Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 15 Haziran – Hukuk Takvimi

15 Haziran – Hukuk Takvimi

15 Haziran – Hukuk Takvimi

Magna Carta

1215

İngiltere Kralı Yurtsuz John, Magna Carta sözleşmesini imzaladı ve mühürledi. Yurtsuz John 24 Aralık 1166 – 19 Ekim 1216 yıllarında yaşadı, 49 yaşında öldü. Magna Carta, Latincede ‘Büyük Sözleşme, Büyük Ferman’ anlamına gelmekte ve Orta Çağ’ın en önemli hukuki belgesidir. Anlaşma, feodallerin kral karşısındaki haklarını garanti eden ve Hukukun üstünlüğüne vurgu yapan ilk belgedir. Günümüzdeki demokrasinin temel referans belgelerinden addedilmektedir. 

1836 Arkansas, 25. eyalet olarak ABD‘ye katıldı.
1899 1899 Belçika’da Askerî Ceza Muhakeme Usûl Kanunu kabul edildi
1902

Lon Luvois Fuller, 15 Haziran 1902’de Amerika Birleşik Devletlerinin, Teksas eyaletine bağlı Hereford kentinde doğdu. Hukuk ve ahlak arasında zorunlu bir ilişki olduğunu savunan Amerikalı hukuk felsefecisi Fuller, 8 Nisan 1978 tarihinde ve 75 yaşında Federal Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Münih kentinde öldü. Fuller’in 8 İlkesi hukuk tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu.

1920 Padişah, İsmet Paşa’nın idam kararını onayladı.
1923

Nezihe Muhiddin’in öncülüğünde Darülfünun Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantı sonucu Kadınlar Halk Fırkasının kurulması kararlaştırıldı. Fırka, yeni Türkiye’deki ilk siyasal parti girişimidir. Fakat parti kuruluşu için izin verilmediğinden, Türk Kadınlar Birliği adında bir derneğe dönüşmüştür.

1937 İş Kanunu yürürlüğe girdi
1938

Türk Kanunu Medenisinin 88 inci maddesini tadil eden kanun” mecliste kabul edildi.  Medeni Kanun‘daki evlenme yaşı; kadınlar için 15, erkekler için 17 olarak düzenlendi. Yasa değişikliğine göre “Erkek on yedi, kadın on beş yaşını ikmal etmedikçe evlenemez. Şu kadar ki hâkim, fevkalâde hallerde ve pek mühim bir sebebe mebni on beş yaşını ikmal etmiş olan bir erkeğin veya on dört yaşını bitirmiş olan bir kadının evlenmesine müsaade edebilir. Karardan Önce ana, baba veya vasinin dinlenmesi şarttır.” 743 Sayılı Kanun, 2002 tarihli Türk Medeni Kanunu ile yürürlükten kalktı.  

1950 Batı Almanya, Avrupa Konseyi‘ne katılma kararı aldı
1977

Diktatörlükten kurtulan İspanya’da 41 yıl sonra ilk kez serbest seçimler yapıldı. Günümüzdeki İspanya Anayasası, 31 Ekim 1978 tarihinde yapılan Kongre ve Senato Genel Kurul toplantılarında Parlamento (Cortes Generales) tarafından kabul edildi.

1981 Mehmet Ali Ağca’yı hapisten kaçıran Bünyamin Yılmaz, 18 yıl hapse mahkûm oldu. Ağca, daha sonra Papa’ya suikast düzenlemişti.
1981

Türk siyasetçi ve hukukçu, Cihat Bilgehan yaşama veda etti. Bilgehan 1923 yılında Kırıkkale’de doğmuştu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun olduktan sonra hakimlik ve avukatlık yaptı. Adalet Partisi kurucusu olarak görev aldı. Uzun süre Balıkesir milletvekilliği yaptı. Millî Eğitim, Millî Savunma (vekil) ve Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu.

1994 İsrail ve Vatikan tam diplomatik ilişki anlaşmasına vardı.
1994

İş adamı Vehbi Koç’a İsviçre’de, Birleşmiş Milletler Nüfus Faaliyetleri Ödülü verildi

1998 Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsü‘nün kabul edildiği (The Rome Statute of the International Criminal Court), Birleşmiş Milletler Konferansı başladı. Konferans, Roma’da toplandı ve 17 Temmuz 1998 tarihine kadar sürdü.
2006

ILO 187 No’lu İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi, 15 Haziran 2006 tarihinde Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) tarafından kabul edilmiştir. Sözleşme, Türkiye tarafından 20 Şubat 2009 tarihinde onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

2017 Türkiye Bankalar Birliği Bankacılık Etik İlkeleri, kabul edildi. Etik İlkeler, 5411 Sayılı Bankacılık Kanununun Etik İlkeler başlıklı 75. maddesinde öngörülen ilkelerin tespit edilmesini temin etmek üzere Türkiye Bankalar Birliği Bankacılık Etik İlkeleri esas alınarak hazırlanmış ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun onayına sunulmuştur. Bankacılık Etik İlkeleri, kurumun 15 Haziran 2006 tarihli ve 1904 sayılı kararı ile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
2017 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na yirmi beş yıl hapis cezası ve tutuklama kararı verilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’dan İstanbul’a kadar sürecek olan Adalet Yürüyüşünü başlattı. Yürüyüş, Mahatma Gandi’nin Tuz Yürüyüşü’ne benzetildi. 
2020 Giulio Giorello, İtalyan filozof, matematikçi ve epistemolog öldü. Giorello 1945’te doğmuştu.

Lon Luvois Fuller

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et