Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » Dün Ne Oldu? » 15 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

15 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

15 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

Diyanet Davası Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ankara’daki Hacı Bayram Camisinde verdiği hutbede ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle açıklamada bulunan dönemin Ankara Barosu Başkanı Ramiz Erinç Sağkan ve yönetim kurulu üyeleri hakkında açılan ‘hakaret’ davasının ikinci duruşması bugün yapıldı. Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmada Erinç Sağkan ile Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeleri ile birçok baro başkanı, avukatlar ve Almanya Büyükelçiliği’nden temsilciler katıldı. Ali Erbaş duruşmaya gelmedi. Sağkan, “Yayınlanan basın açıklaması yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesinden ibarettir.” dedi. Ankara Baro Başkanı, sanık Kemal Koranel, hakaret suçunun yasal, maddi ve manevi unsurunun oluşmadığını belirtti. Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) yargıcı ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Rıza Türmen, sanıklar adına savunma yaptı.
Avukat İntiharı Almanya’nın Düsseldorf Kenti’nde avukatlık bürosu bulunan 40 yaşındaki Erzincanlı Avukat Selim Taşçı, çeşitli olaylar nedeniyle avukatlık ruhsatı askıya alındıktan sonra, Neuss kenti yakınlarında bir tarlaya gidip canına kıydı. Silah ruhsatı olmayan Avukat Selim’in, tabancayı nereden aldığı bilinmiyor.
Recep Tayyip

Altı yıl önce dünyaya gelen oğullarına Recep Tayyip adını veren Maraşlı Erdoğan ailesi, isim değişikliğine giderek mahkeme kararıyla çocuklarının adını Aras yaptı. Kahramanmaraş’ın İstanbul 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde sonuçlanan “Ad Düzeltilmesi” davası 6 Aralık 2021’de sonuçlandı. www.ilan.gov.tr’ye konulan karar, 10 Aralık 2021 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde resmi ilan olarak yayınlandı.

Afganistan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği(OHCHR), Afganistan’ın ciddi bir insani kriz bulunduğunu, ailelerin çocuk satışı da dahil olmak üzere çaresizce önlemlere başvurduğunu açıkladı. Açıklamada “Afganistan’da ailelerin çaresizlikten çocuklarını sattığı yönünde haberler alıyoruz.” denilerek en temel insan haklarının dahi tehdit altında olduğu uyarısında bulunuldu.
Ferhat Sarıkaya

Eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay’ın bozma kararının ardından Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi‘nde yeniden yapılan yargılama sonucunda tekrar 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Sarıkaya, 28 Mart 2019’daki karar duruşmasında 10 yıl hapis cezasına çarptırılmış, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, 15 Ekim 2019’da ilk derece mahkemenin kararını hukuka uygun bulmuş ancak Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, 4 Sarıkaya’nın etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılması gerektiği gerekçesiyle kararı bozmuştu. Sarıkaya, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasını isterken Mahkeme heyeti, kararında direndi ve tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Mahkemenin direnme kararı nedeniyle sonra dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gidecek.

