Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » Dün Ne Oldu? » 20 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

20 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

20 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

Metin Lokumcu Davası

Metin Lokumcu Davası’nın ağır ceza mahkemesindeki ilk duruşması bugün görüldü. 31 Mayıs 2011’de Artvin Hopa’da, dönemin başbakanına yönelik protestolar sırasında polisin attığı biber gazı nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davanın Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşması yapıldı. Aralarında, dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü ve Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de olduğu 13 polis yargılandığı davada 9 sanık SEGBİS aracılığı ile duruşmaya katıldı. Mahkeme heyeti, avukatların sanıkların mahkemede dinlenmesi yönündeki talebini kabul etti ve bir sonraki duruşmaya getirilmesine karar verdi. Türkiye Barolar Birliği ile birçok baro ve hukuk derneklerinin davaya katılım talepleri mahkeme tarafından reddedildi. Duruşma sonrası konuşan sivil toplum örgütleri ve siyasetçiler, 6 Ocak 2022’de.yapılacak bir sonraki duruşmaya katılım çağrısı yaptı: ”Bu dava hepimizin”

Metin Lokumcu
Umut Kitabevi Davası Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde Umut Kitabevi’ne yapılan bombalı saldırı sonrası suçüstü yakalanan sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş’in yeniden yargılandıkları davada karar duruşması Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya sanıklar katılmadı. Umut Kitabevi’nin sahibi Seferi Yılmaz ile çok sayıda avukat duruşmaya katıldı. Hakkari Baro Başkanı Ergün Canan ve diğer avukatların ek süre talepleri reddedildi. Mahkeme tüm sanıkların beraatına karar verdi. Sanıklar, daha önce 39 yıl 5 ay 10 günlük hapis cezasına çarptırılmışlar ancak karar bozulmuştu. 
JİTEM Cizre Davası Yargıtay 1. Ceza Dairesi, dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz’ün de yargılandığı sekiz sanıklı JİTEM Cizre Davasında verilen beraat kararlarına yapılan itirazları reddetti. Mahkeme, sekiz sanığa verilen beraat kararlarını ikiye karşı üç oyla onadı. DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, sanıkların cezalandırılması gerektiğini belirten Yargıtay üyeleri İbrahim İlhan ve Turgay Ateş karara muhalefet etti.
Dava Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, evlerinin görüş açısını kapattığı için parktaki ağaçların kesilmesi talimatını veren 2 kardeş ile para karşılığında ağaçları kesenlerin de aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. 11 sanık hakkında, “dikili ağaç, fidan ve bağ çubuğuna zarar verme” suçundan 7 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada, Üsküdar Belediye Başkanlığı “mağdur”, 11 kişi ise “sanık” olarak yer aldı. İddianame, Anadolu 62. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
Suç Duyurusu

Hukukçular, derin internet(Deep Web) üzerinden kız çocuğu satan IŞİD şüphelileri hakkında suç duyurusunda bulundu. İnsanlığa karşı suç ve insan ticareti suçları yönünden soruşturma yürütülmesini talep etti. Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, İnsan Hakları Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği ve Toplumsal Hukuk’un olduğu hukuk kurumları ve avukatlar yaptıkları suç duyurusunu bir basın açıklaması ile duyurdu.

Kapatma Davası Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, AKP hakkında temelli kapatılması istemiyle soruşturma başlatılmasını istedi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline gelen Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında temelli kapatılması istemiyle soruşturma başlatmasını ve kamu davası açılmasını saygıyla talep ederim” dedi. Parti hakkında daha önce Anayasa Mahkemesi, laikliğe aykırı eylemlerin odağı olduğu yönünde karar vermişti.
Kobani Davası Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Kobani Davasının 8. duruşmasına devam edildi. Sincan Cezaevi Kampüsündeki duruşmada, 79 yaşındaki sanık Ahmet Türk, “Bu süreçlerde hukuksuzluklarla karşılaştık. 12 Eylül’ü yaşadım. Ama aradan 50 yıl geçmesine rağmen bugün aynı hukuksuzlukla karşı karşıyayız” dedi. Yerine kayyım atanan kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Garibe Gezer’in kendileriyle aynı cezaevinde yaşamını yitirdiğini söyledi. Duruşmaya, 21 Aralık’ta devam edilmesine karar verildi.
Diplomasi Almanya’nın Berlin Yüksek Mahkemesi’nin Çeçen kökenli Gürcü militan Zelimhan Hangoşvili’nin öldürülmesi davasında verdiği kararın ardından iki Rus diplomatı sınır dışı etme kararına cevaben Rusya, Almanya’nın Moskova büyükelçiliğinin iki çalışanını istenmeyen kişi(persona non grata) ilan etti.
Yasadışı Göç

Yunanistan, Türkiye sınırına çektiği duvarı genişletmek için AB’den yardım istedi. Yunanistan hükümeti, 2022’de ülkenin Türkiye sınırı boyunca inşa edeceği duvarı genişletmek için AB fonlarına yönelik talebi yenileyeceğini  ve göçmenlerin ülkeye yasadışı yollardan girmesini durdurmayı amaçlayan gözetim ağını genişleteceğini açıkladı.

Polis Şiddeti Karabük’te 12 yaşındaki bir çocuğu “çalıntı bisiklet” şüphesiyle durdurarak darp eden polisler hakkında Karabük Valiliği soruşturma başlatıldığını açıkladı. Darp edilen çocuğun babası; “Savcılığa gidip oğlumu darbettikleri için polislerden şikayetçi olacağım” dedi. Darp edilen M.A.(11), ‘Yerlerde sürüklediler, kimse yardım etmedi’ demişti.
Soykırım

