Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 17 Ocak – Hukuk Takvimi

17 Ocak – Hukuk Takvimi

17 Ocak – Hukuk Takvimi
1783 Venezuelalı avukat, politikacı, ve diplomat Pedro Gual Escandón doğdu. (Ölümü: 6 Mayıs 1862) Venezuela Caracas Üniversitesi’nde hukuk eğitimi gördü. Bir süre avukatlık yaptı. Bağımsızlık ve özgürlük hareketine katıldı. 1811’de Caracas Yasama Meclisi’ne vekil seçildi ve Caracas vatandaşlarına dönük manifestoya imza attı. 1815’te Cartagena eyaleti valiliği görevini üstlendi. Venezuela’nın bağımsız bir devlet olacağı 1830 yılına kadar Büyük Kolombiya’nın dış politikasının oluşturulmasına katkı sağladı. 1828 ylında Kolombiya ile Peru arasındaki savaşı sona erdiren Barış Antlaşması’nın müzakerecileri ve imzacılarından biriydi. Amerika’da ülkesini temsil eden ilk diplomat oldu. 1847’nin sonunda tüm siyasi faaliyetlerden uzak durmak üzere hareket etse de Venezuela geçici Hükümetinin başkanlığını yürütmeye mecbur kaldı. 33. dereceden bir masondu; KarakasNew York ve Bogota’daki localarda çalıştı. 1858 Anayasası’nın hazırlanmasında önemli rol oynadı. 1861’de gerçekleşen askeri darbe sonucunda tutuklandı. Ölümünden kısa bir süre önce İngiltere tarafından Kolombiya’nın bağımsızlığının tanınmasıyla sonuçlanan müzakerelere aktif olarak katıldı.