Boşanma Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı, Yargıç Ömer Uğur Gençcan, “Aralarında boşanma davası açılmamış olsa dahi beş yıl fiilen ayrı kalmış ve eşleriyle aralarında müşterek hayat yeniden kurulamamış ise eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilmesi” önerisinde bulundu.
Cinayet Diyarbakır’da, husumet nedeniyle mahkemelik olan iki akraba aile arasında duruşma sonrası çıkan kavgada 1 kişi ölmüştü. Olayla ilgili gözaltı sayısı 15’e yükseldi. Görgü tanıklarının da ifadesine başvuran ekipler, dün 4 kişiyi gözaltına almıştı. Bugün ise adreslerine yapılan baskında, kavgayla ilgili 11 kişi daha yakalandı.
Grev Türk Tabipleri Birliği(TTB), sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme yapılmasına ilişkin meclisteki tasarının geri çekilmesi nedeniyle tüm sağlıkçıları greve davet etti. Hastanelerde acil, diyaliz ile kanser hastaları, yoğun bakım ve çocuk aciller dışında sağlık hizmeti sunulmadı. Önceden yapılan açıklama sonucunda hastanelerde yoğunluk azaldı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Korur Fincancı, hekimlere seslenerek kaleme aldığı “15 Aralık G(ö)REV Mektubu’nda, “Bu G(ö)REV emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır” dedi. TTB’nin bir günlük grev çağrısına Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası ve Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası destek veriyor. Sanatçı Tarkan, sağlık emekçilerinin grevini alkışladı.
Cinsel Taciz İzmit’te hemşireler A.K. ve A.S., çalıştıkları özel muayenehanenin sahibi plastik ve estetik cerrahı H.M.A. hakkında kendilerini taciz ettiği iddiasıyla şikayetçi oldu. Hemşireler, doktor H.M.A.’nın, üzerlerini değiştirdikleri odanın anahtar deliğinden kendilerini gözetleyip, röntgencilik yaptığını öne sürdü. Doktor H.M.A. hakkında, hemşirelere yaklaşamaması için 15 gün süreli uzaklaştırma kararı çıkarıldı. İddiaları reddeden doktor H.M.A. ise olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyledi.
Yasak Pekin(Çin) Belediyesi, 2022 Ocak ayından itibaren şehirde havai fişek kullanımının yasaklanacağını duyurdu. Yetkililer, 2017 yılının aralık ayında, bu ürünlerin neden olduğu hava kirliliği, yaralanmalar ve can kayıpları nedeniyle şehirde havai fişekleri yasaklamak üzere bir düzenlemeyi kabul etmişti.
Ölüm 30 Ocak 1969 tarihinde avukatlık mesleğine başlayan, Ankara Barosu Av. Metin Yılmaz (3815) yaşamını yitirdi.
Kaçak İçki İçişleri Bakanlığı, yılbaşı öncesi ülke genelinde sahte içki operasyonu başlattı. 60 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, yapılan aramalarda 31 bin 343 litre sahte içkinin ele geçirildiği belirtildi.
Mahkeme Kararı Anayasa Mahkemesi (AYM), 2018 yılında saat 22:00’den sonra alkollü içki sattığı ihbarı yapılan tekel bayiine salt polis tutanağına dayanılarak verilen 42 bin 76 lira idari para cezasına ilişkin yargılamaya ilişkin ihlal kararı vererek ‘adil yargılanma hakkı kapsamındaki silahların eşitliği ilkesinin” çiğnendiğine hükmetti.
Kayyım

Mahkeme, Türk Hava Kurumu Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı’nın istifasının kabulüne ve görevden alınmasına karar verdi. THK, Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesinin 16 Ekim 2019 tarih ve 2019/1509 sayılı kararıyla kayyım heyeti atanan THK, 2021 yılı itibari ile aynı heyet tarafından yönetilmektedir.

