Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 19 Şubat – Hukuk Takvimi

19 Şubat – Hukuk Takvimi

19 Şubat – Hukuk Takvimi
1807 Hukukçu ev Amerika Birleşik Devletleri’nin 3. Başkan Yardımcısı Aaron Burr, vatana ihanet iddiasıyla tutuklandı. Burr, baroya kabul edildiği 1782’den itibaren avukat olarak çalışmış, 1801’den 1805’e kadar ise başkan yardımcısı olarak görev yapmış, görevden ayrıldıktan sonra yargılandığı davada Amerika Birleşik Devletleri Baş Yargıcı John Marshall’ın başkanlık ettiği duruşmalar sonunda beraat etmiştir. Ayrıca, ABD’nin kurucu babalarından Hazine Bakanı Alexander Hamilton’ı bir düelloda öldürmesi ile de bilinmektedir.

Hukukçu ve ABD Başkan Yardımcısı Aaron Burr’un büstü
1847 Avukat, Perulu politikacı ve yazar José Joaquín de Olmedo yaşamını yitirdi. (Doğumu: 20 Mart 1780) San Marcos Üniversitesi‘nde eğitim gördü. 1805 yılında hukuk alanında doktora yaptı ve Colegio de San Carlos’ta Medeni Hukuk dersleri vermeye başladı. Büyük bir hatip idi. İspanyol sömürge döneminde, mita’nın ortadan kaldırılmasını sağlamak için çalıştı. Bağımsızlık Yasası’nın imzalanmasından sonra, Özgür Guayaquil Eyaleti başkanı ilan edildi. 1922’de Peru’nun ilk Kurucu Kongresi’nde milletvekili oldu. 1830’da Ekvador Eyaleti’nin kurulmasından sonra ülkenin ilk başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 1845’te başlayan ve Flores’in teslim olmasıyla sona eren Marş Devrimi’ne önderlik etti. Şiirler ve şarkıları ile bilindi.
1861 Rusya’da toprağa bağlı kölelik yasaklandı.
1878 Thomas Edison, fonografın patentini aldı.
1881 ABD’nin Kansas eyaletinde tüm alkollü içecekler yasaklandı.
1886

Filipinler Yüksek Mahkemesi Başyargıcı José Abad Santos doğdu. (Ölümü: 2 Mayıs 1942) Northwestern Üniversitesi ve George Washington Üniversitesi‘nde hukuk eğitimi gördü. 1913’ten 1917’ye kadar Adalet Bürosunda Avukat Yardımcısı olarak görev yaptı. 1919’da  ülkenin ve Asya’nın ilk özel, mezhebe bağlı olmayan kadın yüksek öğrenim enstitüsü olan Filipin Kadın Üniversitesi’nin tüzüklerinin ve yasal zemininin hazırlamasında etkili oldu. Filipin Ulusal BankasıManila Demiryolu Şirketi ve diğer devlet kurumlarının ilk Filipinli şirket avukatı olarak atandı. Adalet Müsteşarı oldu, birkaç kez Adalet Bakanlığı görevini üstlendi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Maliye Bakanı ve Filipinler Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Vekili olarak görev yaptı. Kısa bir süre fiili olarak başkanlığı üstlendi. İşgal sırasında işbirliği yapmayı reddettiği için Japon kuvvetleri tarafından kurşuna dizilerek idam edildi. İnfazı sırasında, gözlerinin bağlanmasını kabul etmedi ve kendisine sunulan son sigarayı da reddetti.

1888 Kolombiyalı avukat, siyasetçi ve yazar José Eustasio Rivera doğdu. (Ölümü: 1 Aralık 1928) Kolombiya Ulusal Üniversitesi Hukuk Okulu’nda okudu. Bir süre devlet memuru olarak çalıştı. Venezuela ile yapılan sınır görüşmelerine temsilci olarak katıldı. Brezilya‘ya giderek zamanın ünlü yazarlarından Euclides da Cunha‘nın da aralarında bulunduğu aydınlarla tanıştı. Kolombiya kırsalındaki yaşama ve Amazon ormanındaki kauçuğun yok oluşuna tanıklık eden Rivera edindiği yaşam deneyimini La vorágine (1924) adlı kitabında yazdı.  Bu kitabı Latin Amerika yazın kuramının en değerli yapıtlarından biri olarak kabul edildi. 1925 yılında Dış İlişkiler ve Kolonileşme Araştırma Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Kolombiya gazetelerinde köşe yazıları yayımlanan Rivera devlet ihalelerinde yaşanan yolsuzlukları eleştirdi ve ülke çapındaki kauçuk alanlarının terk edilmesini alay konusu haline getirdi.

