Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Sözlüğü » 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü (Dünya Göçmenler Günü), 18 Aralık 2001 tarihinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ve aynı yıl içerisinde Paris’te gerçekleştirilen UNESCO Yürütme Kurulu’nun aldığı karar gereğince Uluslararası Göçmenler Günü olarak ilan edilmiştir.

Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, dünya genelinde kabul görmüş demokrasi ve hukuk günlerindendir. çapında Dünya Göçmenler Günü olarak da anılmaktadır. Uluslararası Göç Örgütü; “bireylerin uluslararası bir sınırı geçerek veya bir devlet sınırları içerisinde yapmış olduğu yer değiştirme” eylemini göç olarak tanımlanmıştır.

Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu ve Göçmenler Günü

Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu; 18 Aralık 1990 günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda imzalanmış, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kaos yaratan göç dalgalarının yarattığı tahribatın azaltılması hedeflenmiştir. Türkiye bu sözleşmeyi Türkiye 13.01.1999
tarihinde imzalamış, 26.4.2001 tarihinde çekincelerle birlikte kabul etmiş ve 18 Haziran 2004 tarihinde onaylayarak 17.08.2004 tarihinde bakanlar kurulu kararıyla resmi gazetede yayınlamıştır.

Uluslararası Göçmenler Günü, dünya çapında göçmen haklarının tanımasını ve göçmenlerin yaşadıkları sorunlar konusunda farkındalık yaratılması amacıyla ilan edilmiştir. Son 50 yılda, dünya genelinde ve özellikle Asya ve Afrika’da; iş, aile ve eğitimin yanı sıra çatışma, zulüm ve doğal afet gibi nedenlerle üç katından fazla artan göçmenleri gündeme getirmeyi hedeflemiştir.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA); Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu ile imzalamış olduğu protocol çerçevesinde; uluslararası toplumun kabul ettiği günlerde ortak farkındalık yaratma çalışmaları yapmak teşvik edilmekte, güne özel program ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Uluslararası Göçmenler Günü ortak etkinliğinde sosyal medyada #GörDuyFarket etiketi (hashtag) kullanılarak farkındalık yaratılmakta, ayrıca #YerelinÇağı ve #SKH16 etiketleri kullanılmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

25 Ocak – Hukuk Takvimi

25 Ocak – Hukuk Takvimi 1579 Fransa, İspanya, Büyük Britanya, Savoya Dükalığı ve Hollanda arasında …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin