Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » Dün Ne Oldu? » 21 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

21 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

20 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

 İdam 100’den fazla idam mahkumunun olduğu Japonya’da 3 kişinin cezasının infaz edildiği açıklandı. Japonya Adalet Bakanlığı; 2004’te Hyogo eyaletinde 7 akrabasını öldüren seri katil Fujişiro Yasutaka (65) ile 2003’te Gunma eyaletinde oyun salonu çalışanı iki kişiyi öldüren Takanezawa Tomoaki (54) ve Onogawa Mitsunori’nin(44) idam edildiğini açıkladı. Asılarak uygulanan idam cezası 2019 yılından beri uygulanmıyordu.
Avukat Aysel Tuğluk 68 kadın örgütü, yayımladıkları ortak metin ile sağlık durumu kötüye giden tutuklu eski milletvekili, Avukat Aysel Tuğluk’un tahliye dilmesini istedi. 2016’dan beri Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Tuğluk hakkında “cezaevinde kalamaz” raporu verilmiş ancak tahliye başvuruları reddedilmişti.
İzmir, Tire’de yaşayan 98 kişi, avukatları Cem Altıparmak aracılığıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne karşı Tire Küçükkale Kartal Dağı maden ruhsatlarının iptali için İzmir 4.İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Çevre felaketine ve doğa katliamına neden olabilecek maden ruhsatları halkın tepkisini çekmiş ve çevre mücadelesi başlatılmıştı.
Özgür Gündem Davası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında “polise mukavemet” iddiasıyla gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 22 gazeteci hakkında, İstanbul 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada karar verildi. Özgür Gündem davasında yargılanan, dönemin Özgür Gündem çalışanları; Elif Aydoğmuş, Sevdiye Ergürbüz, Reyhan Hacıoğlu, Burcu Özkara Kemal, Bozkurt, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, Zeki Erden ve Doğan Güzel; DİHA Muhabirleri Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar ile İMC TV’den Gökhan Çetin ve Gülfem Karataş, Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz, İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt beraat etti.
 Boğaziçi

Boğaziçi Üniversitesinde yapılan kayyım rektör protestolarında gözaltına alınan öğrencilerle ilgili ‘özel hayatın gizliliğini’ ihlal ettiği iddia edilen İstanbul Valiliği yetkilileri hakkında yapılan şikayet üzerine başlatılan ve soruşturma dosyasının  düşürülmesi yönünde verilen kararın iptali için açılan davada, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi; “soruşturmanın objektifliğini ve tarafsızlığını zedelediği” gerekçesiyle kararı kaldırdı ve Valiliğin yeniden ön inceleme raporu hazırlatarak karar vermesi gerektiğine hükmetti.  Mahkemenin oybirliğiyle aldığı karara; “…soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin bir karar tesis edilmesi gerekli iken, dosyanın işlemden kaldırılmasına ilişkin kararda usul ve yasaya uyarlık bulunmamaktadır.” denildi.

1 Liralık Dava

Bülent Ersoy ve Mustafa Keser

Şarkıcı Bülent Ersoy ile Mustafa Keser arasındaki tartışma davaya dönüştü. Ersoy’un, canlı yayında kendisine ‘Kürdo’ diye seslenerek aşağıladığını iddia eden Keser, Ersoy’a 1 TL’lik dava açtı. Keser, Bülent Ersoy için “Seni Diva değil ‘Divan’ yaparlar” demişti.

Cinayet

Sudan Doktorlar Komitesi, ordunun yönetime el koyduğu 25 Ekim’den bu yana sivil yönetim talebiyle düzenlenen protesto gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 47 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

 Ceset

Edirne’de, köprü yakınından geçenlerin ihbarıyla Tunca Nehri’nde kadın cesedi bulundu. Cansız beden, otopsi için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna götürüldü. Polis, kadının kimliğini tespit için soruşturma başlattı.

Camide Hırsızlık Yozgat merkeze bağlı Osmanpaşa köyündeki Emirci Sultan Türbe ve Camisi’nde bulunan ‘Sakal-ı Şerif’ ve cam fanus içerisindeki kabir toprağının çalındığı ihbarı üzerine Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden M.R.A. nöbetçi hakimlikçe tutuklandı, A.Y. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Eşek Kararı

Yargıtay 6. Ceza Dairesi, verdiği bir kararda eşeğin büyükbaş hayvan olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti. Bu nedenle sahipli eşeği çalan zanlıya “büyük veya küçükbaş hayvan hakkında hırsızlık” suçundan verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası onaylandı.