La Vorágine – José Eustasio Rivera
1925 Telsiz tesisi hakkındaki kanun çıktı. Türkiye’de radyonun kurulması TBMM’de kabul edildi.
1928 Amacı yoksul kadınlara yardım etmek olan “Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti” kuruldu.  Mevhibe İnönü, derneğin fahri Başkanı oldu. Cemiyetin adı 1938 yılında Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirildi.
1932 Halkın politik, ideolojik ve kültürel eğitimini sağlamak üzere Halkevleri kuruldu ve 14 ilde faaliyete başladı. Halkevleri, CHP’nin Malvarlığına El Konulmasına ve Halkevlerinin Kapatılmasına Dair Kanun‘un, 8 Ağustos 1951 tarihinde TBMM’de kabul edilmesi ile tekrar kapatıldı.
1938 Hukukçu ve bürokrat Mehmet Sabri Toprak yaşamını yitirdi. (Doğumu: 1877) Darüşşafaka mektebinde okudu ve bu okulu 1898 yılında birincilikle bitirdi. Başarısı nedeniyle, Osmanlı Maarif Nazırlığı tarafından, Alman firması Siemens’in Berlin’deki merkezine stajyer olarak telgraf eğitimine gönderildi. İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun oldu. Siyasi hayatından önce Posta ve Telgraf Nezareti Tercüman Kalemi Memurluğu, Posta ve Telgraf Nezareti Ecnebi Muhasebatı Kalemi Baskatipliği, Mühendis Kalemi Fen Memurluğu, Telgraf Mektebi Müdürlüğü, Posta ve Telgraf Umum Müdürlüğü gibi memuriyetlerde bulundu. Ardından, İttihat ve Terakki Fırkasından 18 Nisan 1912’de Meclis-i Mebusan’a Saruhan(Manisa)’dan mebus seçildi ve 1918’e kadar görevine devam etti. Partinin umumi kâtipliğini yaptı. 1915-1916 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığını yürüttü. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra Teceddüt Fırkası’nın kuruluşunda yer aldı. Milli Mücadele döneminde Malta’ya sürgüne gönderilen kişiler arasında yer aldı. Cumhuriyet’in inşa sürecinde büyük emek verdi. 23 Aralık 1920’de Posta ve Telgraf Umum Müdürlüğü görevine getirildi. Milletvekilliği görevinde bulundu. TBMM Başkanvekili seçildi. 13 Şubat 1929’da vekillikten istifa ve Bükreş Elçiliğine getirildi. Tarım Bakanlığı(Ziraat Vekilliği) yaptı. Tevhid-i Tedrisat Kanununun kabul edilmesi için çalıştı. Manisa Milletvekili olarak görev yapmaktayken 19 Şubat 1938’da tedavi altında bulunduğu İstanbul’daki Alman Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Mehmet Sabri Toprak
1953 Arjantinli hukukçu ve siyasetçi Cristina Fernández de Kirchner, 19 Şubat 1953’te Buenos Aires’te doğdu. National University of La Plata‘da bir yıl psikoloji okuduktan sonra bırakarak aynı okulda hukuk eğitimi gördü. 1979 yılında eşiyle beraber Kirchner Hukuk Bürosunu kurdu. 1989’da  Santa Cruz eyalet meclisi milletvekili oldu. ve Santa Cruz eyalet başkan yardımcısı oldu. 1995 yılında ulusal senatör seçildi. 1997’de Ulusal Milletvekili seçildi. 2001 yılında Senato’ya dönerek Anayasa İşleri Komisyonu başkanlığını üstlendi. 28 Ekim 2007’de Arjantin’de yapılan seçimlerde ülkenin ilk seçilmiş kadın devlet başkanı 1995 genel seçimlerinde ulusal senatör seçildi. 10 Aralık 2007–10 Aralık 2015 tarihlerinde devlet başkanı olarak görev yaptı. Kocası Nestor Kirchner de 2003-2007 yıllarında başkanlık yapmıştı. 2019 yılında devlet başkan yardımcısı olarak göreve geldi.

