Haklarında disiplin soruşturması başlatılan askerlerin görevlerine son verildi ve haklarında adli soruşturma da başlatıldı.
Hayvan Hakları
Bartın Kayadibi Çavuş Köyü’nde 25 Temmuz 2021’de M.D. isimli erkek, bir köpeğe tecavüz etti. Yurttaşların şikâyeti üzerine şahıs önce gözaltına alındı ve tutuklandı. Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği ile Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin davaya katılım talepleri kabul edildi.
Venedik Komisyonu
Venedik Komisyonu(Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu), Macaristan’daki otoriter Orbán rejimi tarafından “küçüklere LGBTQ+ tasvirlerini yasaklayan” yasaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu bildirdi: “Bu yasalar ayrımcı, ifade özgürlüğünü ve anne babaların çocuklarını kendi inançlarına göre yetiştirme hakkını ihlal ediyor.”

Bunu okudunuz mu?

Abusus non tollit usum

Abusus non tollit usum

Abusus non tollit usum, Roma Hukukundan günümüze ulaşmış Latince deyimlerdendir. Bir şeyin yanlış kullanılması onun …