BBC’nin araştırma haberi sonucu, Myanmar ordusu tarafından Temmuz ayında en az 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir dizi toplu sivil katliam gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Adil Yargılanma Müteahhit Zamanhan Ablak, 143 gün tutuklu kalması ve 10 yıl yargılanıp beraat etmesi sonucunda 150 bin liralık tazminat tazminat davası açmıştı. Mahkeme 17 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. İstanbul’da müteahhitlik yapan Zamanhan Ablak’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi hakkında ‘uyuşturucu ticareti’ yapmak suçlaması ile dava açıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında Ablak 4 Mayıs 2011’de tutuklandı. Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Ablak, 23 Eylül 2011’de tahliye edildi. 143 gün tutuklu kalan Ablak, tahliye olmasına rağmen, yargılaması 10 yıl sürdü. Yapılan yargılama sonrası Ablak hakkında geçen 20 Mayıs’ta beraat kararı verildi.
Toplumsal Şiddet Tarikat yurtlarında kalırken baskı, psikolojik ve fiziksel şiddet görmesi nedeniyle ayrılan öğrenciler Cumhuriyet’ten Gizay Çelik’e tanıklıklarını anlattı.
Saldırı Belarus’un İngiltere Büyükelçiliği saldırıya uğradı. Londra’da yaşanan olayda, bir grup saldırgan büyükelçilik binasının cephesine zarar verdikten sonra diplomatlara da saldırdı. Bir diplomat ağır yaralandı.
Operasyon Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı ekipleri sahte/kaçak içki üreten ve bunları piyasaya sürenlere yönelik 81 ilde “ZEHİR – 2” isimli operasyon başlattı. Operasyon kapsamında 563 adreste eş zamanlı arama yapılırken, haklarında gözaltı kararı bulunan çok sayıda kişi yakalandı. Daha önce yapılan “ZEHİR” ve bugün başlatılan “ZEHİR-2” operasyonlarında yaklaşık 1000 adreste arama yapılırken, 100’den fazla kişi gözaltına alındı.
Vergi Muafiyeti Asgari geçim indirimi, damga ve gelir vergisiyle birlikte kaldırıldı. Memur ve işçi maaşlarının asgari ücret kadar olan kısmına vergi muafiyeti getirildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tüm ücretlilerin kazancında asgari ücrete kadar olan kısmı için damga ve gelir vergisinin kaldırılmasını içeren önerge kabul edildi. Teklifin yasalaşmasından sonra  tanınacak vergi istisnasından 18.5 milyon ücretli çalışanı kapsaması bekleniyor.
Pınar Gültekin Davası Cemal Metin Avcı tarafından öldürülen Pınar Gültekin cinayetinin 8’inci duruşması Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. ABD’den beklenen Android telefonun şifresi geldi, sanığın telefonda bulunduğu iddia ettiği görüntülere rastlanmadı
Sağlıkçıya Saldırı Aydın’ın Didim ilçesindeki devlet hastanesi acil servisinde görevli hekim Doğancan Kılıç’a saldırıp yaralayan T.D.Y., 18 Aralık’ta serbest bırakılmasının ardından yeniden gözaltına alındı ve emniyetteki ifade işlemlerinin ardından sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.
Onur Eker Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Onur Eker’in, Pursaklar ilçesi Sirkeli Mahallesi Çalseki mevkisinde ölü bulunmasıyla ilgili delilleri Adli Tıp Kurumuna gönderdi. AA’da yer alan habere göre, İstanbul Adli Tıp Kurumunca hazırlanan raporda, bedende ileri derecede çürüme nedeniyle yumuşak dokularda ayrıntılı travmatik değişim analizi ve iç organlarda ayrıntılı değerlendirme yapılamadığı, kan ve idrar elde edilemediğinden ayrıntılı analiz gerçekleştirilemediği, dolayısıyla “ölüm sebebi ve meydana geliş mekanizmasının bilinemediği” değerlendirilmesine yer verildi. Savcılık, “doğal ölüm” sebebiyle soruşturmada takipsizlik kararı verdi.
İstanbul ve Ankara’da IŞİD’e yönelik operasyonlar düzenlendi. İstanbul’da düzenlenen operasyonda yabancı uyruklu 9 kişi gözaltına alınırken, Ankara’daysa yabancı uyruklu 15 kişiye yönelik operasyon kapsamında 12 kişi yakalandı.
Suç Duyurusu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), görsel ve basılı yayın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden kur hareketlerindeki olumlu seyri manipüle etmeye yönelik girişimler olduğunu belirtip, ‘yakından takip ediyoruz’ açıklaması yaparak, ilgili kişiler hakkında suç duyurusu yapacaklarını açıkladı.

Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu
Cinsel Saldırı Sex and The City dizisinin başrol oyuncularından olan Chris Noth’u cinsel saldırı iddiasıyla suçlayanların sayısı 3’e çıktı. Üç farklı kadın geçmişte cinsel saldırıya uğradıklarına ilişkin suçlamada bulundu. Chris Noth ise suçlamaları reddederek “rızaya dayalı ilişkiler” olduğunu savundu Fitness ürünleri yapan Peloton firması, cinsel saldırı iddialarından sonra viral olan son reklam filmini geri çektiğini açıkladı.
Omicron Varyantı İsviçre, Omicron varyantı nedeniyle evden çalışmayı zorunlu hale getirdi. Karar sonucunda kamusal alanlara sadece iki doz aşılıların girebilmesine de karar verildi.
Hayvan Hakları Vegan Derneği Türkiye’nin Konya ve Karaman’daki av ihalelerine yönelik olarak açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal talepli davada ikinci ara karar verildi. Konya 1. İdare Mahkemesi; dünya çapında yalnızca Türkiye’de görülen ve nesli tükenmekte olan Anadolu yaban koyunlarının (Ovis gmelini anatolica) ve yaban keçilerinin (Capra aegagrus) lehine karar alarak, daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararının devamına hükmetti.
Aselsan Katar Türk Patent Enstitüsü’ne, Aselsan Elektronik San. ve Tic.A.Ş tarafından başvuru yapılarak “Aselsan Qatar” marka hakkının alındığı ortaya çıktı.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et