Arjantin’in ilk kadın devlet başkanı Cristina Fernández de Kirchner
1959 Londra Konferansı sona erdi. Birleşik Krallık Kıbrıs’ın bağımsızlığını tanıdı. Birleşik Krallık,  Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs’ta garantör devlet oldu.
1963 Cumhuriyet’tin Yunus Nadi Makale Yarışması’na “Sosyalizm mi, Liberalizm mi?” konulu makale ile katılan Şadi Alkılıç ile makaleyi gazetede yayınlayan Yazı İşleri Müdürü Kayhan Sağlamer’in yargılandığı davanın duruşması yapıldı.
1964 Hukukçu ve akademisyen Prof. Dr. Çağlar Özel doğdu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu, 1986 yılında mezun olduktan sonra 1987 yılında Antalya Barosu’nda avukatlık stajını tamamladı. ve Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Kürsüsünde asistan olarak başladı. Doktorasını, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. Akademik kariyerine Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etti. 2012-2016 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığı görevini yürüttü. Medenî Hukuk, Tüketicinin Korunması Hukuku ve  Özel Hukuk alanında uzmanlaştı. Lex&Audit hukuk işleri koordinatörü oldu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Çağlar Özel
1966 Türk – Sovyet Ticaret Antlaşması imzalandı.
1975 Devlet Sinema Televizyon Enstitüsü kuruldu.
1986 İdam cezalarına karşı çıktıkları için yargılanmalarına başlanan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyelerinin 2’şer yıl hapsi istendi.
1987  Son 3,5 yılda 240 yayın hakkında toplatma kararı verildiği açıklandı. Alınan bilgiye göre 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu‘nun yeni metninin yürürlüğe girdiği 12 Mart  1986’dan itibaren, sadece İstanbul’da 5 günlük gazete ile 12 haftalık ve aylık dergi aleyhine, 57 “muzır davası” açıldı.
1987 Nazilli’de bir kahvehanede videoları gösterilen Kemal Sunal’ın başrol oyuncusu olduğu “Kibar Feyzo”, “Köşeyi Dönen Adam” filmleri, ”arka plan çekimlerinde yasadışı örgütlere ait yazı ve sloganların gösterildiği” gerekçesiyle polislerce toplatıldı. Gözaltına alınan baba-oğul kahvehane sahiplerine DGM savcılığınca “komünizm propagandası” iddiasıyla 15 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açıldı.
1991 Beyoğlu Emniyet Amirliği’nden atlayarak intihar ettiği ileri sürülen Ali Rıza Ağdoğan’ın cenazesi Sütlüce Mezarlığı’nda toprağa verildi. İHD Genel Başkanı Ercan Kanar’ın da katıldığı basın toplantısında ”Taksim Hastanesi doktor raporunda işkence bulguları var” şeklinde açıklama yapıldı. 
1991 Yargıtay “Özgür Gelecek” dergisi yöneticileri hakkında DGM’nin verdiği toplam 25 yıl ağır hapis kararını, “düşüncelerinden ötürü yargılananlar hakkında bilirkişi raporuyla mahkumiyet kararı verilemeyeceği, kararı mahkemenin vermesi gerektiği” gerekçesiyle bozdu.
1994 Libya’da şeriat uygulamasına geçildi ve İslami takvim uygulanmaya başlandı.
1994 Hacettepe Üniversitesi İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulması Yükseköğretim Kurulu’nun 19 Şubat 1997 gün ve 97/6.415 sayılı kararı ile uygun görüldü. 16 Nisan 1997 tarihli Resmi Gazetenin 22966 sayısında kuruluşu tamamlandı.
1997 Başbakan Tansu Çiller, Meclis’te mal varlığı soruşturmasından aklandı.
1998 Rusya’dan Türkiye’ye boru hattı ile doğalgaz getirecek olan Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı.
2001 Edebiyatçı Mehmed Uzun’un ‘Aşk Gibi Aydınlık, Ölüm Gibi Karanlık’ adlı romanı hakkında ‘yasadışı örgüte yardım ve yataklık’ etmekten dava açıldı. Türkiye’de bir romana ilk kez ‘yardım ve yataklıktan’ dava açıldı.
2002 Tütünsüz Avrupa için Varşova Deklarasyonu, 19 Şubat 2002 tarihinde  düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü Tütünsüz Avrupa için Varşova Bakanlar Konferansında kabul edildi.
Nijerya’da Hz. Muhammed karikatürlerini protesto gösterisinde çoğu Hıristiyan 15 kişi öldürüldü, 11 kilise yakıldı, 455 kişi tutuklandı
2008 Hukukçu ve Küba devlet Başkanı Fidel Castro, görevinden ayrıldığını açıkladı.
2009 A. Nazım Kaynak, 19 Şubat 2009 tarihinde Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı seçildi.

A. Nazım Kaynak
2018 İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Mesleki İlkeler; 19 Şubat 2018 tarihinde TÜSİAD tarafından kabul edildi.
2018 2016 yılından beri tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş hakkında dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle 5 ayrı fezleke hazırlandı.
19 Şubat – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu

İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu; “Gezegen Elden gidiyor, buna razı olamayız” başlığı altında, ev …