Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 22 Ağustos – Hukuk Takvimi

22 Ağustos – Hukuk Takvimi

22 Ağustos – Hukuk Takvimi

1791  Haiti’de köleler ilk defa ayaklandı. 
1812  Ürdün’deki arkeolojik sit alanı Petra keşfedildi.
1864 İsviçre‘nin Cenevre şehrinde 12 devlet, ilk Cenevre Konvansiyonu‘nu imzaladı. Uluslararası Kızılhaç‘ın oluşturulmasına karar verildi. Birinci Cenevre Sözleşmesi, harp halindeki silahlı kuvvetlerin, hasta ve yaralılarının vaziyetlerinin ıslahına ilişkin sözleşmedir. Cenevre Konvansiyonu, uluslararası hukukta insan hakları üzerine yapılmış ilk önemli sözleşmelerdendir. Modern Uluslararası hukukun önemli konularından biri olan Savaş Hukukuna dair ilk adımlardan biri 22 Ağustos 1864 tarihinde 16 Avrupa devleti tarafından Cenevre’de imzalanan ‘Kara Ordularına Mensup Yaralı ve Hastaların Durumlarının İyileştirilmesine İlişkin Sözleşme ile atılmıştır. 

1868 Savaş yöntem ve araçlarını ilk defa düzenleyen 22 Ağustos 1868 tarihli Saint-Petersburg Sözleşmesi imzalandı.
1873 Rus bilim insanı, filozof ve bilimkurgu yazarı Aleksandr Bogdanov doğdu. (Ölümü: 1928)
1874 Alman filozof Max Ferdinand Scheler doğdu. (Ölümü: 1928)
1876

Osmanlı’da feshane işçisi kadınlar Babıâli’ye yürüdü; Rum ve Ermeni Feshane işçisi kadınlar, dönemin başbakanlık ve bakanlık binalarının bulunduğu Babıâli’ye yürüdü ve Sadrazama bir dilekçe vererek ödenmeyen ücretlerinin ödenmesini istedi.

1882  Dünyanın ilk tayyare pilot lisansını alan kadın Fransız pilot Raymonde de Laroche, doğdu.  (Ölümü: 18 Temmuz  1919)
1926 Yunanistan‘da Theodoros Pangalos yönetimi Yorgos Kondilis’in yönettiği bir darbeyle devrildi. 
1935 Atatürk’ün direktifleriyle 22 Ağustos 1935’te Türk Tarihi Araştırma Kurumu(Türk Tarih Kurumu) kendi parası ve kendi elemanlarıyla yaptığı ilk kazı olan Alacahöyük Kazısı, Çorum’da başlatıldı. Daha sonra Trakya ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde arkeolojik araştırmalar sürdürüldü.
1942 Hukukçu, gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, doğdu. (Ölümü: 24 Ocak 1993, Ankara) Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde  okudu. Öğrenciyken Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü‘nü aldı. 12 Mart döneminde, bir yazısında “Ordu uyanık olmalı.” Sözünden dolayı orduya hakaret etmek” ve sosyal bir sınıfın öteki sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü kurmak” suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alındı ve 7 yıl hapse mahkûm edildi.  Karar Yargıtay tarafından bozuldu ve Mumcu serbest bırakıldı. Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Antalya Barosu başkaca kurumlar tarafından anısına her yıl ödül törenleri düzenlenmektedir.
 1952

Henri Charrière’nin, Kelebek adlı romanına ve filmine de konu olan Fransa’ya ait Fransız Guyanası’ndaki insanlık dışı cezaevi tesisleri tamamen kapatıldı.

1958  Devrimci Necdet Adalı, doğdu. (Ölümü: 8 Ekim 198012 Eylül Darbesi‘nden sonra idam edilen ilk kişidir.  Ulucanlar Cezaevi‘nde asılarak idam edildi. 
 1961 

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı‘na bağlı, 22 Ağustos 1961 tarihinde kurulan ve yüksek öğrenim gören ve maddi olanaklardan yoksun öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi amaçlayan tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi özel bütçeli ve sosyal amaçlı hizmet veren bir kamu kurumudur. 