1819 Simón Bolívar, Büyük Kolombiya Cumhuriyeti’ni ilan etti. Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru‘nun dahil olduğu Büyük Kolombiya bölgesi İspanyol sömürgesinden kurtarıldı ve ilk başkanı Bolivar oldu. Kurulan bu bölgede Peru‘nun kuzeyi, Bolivya olarak ayrıldı. Bolivya’nın anayasası bizzat Bolivar tarafından yazıldı ve yüzyılın en önemli siyasal belgelerinden biri kabul edildi ancak hiç uygulanamadı.
1851 Osmanlı devletinin ilk anonim şirketi olan Şirket-i Hayriye kuruldu. Şirket, 1945 yılına kadar Boğaziçi’nde yolcu ve yük taşımacılığı yaptı. 1944’te gemileri devletleştirildi ve 15 Ocak 1945’te çıkarılan 4517 sayılı yasayla, Şirket-i Hayriye, fiilen ortadan kaldırılarak Türkiye Denizcilik İşletmeleri adını aldı.
1852 Sand River Antlaşması ile Birleşik Krallık, Transvaal’deki (Güney Afrika) Boer kolonilerinin bağımsızlığını kabul etti.
1893 Amerikalı hukukçu ve devlet başkanı Rutherford Birchard Hayes (Doğumu: 4 Ekim 1822) Harvard Üniversitesi‘nde hukuk eğitimi gördü. 1850’de Cincinnati’ye taşındı ve Chillicothe’de avukat olan John W. Herron ile hukuk bürosu açtı. 1858’den 1861’e kadar Cincinnati’nin şehir avukatı olarak görev yaptı. ABD İç Savaşı’ndan önce mahkeme işlemlerinde mülteci köleleri savunan bir avukat ve sadık bir kölelik karşıtıydı. ABD Temsilciler Meclisi üyeliği ve Ohio valisi olarak çalıştı. 1881 – 1877 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı yaptı.
1929 Elzie Crisler Segar tarafından yaratılan Temel Reis (Popeye) karikatürü, ilk kez bir gazetede yayımlandı.
1929 Hukukçu ve Prof. Dr. Vecdi Aral, doğdu. (Ölümü: 11 Şubat 2015) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Mezun olduktan sonra sorgu hakimliğine başladı ve bir yıl Kayseri’nin Tomarza ilçesinde çalıştı. Aral, 1955 yılında hakimlik görevinden istifa etti ve aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalında asistan olarak göreve başladı. 1960 yılında doktor, 1965 yılında doçent ve 1973 yılında da profesör oldu. Profesör olduktan sonra on yıl süreyle İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulu müdürlüğü yaptı. 40 yıl boyunca İstanbul Hukuk Fakültesinde hizmet ettikten sonra 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalında öğretim üyeliği görevine atandı, 1998 yılında öğretim üyeliğinden emekli oldu.
1939 Hukukçu Hristodulos(Christodoulos-Christodoulos of Athens ) doğdu. (Ölümü: 28 Ocak 2008) Atina Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı ve İlahiyat okudu.  1998 yılında Atina ve Bütün Yunanistan Başpiskoposu olarak seçildi ve ölümüne kadar görevde kaldı.
1942 İkinci Dünya Savaşı’nın etkisi ile sonucunda Ankara’da ekmek karneye bağlandı. Uygulama ile her yurttaşın eşit bir şekilde ekmeğe ulaşması ve karaborsanın önlenmesi hedeflendi.
1946 BM Güvenlik Konseyi(BMGK) 17 Ocak 1946’da ilk toplantısını yaptı.
1954 Amerikalı çevre avukatı, yazar ve aşı karşıtı savunucu Robert Francis Kennedy Jr. doğdu. Harvard Üniversitesi ve London School of Economics’te Amerikan Tarihi ve Edebiyatı okudu. Robert F. Kennedy’nin oğlu ve John F. Kennedy’nin yeğeni olan Robert, Virginia Üniversitesi’nden Juris doktorasını aldı. Pace Üniversitesi’nde kanunlar üzerine master yaptı. Hukuki kariyerinin başlarında, New York’ta bölge savcı yardımcısı olarak görev yaptı. 1986’dan 2017’ye kadar  kar amacı gütmeyen bir çevre örgütü olan Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’nin (NRDC) avukatlığını yaptı. 1984’ten 2017’ye kadar Hudson Riverkeeper’ın yönetim kurulu üyesi ve avukatıydı. Pace Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Çevre hukuku alanında  yardımcı doçent olarak görev yaptı. Pace Üniversitesi’nde profesör oldu. George W. Bush’un başkanlığı boyunca çevre ve enerji politikalarını ısrarla eleştirdi. Bush’u federal bilim projelerini finanse etmek ve yozlaştırmakla suçladı. Aşı karşıtı olarak görüşleri ileri sürdü. 
1964 Amerikalı kadın avukat Michelle LaVaughn Robinson Obama doğdu. İlköğrenimini üstün zekalılar okulunda tamamladı. Princeton Üniversitesi’nde sosyoloji eğitimi gördü ve eşi Barack Obama gibi Harvard Hukuk Okulu‘ndan hukuk diploması aldı. Eğitiminin ardından Chicago’ya dönerek Amerika’nın bilinen bir hukuk firması olan Sidley Austin’de çalıştı. Daha sonra kar amacı gütmeyen kuruluşlarda görev aldı. Chicago Üniversitesi’nde Öğrenci Hizmetleri dekan yardımcısı ve  Chicago Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Toplum ve Dış İlişkilerden sorumlu başkan yardımcısı oldu. Kadınlara rol model oldu. ayrıca yoksulluk bilinci, eğitim, beslenme, fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmenin savunucusu olarak çalıştı. Avukatlığının yanı sıra giyim tarzıyla ve moda anlayışıyla pek çok kez en iyi giyinenler listelerinde yer aldı.

