Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 21 Ağustos – Hukuk Takvimi
21 Ağustos - Hukuk Takvimi

21 Ağustos – Hukuk Takvimi

21 Ağustos – Hukuk Takvimi

1614 
Macar seri katil Elizabeth Báthory, hayatını kaybetti. (Doğumu: 7 Ağustos 1560) Báthory, “Kanlı Kontes” olarak da bilinmektedir. Kocası öldükten sonra büyücülükle uğraşmaya başladı. 612 bakire kızı kaçırtıp, bu kızlara tepesinden asılı bir kafeste işkence çektirdiği ve kafesten akan kanlarla duş aldığı iddia edilmiştir. rivayet edilmektedir. Cinayetleri öğrenildiğinde kendi şatosunda müebbet hapse konulmuştur.  1614’de hücresinde ölü bulundu.
Elizabeth Báthory
1798
Evrensel Hukuk Sembol ve Formüllerinde Fransız Hukukunun Kaynakları(Les Origines du Droit Français Charchees dans les Symboles et les Formules du Droit Üniversel) adlı eserin sahibi de olan Jules Michelet, Paris’te doğdu. Fransız Tarihi adlı yapıtının ciltlerinden birine “Rönesans” adının vermesi nedeniyle Rönesans terimini yaygınlaştı. (Ölümü: 9 Şubat 1874, Hyères)
1878 
Amerikan Barolar Birliği (ABA-American Bar Association), 20 eyaletten 75 avukat tarafından New York’ta kuruldu . ABA web sitesine göre, kuruldu. 1918’de ilk kadın üyelerini kabul etti. 1921’de hukuk eğitimi için standartları oluşturdu, 1952’de hukuk fakültesi akreditasyonunu başlattı. Hukuk Fakülteleri için akademik standartların belirlenmesi ve hukuk mesleği ile ilgili model etik kodların oluşturulmasına yoğunlaştı. New Jersey’den Paulette Brown 2015 yılında ilk kadın başkan oldu. 2017 itibariyle, ABD avukatlarının yaklaşık %14.4’ünü oluşturan 194.000 üyesi bulunmaktadır. 
18875
Yusuf Kamil Paşa‘nın ikinci kez üstlendiği Şuray-ı Devlet (Danıştay) başkanlığı sona erdi. Görevi 4 Ağustos 1872’de başlamıştı. Yerine Mahmut Nedim Paşa getirildi.
1888 
William Seward Burroughs, ABD’de ilk başarılı toplama çıkarma makinesinin patentini aldı. 
1909
Kanun-i Esasi’nin 120. maddesinde değişiklik yapılarak 16 Ağustos 1909’da çıkarılan ilk Cemiyetler Kanununa uygun hale getirildi.
1911 
Mona Lisa tablosu, Louvre Müzesi‘nden müze çalışanı tarafından çalındı. Polisin elindeki tek ipucu, tablonun söküldüğü çerçevenin camındaki bir parmak iziydi. Picasso da soruşturmaya dahil edildi. Soruşturma önce sonuçsuz kaldı. Tablo iki yıl sonra bulundu. Çalan kişi bir antikacıya gönderdiği mektup sayesinde yakalandı. Tablonun çalınma sebebi ise maddi amaçlı değildi. Sanık Vincenzo Perugia tutuklandı ve bir yıl on beş gün hapis cezası verildi. Kısa süre sonra da ceza bozuldu ve Peruggia serbest bırakıldı. Mona Lisa, Louvre müzesine iade edildi. Da Vinci, İtalyan olduğu için tablonun İtalya’ya ait olduğu gerekçe gösterildi. Bu hırsızlık tarihin en büyük sanat hırsızlığı olarak adlandırıldı.
Vincenzo Perugia, tutuklandığında.
1929 
Nelson Mandela ile birlikte ömür boyu hapse mahkum edilen apartheid karşıtı eylemci Ahmed Kathrada, doğdu. (Ölümü: 28 Mart 2017, Johannesburg) 1946’da sivil itaatsizlik eylemi yaptığı için hapis cezasına çarptırıldı. 1952’de, Adaletsiz Yasalara Karşı Meydan Okuma Kampanyası’na katıldı ve Komünizmin Bastırılması Yasası kapsamında 9 ay hapse mahkum oldu. 1964’te vatana ihanetten ötürü ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 1968 yılında, Tarih ve Kriminoloji alanında lisansını tamamladı. Uzun yıllar hapiste kaldı, 1989’da serbest bırakıldı. 1994’te Başkan Nelson Mandela’nın danışmanlığına atandı. Dört fahri doktora ve Afrika Ulusal Kongresi’nin verdiği en yüksek ödül olan Isithwalandwe’ya layık görüldü. Nelson Mandela Vakfı’nın mütevelli heyeti olarak görev yaptı.
Mandela ve Ahmed Kathrada bir arada
1938 
