Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 14 Eylül – Hukuk Takvimi 
14 Eylül - Hukuk Takvimi 

14 Eylül – Hukuk Takvimi 

14 Eylül – Hukuk Takvimi

 

1321 

Dünyaca ünlü düşünür Dante Alighieri, Ravenna’da yaşamını yitirdi. (1265 yılında İtalya’nın Floransa kentinde doğmuştu) Gerçek adı olan Durante’dir. Evrensel Krallık teorisini ortaya attı ve dünya barışını hedefledi.

Dante Alighieri
1829 

Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında Edirne Antlaşması imzalandı. 

1901  ABD’nin hukukçu başkanlarından William McKinley’in görev süresi 14 Eylül 1901’de doldu. Yerini bir başka hukukçu başkan olan Theodore Roosevelt’e bıraktı.
1920

TBMM’de “Men-i Müskirat Kanunu(İçki Yasağı) kabul edildi. Kanun, 28 Şubat 1921’de Resmi Gazetede yayınlandı.

1933

Türkiye ile Yunanistan Dostluk Antlaşması imzaladı.. Resmi adıyla “Samimi Anlaşma Misakı” olan antlaşma 14 Eylül 1933’te, Yunanistan Başbakanı Çaldaris ile Dışişleri Bakanı Maksimos’un Ankara’yı ziyaretleri sırasında “Yürekten Uyuşma Paktı” (Pacte d’Entente Cordiale) olarak imzaladı. (Samimi anlaşma misakı)

1936 

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı,  ilkokullarda okutulacak Alfabe kitabını kabul etti.

1937  Nyon Antlaşması, İsviçre’nin Nyon kentinde toplanan konferansa katılan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda, Bulgaristan, Mısır, Fransa, Yunanistan, Romanya, Türkiye, SSCB ve Yugoslavya arasında, 14 Eylül 1937 tarihinde kabul edildi. Amacı, Akdeniz’deki korsanlık olaylarının önlenmesi ve Akdeniz’de seyrüsefer güvenliğinin sağlanması olmuştur. Türkiye’nin antlaşmayı onayladığına dair kanun 18 Eylül 1937’de TBMM’de kabul edilmiştir.
1939  Mültecilerin haklarına ilişkin 14 Eylül 1939 tarihli Protokol imzalandı.
1960 

IrakİranKuveytSuudi Arabistan ve Venezuela OPEC‘i kurdu.

1963 Uçaklarda İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin 14 Eylül 1963 Tarihli Tokyo Sözleşmesi imzalandı. Sözleşmenin Türkiye tarafından kabulüne dair kanun 8 Aralık 1975 tarihli resmi gazetede yayınlandı.
1972 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 14 Eylül 1972 tarihinde, “Hava Ulaştırma Anlaşması” imzalandı.
1972  Aşık MahsuniBaşbakan‘a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandı.
1973  Hayali ihracat olayı; Bir şirketin sahte belge ile yapmadığı ihracata karşılık vergi iadesi adıyla devletten 1 milyon lira tahsil ettiği belirlendi. Sahtekârlık Ticaret Bakanlığı’nca ortaya çıkarıldı.
1975  DİSK’in 3 bin işyeri temsilcisinin toplantısında, Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ne karşı demokratik haklar eylemi için karar alındı.
1977  Bakanlar Kurulu toplu sözleşme anlaşmazlığı nedeniyle DYF’nin devlet demiryollarında aldığı grev kararını bir ay süreyle erteledi.
1980  Sıkıyönetim komutanlıklarınca Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) yöneticilerinin teslim olması istendi. İşçi ve memur maaşlarına %70 zam yapıldığı ve tüm grevlere son verildiği açıklandı.
1980 

Uğur Mumcu, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde 12 Eylül Darbesi  hakkında,  “Devlet,  devlet olmaktan çıkar; parlamento, on beş gün içinde seçilmesi gereken cumhurbaşkanını seçmez ve ülke baştan başa örtülü bir iç savaşın kanlı arenasına dönüşürse Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koymasından doğal ne olabilir ki?” dedi.

1983  Sıkıyönetim Askeri Savcısı, SODEP eski Genel Başkanı Prof. Erdal İnönü hakkında en az 3 ay hapis istemiyle dava açtı. Davanın açılma sebebi SODEP adaylarının Milli Güvenlik Konseyi’nce veto edilip seçimlere katılmasının engellenmesi üzerine İnönü’nün yaptığı açıklamadır.

Prof. Dr. Erdal İnönü
1984 Aydınlar Dilekçesi Davası’na Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde sorgularla devam edildi. Uğur Mumcu, Erbil Tuşalp, Yalçın Küçük M.Tali Öngören, Mete Tunçay, Halit Çelenk, Şerafettin Turan ve Prof. Tekeli, bildiriyi savunarak, suçlamaları reddettiler.
1990  Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Türkiye, tarafından 14 Eylül 1990 tarihinde imzalandı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 20 Kasım 1989 tarih ve 44/25 sayılı kararıyla kabul edilip imza, onay ve katılıma açılan Sözleşme, 49. maddeye uygun olarak 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girmişti. Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi’nin 17, 29 ve 30. maddeleri hükümlerini T.C. Anayasası ve 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Barış Anlaşması hükümlerine ve ruhuna uygun olarak yorumlama hakkını saklı tutarak imzaladı.
1990 Paris’te yapılan ve 3 Eylül’de başlayan, Birleşmiş Milletler, İkinci En Az Kalkınmış Ülkeler Konferansı sona erdi.
1996 Abdi İpekçi ve Papa cinayetleri ile silah-uyuşturucu kaçakçılığı sanıklarından ülkücü Oral Çelik, tutuklu bulunduğu İsviçre’den kendi isteği ile Türkiye’ye getirildi.
 1998 Düş ve Yaşam adlı kitabından dolayı Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılanıp 1.5 yıl hapis ve ağır para cezasına çarptırıldığı duruşmada, mahkeme asayişini bozduğu ve heyete hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan, hukukçu, şair, yazar ve gazeteci Yılmaz Odabaşı 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Yılmaz Odabaşı
1999 

YÖK Rektörler Komitesi, üniversite yerleşkelerinde, açık ya da kapalı alanlarda baş örtüsünü yasaklayan ortak karar aldı. Kimlik kartındaki fotoğraf, derslikler, laboratuvarlar, sosyal tesis ve spor alanlarında da baş  örtüsü yasağı konuldu. 

2004

Bergamalı köylüler, Ovacık altın madeninde siyanürle altın arama çalışmasını durduran mahkeme kararının bir an önce uygulanması talebiyle Taksim’den Tünel’e yürüyüşe geçti. Galatasaray’da engellenen köylüler bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra basın açıklaması yaptı.

2004

Çeşitli illerden Ankara’ya gelen kadın örgütleri üyeleri, AKP hükümetinin zinanın suç sayılması girişimlerine karşı Meclis’e yürüdü.

2008 2008 Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Ergenekon soruşturması kapsamında tutukluyken kansere yakalanan ve tahliyesinden beş gün sonra ölen Kuddusi Okkır‘la ilgili raporunu kamuoyuna açıkladı. Rapora göre, cezaevi ve hastane sürçlerinin aşamasında ihmal olduğu, adli otopsi yapılmadığı için Okkır’ın kesin ölüm nedeninin bilinmediği, cezaevinden hastaneye her sevkte “Ergenekon terör örgütü üyesi”, “dikkat, kaçar, kaçırılır” ibareleri düşüldüğü, sevklerin geç ve mesai saatleri dışında yapıldığı, tıbbi kayıtların düzenli tutulmadığı açıklandı. TTB olayı “başlı başına bir insan hakları ihlali” olarak niteledi.
2009 2009 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Ergenekon terör örgütü”ne ilişkin davada, ikinci ve üçüncü iddianameler Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından okunmaya başlandı. Av. Celal Ülgen iddianamenin okunmasının aslında sanık hakkı olduğunu belirterek, “Ancak bu hak bu dava için bir sıkıntıya, eziyete dönüştü. 500 sayfa 15-20 günde okunur. Özetin özetinin okunmasını istiyoruz” ded Duruşmaya 48 tutuklu sanık ile tutuksuz diğer  sanıklar katıldı.
2010 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Agos gazetesi yayın yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 tarihinde İstanbul Şişli’de katledilmeden önce ve sonrasında yapılan başvurular kapsamında Türkiye’yi yaşam hakkını ihlal ettiği, mahkemelere etkin başburu hakkını kısıtladığı ve ifade özgürlüğü hakkını çiğnediği gerekçesiyle mahkum etti. Beş ayrı başvuruyu birleştiren AİHM, “yaşam hakkı”nı güvence altına alan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesinin, ifade özgürlüğünü savunan 10. maddesi ve “mahkemeye etkin başvuru hakkı”nı düzenleyen 13. maddenin de ihlal edildiğine oybirliğiyle hükmetti. AİHM ayrıca Rakel Dink ve çocuklarına 100 bin avro (192 bin TL) ve Hrant Dink’in kardeşi Hosrof Dink’e de 5 bin avro (9 bin 600 TL) manevi tazminat ödenmesi ve mahkeme gideri karşılığında da 28 bin 595 avro (54 bin 902 TL) ödenmesine hükmetti.

Hrant Dink
2010 Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, “PKK örgütünün propagandasını yaptıkları” iddiasıyla yargıladığı kapatılan Demokratik Toplum Partili (DTP) 54 belediye başkanı hakkında beraat kararı verdi.
2010 MAZLUMDER, İzmir ve Bursa’da ise EDP, 1980 darbesinin lideri Kenan Evren, dönemin kuvvet komutanları ve tüm sorumlular hakkında “darbe yapmak”tan suç duyurusunda bulundu.  EDP üyeleri, Evren ve dönemin kuvvet komutanları başta, Emniyet ve MİT görevlilerinin arasında bulunduğu 514 ismin yargılanmasını istedi.