Mahkeme Kararı DW’nin haberine göre, Avrupa Birliği’nin en üst yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, ebeveynleri aynı cinsiyetten olan ailelerin haklarını güçlendiren bir karar aldı. Divan, ortak çocukları olan lezbiyen çifte İspanya’da verilen doğum belgesinin AB genelinde geçerli olduğuna hükmetti. Karara göre, bir AB ülkesi tarafından düzenlenen doğum belgesinin diğer üye ülkeler tarafından, ebeveynlerin cinsiyetlerine bakılmaksızın tanınması gerekiyor. Yargıçlar, kararlarında Avrupa Birliği’nde uygulanan serbest dolaşım hakkına atıfta bulundu.
Etik Güney Kore’nin en büyük süt şirketi, ‘kadınların ineğe dönüştüğü’ ve gizlice görüntü almayı normalleştiren reklamıyla büyük tepki topladı. Şirket özür diledi ve reklam yasaklandı.
Esrarın Yasallaşması Malta, kişisel esrar kullanımını yasallaştıran ilk AB ülkesi oldu. Esrarın kişisel kullanım için sınırlı ekimini ve bulundurulmasını onayladı. Yeni yasa cumhurbaşkanının onayına sunuldu. Malta, esrarın kişisel amaçlarla yetiştirilmesi ve kullanılmasını yasallaştıran ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu. Malta Parlamentosu’nda Salı akşamı oylanan yasa, 27’ye karşı 36 oyla kabul edildi. Yetişkinlerin evlerinde en fazla dört bitki yetiştirmesi, üzerlerinde de en fazla yedi gram esrar taşımasına izin verilecek. Fakat esrarın kamusal alanda veya çocukların önünde içilmesi yasa dışı olacak.
Sahte Diploma Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) doçentlik belgesi sahte çıkan  Zehra Zulal Atalay Laçin ilgili hazırladığı iddianamede, Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında “Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet vermek suretiyle nitelikli dolandırıcılık” suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) doçentlik belgesi sahte çıkan  Zehra Zulal Atalay Laçin ile ilgili hazırladığı iddianamede, sahte diploma ve doçentlik belgesini nasıl hazırladı bilgisine yer verdi. Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında “Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet vermek suretiyle nitelikli dolandırıcılık” suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
Gözaltında Ölüm Myanmar’da serbest çalışan foto muhabiri Koe Soe Naing, geçen hafta ülke genelindeki protestoları ve darbe karşıtlarının Cuma günkü ‘sessiz grevini’ bir meslektaşı ile birlikte haber yaparken gözaltına alındıktan sonra can verdi. Meslektaşları ve arkadaşları, Naing’in işkence nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.
İklim Krizi Copernicus İklim Değişikliği Hizmetleri (Climate Change Service) ve diğer AÇA ortaklarının desteğiyle bir rapor açıklandı. Avrupa Çevre Ajansı’nın “Avrupa’nın değişen iklim tehlikeleri” adlı yeni raporu, Avrupalıların aşırı sıcaklık ve aşırı yağış olaylarına hazırlıklı olmaları gerektiğini açıkladı.
Şantaj HP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’na şantaj yaptıkları iddiasıyla 1’er yıldan 3’er yıla kadar hapis istemiyle haklarında dava açılan şahıslar hakkında karar açıklandı. Şahsın birine 1 yıl 15 gün, diğerine 10 ay hapis cezası verildi.
Metin Lokumcu Davası

İHD ve TİHV ortak yaptığı açıklama ile Metin Lokumcu Davasına çağrı yaptı ve adalet istemeye devam edeceklerini deklare etti. İki kurum, “İnsan hakları ve adalet isteyen herkesi, 20-21 Aralık 2021 tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davayı izlemeye çağırıyoruz” dedi.

Metin Lokumcu
Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet’te 8 gazetecinin işten atılması sonrası yaşanan süreçte istifa eden Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’nın dün itibariyle gazeteyle olan ilişkisi koparıldı. Gazete çalışanları Küçükkaya’ya destek için bir açıklama yaptı ve işe iadesini istedi.
Cinayet Ankara’da 17 yaşındaki Gamze Açar’ın iş görüşmesi için gittiği otelin 5. katından düşerek ölmesiyle ilgili davada görgü tanığı olarak ifade veren otel çalışanı, “Kızı attık, dediklerini duydum” dedi.
Cinsel Taciz Rol aldığı Skyfall, Spectre ve No Time To Die adlı James Bond filmleriyle tanınan Naomie Harris, geçmişte bir filmin seçmeleri sırasında çok ünlü bir oyuncunun cinsel tacizine uğradığını açıkladı.
Kürtaj Yasağı Milla Jovovich, ABD’nin Teksas eyaletindeki tartışmalı kürtaj yasasına tepki gösterdi: “Kadını istemediği bir hamileliğe zorlamak acımasızlık!” Askıya alınan yasa, eğer yürürlüğe girerse altı haftalığı geçen hamilelikleri sonlandırmak mümkün olmayacak ve yasaya aykırı kürtaja yardımcı olanlar da yargılanabilecek.
Avukat Yücel Sayman