Maraş Katliamı Milletvekili Zeynel Özen, “Maraş katliamı davasının yeniden açılması ve yargılanmaların yeniden yapılması gerekmektedir” dedi ve devlet arşivlerinin açılmasını istedi. Maraş Katliamı olarak bilinen olaylarda 111 kişi ölmüş, 176 kişi yaralanmıştı.
Adalet Nöbeti Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın, başlattığı “adalet” nöbeti 288. gününde iken 11. kez ifadeye çağrıldı. Şenyaşar, “Kamu görevlisine hakaret” ettiği iddiasıyla ifadesi istenildi.
Fransa’da iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) mensubu siyah milletvekili Patrice Anato’ya, ırkçı ifadeler ve ölüm tehdidi içeren mektup gönderildi “Ormanlarınıza geri dönün ya da gün sayın, hakkınızdan geleceğiz. Size ölüm.”
Yakarak Öldürme Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin İzmir’de bir ırkçının Suriyeli üç genç işçinin üzerine uykudayken benzin dökerek yaktığı açıklamasının ardından, gençlerden Al-Nabhan’ın kardeşi olayı doğruladı. Olayla ilgili soruşturmanın detayları henüz bilinmiyor.
 İŞİD Gazeteci İsmail Saymaz, Suriye’de IŞİD tarafından 2016 yılında yakılarak katledilen askerlerden F.Ş.’nin babası M.Ş.nin mahkemede verdiği ifadede “Resmi kayıtlarda oğlum sağ hala gözükmektedir.” dediğini açıkladı.
 İftira İzmir’in Çeşme ilçesinde güneş gözlüğünü çaldığını ileri sürüp, hakkında suç duyurusunda bulunduğu 21 yıllık polis memuru İ.Z.’nin (46) intiharına neden olduğu iddiasıyla komiser yardımcısı H.Ö.Y. hakkında ‘iftira atmak’ suçundan başlatılan soruşturmada savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Z. ailesinin avukatı, karara itiraz etti. 
Polis Şiddeti Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polis memuru F.K.’ye, “kasten öldürme” suçundan açılan davada, Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Savcılık F.K.’nin “kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını istediği F.K.’ya 25 yıl hapis cezası verildi. Duruşmada, sanık avukatları, Hemdan’ın avukatı ile İHD ve ÇHD üyesi avukatlar salonda hazır bulundu. Ali El Hemdan, Adana’nın Seyhan ilçesi Sucuzade mahallesinde 27 Nisan’da saat 12:00 civarında polis silahı ile vurularak öldürülmüştü.
Tezcan Karakuş Candan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği ve Çankaya Kaymakamlığı’nın, hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.
Muhsin Yazıcıoğlu Davası Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerden gazeteci İsmail Güneş ile 16 kez görüştüğü öne sürülen Emra Kara’nın yargılanmasına Sivas 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz’un şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada HTS kayıtlarına göre İsmail Güneş ile Emra Kara’nın 25 Mart 2009’da 16 kez görüştüğü tespit edilmiş ancak Kara, “İsmail Güneş’i defalarca aradığını, ancak ulaşamadığını” belirterek suçlamaları kabul etmemişti.
2022 Harçları 2022 Harçlar Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 89) 21 Aralık 2021 günü Resmi Gazete’de yayınlandı. Genelgeye göre, Yargı Harçları, Noter Harçları, Tapu Harçları, Trafik Harçları, Sürücü Belgesi-Pasaport-Kimlik-Ruhsat Harçları, Okul Harçları, Marka ve Patent Başvuru Haçları, Gemi ve Liman Harçları, Konsolosluk-Vize-İkamet Tezkeresi ve Yurtdışı Çıkış Harcı güncellendi. 1 Ocak 2022’den itibaren özel iletişim vergisi, çevre temizlik vergisi, damga vergisi, harçlar, Vergi Usul Kanunu (VUK) kapsamındaki cezalar yüzde 36,2 oranında artırıldı. Emlak vergisi ise yüzde 18,10 oranında zamlandı. Motorlu Taşıtlar Vergisine (MTV) de yüzde 25 oranında zam yapıldı.
Seren Serengil Geçirdiği mide küçültme ameliyatı sonrası ‘Dumping sendromu’na yakalanan ve geçen cuma günü bir operasyon daha geçiren Seren Serengil, “Midemi almışlar, bu bir skandal!” diyerek, daha önce yanlış ameliyat kurbanı olduğunu açıklamıştı. İddialarının ardından Serengil’in eski doktoru Op. Dr. Ersin Aksu’nun avukatı bir açıklama yaparak Seren Serengil hakkında hukuki süreç başlattıklarını duyurdu.
Susurluk Susurluk davası hükümlüsü Ziya Bandırmalıoğlu öldürüldü. Susurluk davasında hüküm giyen ve adı 90’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerde geçen Ziya Bandırmalıoğlu ile emekli polis Şahin Aslan, Kadıköy’deki bir mekanda meydana gelen silahlı çatışmada öldürüldü.
İŞİD Adana’da yürütülen terör örgütü IŞİD soruşturması kapsamında Suriye’de örgüt içerisinde faaliyette olduğu Türkiye’ye illegal yollardan giriş yaptığı belirlenen 13 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarttı. Şafak vakti yapılan operasyonla çok sayıda kişi yakalandı.