Harvard Hukuk mezunları Barack ve Michelle Obama
1972 Gürcü hukukçu ve siyasetçi Levan Varşalomidze, Batum’da doğdu. Kiev Üniversitesi’nde aile hukuku, uluslararası özel hukuk, medeni hukuk ve sivil uygulamada hukuk uzmanlığını alanında doktor unvanını kazandı. 1998’den 2000’e kadar Gürcistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Hukuk Bölümü İkili İlişkiler Ofisi Başkanlığı yaptı. 2000 ile 2002 yılları arasında Adalet Gürcistan Bakanlığı İcra Dairesi Başkanı oldu.  2002 yılında Maliye Gürcistan Bakanlığı Hukuk Bölümü Müdürlüğü yaptı. Gürcistan Devlet ve Hukuk Enstitüsünde bilimsel bir araştırmacı olarak çalıştı.  2004 tarihinde Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Kurulu tarafından Acara Özerk Cumhuriyeti Hükûmet Başkanı olarak atandı. 20 Temmuz 2004 – 30 Ekim 2012 arasında bu görevi yürüttü. 2015 yılında Ukrayna Cumhurbaşkanına danışman olarak atandı. Serbest avukat olarak çalışmaktadır.

1973 Ferdinand Marcos, Filipinler’in “ömür boyu” Başkanı oldu. Marcos Filipinler Üniversitesi’nde hukuk eğitimi gördü.  Kurduğu otoriter rejim, yolsuzluklar ve baskı uygulamaları nedeniyle büyük tepki uyandırdı. Hukukçu olan Ferdinand Emmanuel Edralín Marcos, 11 Eylül 1917’de doğdu. (Ölümü: 28 Eylül 1989)  Ortaöğrenimini başkent Manila’da tamamladı, Filipinler Üniversitesi’nde hukuk eğitimini tamamladı ve avukatlık yapmaya başladı. 1965-1986 yılları arasında başkanlık yaptı. 21 Eylül 1972’de komünist ve yıkıcı güçleri gerekçe göstererek sıkıyönetim ilan etti. Muhalif politikacıları tutukladı ve silahlı kuvvetleri rejimin bir baskı aracı haline getirdi. 17 Ocak 1981’de sıkıyönetimi kaldırdı. 16 Haziran 1981’de yapılan seçimlerde seçimleri yeniden kazandı ve altı yıllık bir dönem için yeniden devlet başkanı oldu. 25 Şubat 1986’da ülkesinden kaçarak Hawaii’ye gitmesi üzerine kurduğu baskıcı rejim sona erdi. Otoriterlik, yolsuzluk ve baskı ile anıldı.

Ferdinand Emmanuel Edralín Marcos
1975 Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası, Çin Halk Cumhuriyeti Dördüncü Milli Halk Meclisinin Birinci Oturumunda, 17 Ocak 1975 tarihinde kabul edildi, değişikliklerden sonra 1982 tarihli son metin yürürlüğe girdi. Bu anayasalar arasında ciddi farklar olduğu gibi 1982 Anayasası da daha sonraki yıllarda değiştirildi.

Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası komünist yönetim esasına dayanmaktadır.
1984 Dolandırıcılıktan yargılanan Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli) beraat etti.
1984 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Yerel Seçim Yasası kabul edildi.
1987 Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkûm edildi. 12 Eylül darbesinden sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açılmıştı.
1990 Yazar Aziz Nesin, kendisine “vatan haini” dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
1995 Avrupa Parlamentosu, her yıl 10 Aralık tarihine yakın bir zamanda verilen Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü cezaevinde bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana’ya verdi. Zana, 1987’de İnsan Hakları Derneği Diyarbakır şubesinin kurucuları arasında yer almıştı. Sovyet bilim insanı ve 1975 Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Saharov’un adını taşıyan ödül, 1988yılında Avrupa Parlamentosu tarafından hayatını insan hakları ve özgürlüklerini savunmaya adayan kişilere veriliyor.
2003 Bugün gazetesi 17 Ocak 2003’de yayın hayatına başladı.
2006 Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Mehmet Ali Ağca’nın tahliye kararının, yazılı emir yoluyla bozulması istemini içeren başvurusunu Yargıtay’a gönderdi.
2020 Amerikalı hukukçu ve siyasetçi Terence Hallinan yaşamını yitirdi. (Doğumu: 4 Aralık 1936) London School of Economics, California Üniversitesi Berkeley ve California Üniversitesi Hastings Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Avukat olarak yüzlerce uyuşturucu suçlusunu savundu. 1996’dan 2004 yılına kadar 26. San Francisco Bölge Savcısı olarak görev yaptı.
17 Ocak – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et