Hukukçu, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı ve yazar Vural Savaş, doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdi. 1972’de Ankara hakim adayı olarak mesleğine başladı. Gülnar hakimliği ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu. 7 Kasım 1987’de Yargıtay üyeliğine seçildi. 1990 yılında Hâkimler ve Savcılar Kurulu yedek üyeliği ve 1993 yılında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu asıl üyeliğine seçildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yaptı. Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesine davalar açtı, her iki parti de kapatıldı. 19 Ocak 2001 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.19 Ocak 2001 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldıktan sonra  Sözcü gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu Yorumu, Refah Partisi İddianamesi, Türk Ceza Kanunu Yorumu, Militan Demokrasi, Militan Atatürkçülük, Satılmışların Ekonomisi, Türkiye Cumhuriyeti Çökerken, Emperyalizmin Uşakları: İhanetin Belgeleri, AKP ve CHP’nin Gerçek Yüzü, AKP Çoktan Kapatılmalıydı, Hukuk ile Aldatmak, Yüce Divan Dosyası ve “Kim Bu Hainler?” eserlerinden bazılarıdır.
Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş
1940
Rus hukukçu ve devrimci Leon Troçki, 20 Ağustosta uğradığı saldırı sonucunda bir gün sonra Meksika’da öldü. (Doğumu: 7 Kasım 1879, Ukrayna) Matematik ve hukuk alanında yüksek öğrenim yaptı. Önemli Marksist teorisyenlerden biri oldu. Stalin ve Mao’nun görüşlerine karşı en önemli muhalefet hareketini oluşturdu. Yaşamının bir kısmını Büyükada’da geçirdiği için Adalılar tarafından anma günleri düzenlenmektedir.
1964 
İtalyan hukukçu, siyaset adamı ve komünist önder Palmiro Togliatti, hayatını kaybetti. (Doğumu: 26 Mart 1893Torino Üniversitesi‘nde hukuk eğitimi gördü. Torino‘da öğretmenlik yaptı. 1919’da L’Ordine nuovo dergisini çıkaranlar arasında yer aldı. Nisan 1924’te Komünist Parti Merkez Komitesi üyesi oldu. Devrime ulaşmada şiddet yöntemi yerine, İtalya‘ya özgü, barışçıl bir yol geliştirmeye çalıştı.  II. Dünya Savaşı sırasında radyo konuşmaları yaparak faşist yönetimi destekleyen kitleleri direniş hareketine katılmaya çağırdı. 4 Temmuz 1948’de genç bir faşist eylemcinin saldırısına uğrayarak ağır biçimde yaralandı. 1927-1964 yılları arasında İtalyan Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Yaklaşık 40 yıl yöneticiliğini yaptığı İtalyan Komünist Partisi‘ni (PCI) Batı Avrupa‘nın en büyük komünist partisi durumuna getirdi.
Palmiro Togliatti
1983 
Filipinler‘de muhalefet lideri Benigno Aquino öldürüldü. (Doğumu: 27 Kasım 1932) Başkan Ferdinand Marcos karşıtı bir grubun lideriydi. Sıkı yönetimden sonra gözaltına alındı ve yedi yıl hapis cezasına hükmedildi. Jr.Manila Uluslararası Hava Limanı’nda suikast sonucu öldürüldü. Ölüm yıl dönümü ülkenin resmî tatili ilan edildi. 
1983 
Türk Eximbank (Türkiye İhracat Kredi Bankası) 21 Ağustos 1987 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile kuruldu.
1991 
LetonyaSovyetler Birliği‘nden bağımsızlığını ilan etti. 
2004
Fransız hukukçu ve büyükelçi  Xavier de La Chevalerie yaşamını yitirdi. (Doğumu: 28 Ocak 1920, Paris) Paris Hukuk Fakültesi ve Hür Siyasal Bilgiler Okulu’nu bitirdi. 1940 yılında Fransız Direniş Hareketi’ne dahil oldu. MeksikaSenegal, Gine, Kanada, Japonya, Vatikan ve Fransa büyükelçiliği yaptı. 1967’de Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle tarafından Cumhurbaşkanlığı kabine direktörü olarak atandı ve bu görevi 1969 tarihine kadar yürüttü.
Xavier de La Chevalerie
2013 
İnternet Alan Adları Uyuşmazlık Çözüm Mekanizması Tebliği yayınlandı.
21 Ağustos – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et