Terör Afrika ülkesi Burkina Faso’da 5-6 Haziran’da bir altın madenine düzenlenen saldırıda en az 170 sivilin yaşamını yitirdiği belirlenmişti.  En az 170 kişinin öldürüldüğü belirtilen saldırıya, 12-14 yaş arası çocukların ve kadınların da katıldığı öne sürüldü. Hükümet, faciayı “terör saldırısı”olarak tanımlamış ve 72 saat ulusal yas ilan edilmişti.
Sahte İçki Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, son günlerde sahte içkiden ölümlerin artmasının ardından alkollü içeceklerde Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılabileceğini iddia etti.
TRT Payı ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre; Elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payı kaldırıldı.
Müebbet Isparta’da, kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan erkeği öldürerek meşru müdafaa hakkını kullandığını iddia eden Nevin Yıldırım hakkındaki  ceza, Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onandı. Yıldırım, 25 Ocak 2015’te yargılandığı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
Burak Özçivit 4 yıla kadar hapsi istenen oyuncu Burak Özçivit’in Beykoz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılaması başladı. Özçivit hakkında, başrol oyuncusu olduğu ‘Kuruluş Osman’ dizisinin, 8 Aralık 2020 tarihinde, Riva’daki çekimleri sırasında set çalışanlarına hakaret ettiği gerekçesiyle “zincirleme şekilde alenen hakaret” suçundan dava açılmıştı. Suçun uzlaşmaya tabi olduğu ancak tarafların uzlaşamadığı anlaşıldı.
Cumhurbaşkanına hakaret Yargıtay, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasında verilen ceza nedeniyle, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Umut Yeğin’in parti üyeliğini düşürdü
Muharrem Sarıkaya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslektaşı Ahmet Demir’e tokat atan Muharrem Sarıkaya’nın üyelikten çıkartılıp çıkartılmayacağına karar vermek üzere, konuyu Onur Kurulu’na sevk etti.
Yürütmeyi Durdurma Danıştay 12. Dairesi, hükümetle memur sendikaları arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde (TİS) sendikal örgütlenmeleri yüzde 1’in altında olan sendikaların üyelerine ikramiye ödenmemesini içeren maddenin yürütmesini durdurdu. Danıştay 12. Hukuk Dairesi bu hükmün yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.
Tütün ‘Tütüne hapis ertelensin’ teklifi reddedildi. CHP milletvekillerinin yetki belgesi olmayan tütün üreticisine hapis cezası öngören yasanın yürürlük tarihinin 2023’e kadar ertelenmesine ilişkin önergesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda reddedildi.
Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Sivil toplum örgütlerine destek veren Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) çevrimiçi öğrenme platformu STOK’u erişime açtı.
Türkiye’de İnsan Hakları Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİVH) bünyesinde çalışmalarını yürüten TİHV Akademi’nin “Türkiye’de İnsan Hakları Mücadelesinin Değişim Hatları: İnsan Hakları Derneği Örneğinde Uluslararası Mekanizmalar, Yerelleşme ve Dayanışma” başlıklı araştırması yayınlandı.
Gökkuşağı Katar’da gökkuşağı renkli oyuncaklara operasyon yapılarak toplatıldı. Katar Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, oyuncakların ‘İslami değerlere aykırı olduğunu’ açıklayarak tüm vatandaşları ‘gelenek ve göreneklere aykırı dizayn ve logo taşıyan malları ihbar etmeye’ çağırdı.
Sansür Toplumsal olaylarda gazetecilerin ve yurttaşların video çekmesini engelleyen Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin yürütmesini durduran Danıştay kararına, İçişleri Bakanlığı tarafından itiraz edildi. BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü, Danıştay İdari Daireleri Kurulu Başkanlığı’na gönderilmek üzere, 16 Aralık’ta itiraz dilekçesi sundu. Dilekçede; “Kamuya açık bir yerde bir olaya müdahale eden, yetkisini kullanan polisi engellemek, cep telefonu ile çekim yaparken polise müdahale etmek, çok yakın bir yerden çekim yapmak suretiyle polisin görevini yapmasını engellemek amacını taşıyan çekimler ile ortada toplumsal bir olay veya suça konu olabilecek fiil olmaksızın ses ve görüntü kaydının alınması eylemlerinin ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ ve ‘kişisel verilerin kaydedilmesi’ suçlarına vücut verdiği tartışmasızdır.” denildi.
İbrahim Okur Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur hakkında verilen 10 yıl hapis cezasına ilişkin kararı bozarak sanığın tahliyesine karar verdi. Okur, ilk derece mahkemesi sıfatıyla, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde yargılanmıştı.

 

 

 

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et