Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » 2 Ocak- Hukuk Takvimi
2 Ocak- Hukuk Takvimi

2 Ocak- Hukuk Takvimi

2 Ocak- Hukuk Takvimi

1895
İsveçli insan hakları savunucusu ve diplomat Folke Bernadotte doğdu (Ölümü 1948)
1919
Lord Curzon’un, “Doğu Trakya’daki Türkler ile Batı Anadolu’daki Rumlar mübadele edilmelidir” yönündeki muhtırası açıklandı
1919
1922
Ankara Hükümeti ile Ukrayna Hükümeti arasında dostluk antlaşması imzalandı. 1993 tarihli anlaşma ile dostluk anlaşması yenilendi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması

1924
Hafta Tatili Hakkında Kanun kabul edildi
1924
İstanbul İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmakta olan gazeteciler beraat etti. Gazeteciler ve İstanbul Barosu Başkanı Lütfi Fikri Bey, Hıyanet-i Vataniye Kanunu‘na aykırı davranmakla suçlanıyorlardı. Gazeteciler beraat ederken Lütfi Fikri Bey, 5 yıl kürek hapsine mahkûm oldu. Lütfü Fikri Bey, meşruti yönetimi ve hilâfeti savunuyordu.
1935
Türkiye’de Soyadı Kanunu yürürlüğe girdi
1947
Prof. Dr. İbrahim Hamdi Yasaman İstanbul’da doğdu. 1968 yılında Galatasaray Lisesinden ve 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılında profesör oldu. “
1948
İnsan Hakları Derneği‘nin başkanlığını yapan hak savunucusu Akın Birdal, Niğde’de doğdu. Birdal daha sonra bağımsız milletvekilliği yaptı. Demokratik Toplum Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından kurulan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adına Diyarbakır 23. dönem milletvekilliği yaptı.
1951
Türkiye, Hollanda ve Brezilya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici üyeliğine seçildi
1959
Devrimin ardından Fidel Castro, Küba lideri oldu
1985
Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü‘nden (UNESCO) çekildi
1990
Devrimci-Sol örgütünün önemli isimlerinden Sinan Kukul, Metris Cezaevi’nden firar etti
1995
Eski İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi (İSKİ) Genel Müdürü Ergun Göknel’in 8,5 yıllık hapis cezası kesinleşti
2001
İstanbul 1 Numaralı DGM Hakimliği, Egebank soruşturması kapsamında İnterbank’ın eski sahibi Cavit Çağlar hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. Türk İnterpolü, 5 Ocak’ta Çağlar hakkında kırmızı bülten çıkardı.
2003
Kopenhag Kriterleri ile Anayasal düzenlemelere uyum yasaları çerçevesinde bazı yasalarda değişiklik öngören tasarı TBMM’de kabul edildi. Yasa ile; siyasi partilerin kapatılması davalarında 5/3 çoğunluk aranması, bazı durumlarda parti kapatma yerine siyasi partinin devlet yardımından yoksun bırakma cezasının verilmesi, işkence ve kötü muamele suçlarından verilen cezaların para cezasına çevrilememesi, cemaat vakıflarının mülk edinebilmesi ve gazetecilerin haber kaynaklarını açıklamaya zorlanamaması gibi düzenlemeler getirildi.
2013
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın baro merkezinde kullandığı makam odası kurşunlandı. Dışarıdan ateş edilen bir silahtan çıkan mermi Kocasakal’ın makamının bulunduğu 7. kattaki odasının tavanını delerek masasına isabet etti, masadan seken mermi koltuğa saplandı.
2 Ocak- Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

20 Ekim – Hukuk Takvimi

20 Ekim – Hukuk Takvimi 1711 Avrupa’nın ilk kadın fizik profesörü Laura Bassi, Bologna’da doğdu. (Ölümü: …