İstanbul Barosu eski başkanlarından Av. Prof. Dr. Yücel Sayman, İstanbul’da, tedavi edildiği hastanede, 82 yaşında hayata veda etti. Sayman, İstanbul Barosu önünde düzenlenecek törenin ardından 17 Aralık Cuma günü toprağa verilecek.

Prof. Dr. Yücel Sayman
Avukat Ünsal Kirmit

Hatay Barosuna kayıtlı Avukat Ünsal Kirmit, yazıhanesinde cansız bulundu. İki yıllık Avukat Kirmit’in ölümü ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Ölüm nedeninin intihar olabileceği ihtimali bulunuyor.

Avukat Ünsal Kirmit

Cinayet Adana’da, kendisine şiddet uygulayıp fuhşa sürüklediği iddiasıyla 2013’te evlendiği 1 çocuğunun babası olan eşi Hasan Karabulut’u (33) tabancayla vurarak öldüren ve yerel mahkemenin verdiği 15 yıl hapis cezası onanan Çilem Doğan (30), avukatı aracılığıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na kararın düzeltilmesi için itirazda bulundu. Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafında ‘tahrik ve iyi hal indirimi’ ile 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Doğan, “Meşru müdafaa hakkı önemli bir haktır. Benim durumum buna uyuyor. Fakat Yargıtay bunu uygulamadı. Her gün benim gibi kendini savunmaya çalışan kadınlar ölüyor. Bu karar bana ‘neden ölmedin, kendini savunmamalıydın’ mesajı veriyor. “ dedi.
Kaçakçılık İzmir’in Aliağa ilçesindeki bir ev ve depoya 3 gün arayla düzenlenen operasyonda, farklı dönemlere ait 356 parça tarihi eser ve 18’inci yüzyıla ait 27 yağlı boya tablo ve ikona ele geçirildi
Hakimlik Sınavı Hakimlik sınavı giriş yerleri açıklandı! Hakimlik sınavı giriş yerleri ile ilgili ÖSYM tarafından açıklama yapıldı. 2021-Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı (2021-Adli Yargı), 2021-Adalet Bakanlığı Avukatlar için Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı (2021-Adli Yargı-Avukat) ile 2021-İdari Yargı Hakim Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavına (2021-İdari Yargı) katılacak adayların giriş belgesi yayımlandı.
Operasyon Karabük Valiliği, Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’nın otomobil stokçularına yönelik yürüttüğü soruşturma ile ilgili açıklama yaptı. Karabük merkezli 50 ilde “bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri” gerekçesiyle 51 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
Avukat Aysel Tuğluk Diyarbakır Barosu önünde, eski Milletvekili ve Avukat Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna ilişkin basın açıklaması yapıldı. Cezaevlerinde son dönemlerde giderek artan hak ihlallerine karşı duyarlı olunması istendi.
Akciğer ve kemik kanseri tedavisi gören ve hastanenin “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen ATK’nın “hapiste kalabilir” rapor verdiği Halil Güneş, Diyarbakır 2 Nolu Cezaevinde öldü. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen ve 29 yıldır cezaevinde bulunan 49 yaşındaki Güneş, akciğer ve kemik kanseri tedavisi görüyordu.
“Kabul Etmiyoruz Vazgeçmiyoruz” diyerek kayyım rektöre karşı çıkan Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenler 50 haftasına giren eylemlerinde 233. kez rektörlük binasına sırtlarını döndüler.  2 Ocak 2021’de başlatılan eylemler özerk ve demokratik üniversite talebiyle devam etti.

 

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et