Fotoğraf (Soldan sağa): Nejat Tümer, Sedat Celasun, Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, Nurettin Ersin.
2010

Şili’nin ilk kadın cumhurbaşkanı Michelle Bachelet, BM’nin kadın haklarının teşviki ve kadınların tam katılımı programları üzerine çalışacak olan yeni örgütü BM Kadın’ın (UN WOMEN) başına geçirildi. Bachelet, 1 Eylül 2018 tarihi itibarıyla İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevini üstlendi.

Michelle Bachelet
2011

ODTÜ’deki “Başkaldırıyoruz” eylemine katıldıkları ve polise direndikleri gerekçesiyle yargılanan öğrencilerin bir yıl dokuz aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı. “Başkaldırıyoruz” pankartıyla yapılan protesto gösterisi sırasında çıkan olaylarla ilgili olarak, 117 kişi hakkında, ”Mala zarar verdikleri” ve ”İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşünün dağıtılması sırasında kamu görevlisine direndikleri” iddiasıyla açılan dava Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam etti.

2012

Ergenekon Soruşturmaları kapsamında açılan OdaTV davasında yapılan duruşmada, mahkeme sanıklardan Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ı tahliye ederken, Yalçın Küçük, Soner Yalçın ve Hanefi Avcı’nın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

2012

MHP, 12 Eylül döneminde çeşitli suçlardan hüküm giyen fakat af ve infaz yasaları ile tahliye edildikten sonra sonra başka nedenlerle tekrar ceza aldıkları için infazları yananlar için bir kanun teklifi verdi. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

2012 Afyon’da 25 askerin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili soruşturma yürüten Eskişehir Birinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı, gelinen aşama itibarıyla olayın sabotaja bağlı olarak gerçekleştiğine dair herhangi bir delil ve emare elde edilemediğini açıkladı.
2015

Doğan Medya Grubu’na terör örgütü propagandası yapıldığı iddiasıyla soruşturma açıldı. Savcı, Güneş Gazetesi’nde yer alan bir haberi ihbar kabul etti.

2017 İşlerine iade talebiyle 190 gündür açlık grevinde ve 115 gündür tutuklu olan Gülmen ve Özakça’nın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına bin 30 avukat yetki belgesi verdi. Salona 200 avukat girdi. Gülmen ve Özakça duruşmaya getirilmedi. Savcı, tutukluluğun devamını istedi. Tahliye kararı çıkmadı.
2017  Senegalli hukukçu sosyalist siyasetçi ve eski bakan Djibo Leyti Kâ, yaşamını yitirdi. (Doğumu: 21 Şubat 1948) Dakar Üniversitesi‘nde Ekonomik Bilimler ve Hukuk Fakültesi eğitimini tamamladı. 1981-1988 yılları arasında Telekomünikasyon ve Enformasyon Bakanı, 1988-1990 yılları arasında Plan ve İşbirliği Bakanı, 1990-1991 yılları arasında Millî Eğitim Bakanı, 1991-1993 yılları arasında Dışişleri Bakanı ve 1993-1995 yılları arasında İçişleri Bakanı oldu. 2004-2007 yıllarında Deniz Ekonomisi Bakanı, 2007-2012 yılları arasında ise Devlet Bakanı, Yapay Göller, Koruma Havzaları, Doğayı Koruma ve Çevre Bakanı oldu. 14 Eylül 2017’de 69 yaşında iken yaşama veda etti.

Djibo Leyti Kâ
2018 

İstanbul Yeni Havalimanı‘nın yapım aşamasında kötü çalışma koşulları sebebiyle inşaat işçileri grev yapmaya başladı. 

2018 

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılanan Evrensel gazetesinin eski sorumlu yazı işleri müdürü Vural Nasuhbeyoğlu ile eski imtiyaz sahibi Arif Koşar 7’şer bin liralık tazminat cezasına mahkum edildi.

2021 

Güney Kore Rekabet Kurumu, Korea Fair Trade Commission (KFTC), Google’ın Android işletim sisteminin (OS) özelleştirilmiş versiyonunu engellemesinden dolayı ABD’li şirkete 207 milyar won (176.64 milyon dolar) ceza kesti. Gerekçe, Google’ın piyasadaki baskın pozisyonunu kötüye kullanması ve mobil işletim sistemi pazarında rekabeti kısıtlaması oldu. Ceza, Güney Kore’nin ‘Google Karşıtı Yasa’ olarak bilinen Telekomünikasyon Yasası  değişikliğinin yürürlüğe girdiği gün açıklandı.

2022 

AKP’li milletvekili Vahit Kiler’e “Kurt siyasetçi” dediği için ceza alıp tutuklanan gazeteci Sinan Aygül, tutuklu bulunduğu cezaevinden koronavirüs izini kapsamında tahliye edildi. Bitlis Açık Cezaevi’nden serbest bırakılan Aygül burada yaptığı açıklamada, ilkesel bir karar aldığını ve aldığı kararın arkasında olduğunu söyledi.

14 Eylül – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et