1961 Tanin gazetesinde yayınlanan yazılardan dolayı eski yayın müdürü İhsan Ada ile yazar Aziz Nesin’in “komünizm propagandasından yargılanmalarına devam edildi.
1981 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında, Genel Başkan Abdullah Baştürk ve 8 Yürütme Kurulu üyesi tahliye edildi. Baştürk hakkında devam eden başka bir dava nedeniyle tutukluluk devam etti.
1981 Türk Ceza Kanunu‘na eklenen bir hükümle “ideolojik amaçlı slogan yazmaktan hükümlü olanların” Milletvekili Genel Seçimlerinde aday olamaması kuralı getirildi.
1986 Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celâl Bayar 103 yaşında iken İstanbul’da yaşamını yitirdi. 1950-1960 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı yapan ve 27 Mayıs Darbesi sonrasında önce idam cezasına çarptırılan Bayar’ın cezası daha sonra cezası ömür boyu hapse çevrilmiş, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Celal Bayar’ı Anayasa’nın 97’nci maddesine dayanarak  affetmişti.
1988 Bursa Özel Tip’te tek tip elbise uygulamasına başlandı; sadece dinci-itirafçı 8 kişiyle kaçakçılık mahkumu 7 kişi tek tip elbiseyi kabul etti. Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde tek tip elbise uygulamasına karşı çıkan 175 hükümlüye mektuplaşma ve kınama cezası verildi.
1989 Kanserden ölen Devrimci Yol davası hükümlüsü İnkılap Dal’ın Akhisar’daki cenaze törenine katılıp slogan attıkları ve görevli polislere karşı geldikleri gerekçesiyle 42 kişi hakkında “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Hapisteyken ilik kanserine yakalanan İnkılap Dal 1988’de cezaevinden çıktıktan sonra ilik nakli için yurtdışına çıkması gerekirken tüm başvurulara rağmen pasaport verilmemiş, 1 yıl sonra pasaportunu aldıktan sonra 11 Ağustos 1989’da Fransa’ya gitmiş ve 22 Ağustos’ta yaşamını yitirmiştir.
1993 Baki Erdoğan, gözaltında iken işkence kurbanı oldu ve yaşamını yitirdi.
1997 Türkiye, Brüksel’den Diyarbakır’a gitmesi planlanan “Musa Anter Barış Treni”ne ülkeye giriş izni vermeyeceğini açıkladı.
1998 171 haftadır toplanan Cumartesi Anneleri’ne polis “yasa dışı eylem yapıldığı” gerekçesiyle müdahale etti: 30 gözaltı.
1998 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı R.Tayyip Erdoğan 4 Aralık 1994’fe Refah Partisi Ümraniye İlçe Binası açılışındaki konuşması nedeniyle “halkı din ve mezhep farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği” gerekçesiyle DGM’de ifade verdi.
2002 F Tipi cezaevlerinde tecride karşı Malatya Cezaevi’nde ölüm orucuna başlayan Melek Birsen Hoşver (23) 330.günde hayatını kaybetti.
 2003 Arjantin’de 1976-1983 yılları arasında ülkeyi yöneten eski cuntacıların yargılanmasına olanak sağlayan yasa meclisten sonra senatoda da kabul edildi.
2015  Kadın politikacı Leng Thirith, hayatını kaybetti. (Doğumu:10 Mart 1932Paris‘teki Sorbonne Üniversitesi‘nde okudu. Kızıl Kmer rejimi sırasında Sosyal İşler Bakanlığı yaptı. Soykırım, insanlığa karşı suç işlemek ve 1949 Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesi‘nin ciddi ihlaliyle suçlanarak 2007’de tutuklandı.  
2018  Hint avukat, ekonomist ve siyasetçi Gurudas Kamat, doğdu. (Ölümü: 5 Ekim 1954)  Mumbai Devlet Hukuk Koleji’nde okudu. Hindistan Siyasetçiler Derneği (INC) başkanı olarak görev yaptı. Hint Parlamento’sunda Mumbai bölgesini delege olarak temsil etti. 
22 Ağustos - Hukuk Takvimi
22 Ağustos – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin