Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » Dün Ne Oldu? » 23 Aralık – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

23 Aralık – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

23 Aralık 2021 – Hukuk Gündemi – Dün Ne Oldu?

İdam Edilen Köpek İzmir Karaburun’da, insanlığın utanç sayfalarına kalın harflerle yazılan bir olay meydana geldi. Türkiye tarihinde ilk kez bir köpek, vahşi insanlar tarafından “asılarak idam” ritüeline uygun şekilde katledildi. “Fındık” isimli köpeğin katledilmesi hayvan severler arasında infial yarattı. Kolluk kuvvetlerinin soruşturması devam ediyor. Haytap Hayvan Hakları Federasyonu Basın Sözcüsü Şule Baylan, yaşananların insanlık dışı olduğunu vurgulayarak, “etkin bir soruşturma bekliyoruz” dedi. Aynı bölgede kayıp köpeğini aramaya devam eden Av. Doç. Dr Öykü Didem Aydın, failler bulunana kadar olayın takipçisi olacaklarını açıkladı.

Erinç Sağkan TBB Başkanı Erinç Sağkan, Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin sorularını yanıtladı: “Yargı paketi değil bağımsızlık ve tarafsızlık gerekiyor.”

Avukat Ramiz Erinç Sağkan
Osman Kavala Osman Kavala’nın tutukluluk halini ‘inceleyen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tutukluluk halinin devamına oy çokluğuyla karar verdi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in Kavala kararını yerine getirmediği için Türkiye’ye karşı ihlal süreci başlatılmasını istemişti.

Osman Kavala
Said-i Nursi Şanlıurfa Barosu’nun, 61 yıl önce ölen Said-i Nursi’nin kayıp naaşının bulunması için valilik aleyhine açtığı davada ilk duruşma yapıldı.
Amiraller Bildirisi Montrö Sözleşmesi ile ilgili bildiri yayınladıkları için haklarında dava açılan 103 emekli amiralin ilk duruşmanın 21 Mart 2022’de görüleceği açıklandı.
Kiralık Cezaevi Kosova’nın doğusundaki Gjilan kenti cezaevi yerleşkesi, Danimarka ve Kosova hükümetleri arasında, 20 Aralık’ta Kosova’nın başkenti Priştine’de imzalanan “ortak niyet mektubu”yla  Danimarka’ya kiralandı. Protokole göre, Danimarka; hırsızlık, kaçakçılık, sahtecilik ve cinayetten hüküm giyen ‘üçüncü ülke vatandaşları’nı, cezalarını çekmek üzere Kosova’ya gönderecek. 300 mahkuma hapishane hizmet vermesi karşılığında Danimarka, Kosova’ya her yıl 15 milyon Avro ödeme yapacak. Daha önce, Norveç ve Belçika, Hollanda’dan cezaevi hücresi kiralamıştı.

Hasta Mahpuslar LeMan Dergisi, cezaevlerinde yaşamını yitiren hasta mahpusları kapak yaptı.  Türkiye cezaevlerinde 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta mahpus bulunuyor. İnsan Hakları Derneği (İHD, cezaevlerinde hayatını kaybeden hasta mahpuslar için 30 kentte, “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti yapıyor. Geçtiğimiz bir hafta içinde üç hasta mahpus yaşamını yitirmiş ve hasta mahpus sayısı 1602’ye düşmüştü.
Uluslararası Af Örgütü Raporu Uluslararası Af Örgütü bugün “Türkiye Sözleri Eyleme Geçir” başlıklı bir rapor yayımlayarak Türkiye’de kadın haklarını mercek altına aldı. Uluslararası Af Örgütü Kampanyalar Koordinatörü Göksu Özahıshalı, “Türkiye’nin kadın haklarını korumak konusunda devam eden yükümlülüklerinin genel bir değerlendirmesini yapmak, yetkililere üzerlerine düşen görevleri hatırlatmaktır.” dedi.
 LGBT ILGA World yeni raporunda, LGBTİ+ bireylerin insan hakları ihlallerinin dünya genelinde 2021 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi devam ettiğine dikkat çekti.
Ateşkes Rusya ve Ukrayna; Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) arabuluculuğu ile, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesi için 2020 yılında sağlanan kapsamlı ateşkesi, tekrar yürürlüğe koymak üzere anlaştı. Donbass bölgesine dönük tehditler nedeniyle, ABD-Rusya arasında önceki haftalarda diplomatik restleşmeler gerçekleşmişti. Rusya, daha öncede  Ukrayna’ya ait Kırım’ı ilhak etmişti.

Ukrayna, Donbass bölgesi
İşçi Hakları 2019 yılında işten çıkarıldıktan sonra 2021 yılı Nisan ayında  mahkeme kararıyla işe iade edilmek zorunda kalınan 6 işçi, Samandağ Belediyesi tarafından bu defa ‘performans düşüklüğü’ gerekçesi ile işten çıkarıldı.
Ölüm Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşayan Binen ailesinin 2 yaşındaki bronşit hastası oğlu Yunus Emre Binen, DEDAŞ’ın elektrik kesintisi sonrası oksijen verilememesi ve ‘soğuk tetiklemesine bağlı kalp durması’ nedeniyle vefat etmişti. Taziyeye gitmeyen DEDAŞ Müdürü’nün aileyi çaya davet etmesi tepki çekti. Aile dava açacağını söyledi. Anne Binen “Benim ciğerim yandı başkalarının ciğeri yanmasın” dedi.
Şiddet Sara B.’yi darbedip yaralayan Serkan T. isimli erkek yakalandı. Kadının hayati tehlikesi sürüyor. Olayın ardından kaçmaya çalışan fail, polis tarafından yakalandı.
Pitbull Gaziantep, Şahinbey’de 2 pitbullun saldırdığı 4 yaşındaki çocuk hastaneye kaldırıldı. Çocuğun hayati tehlikesi sürüyor. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alını.
Aysel Tuğluk Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde 5 yıldır tutuklu bulunan Avukat Aysel Tuğluk hakkındaki hastane raporunda; günleri sayamadığı, hangi günde olduğunu bilemediği, bilişsel yıkım yaşadığı belirtilerek, demansiyel süreçte olduğu ifade edildi. Tuğluk’un hastalığı, 2017 yılında annesinin cenaze törenine saldırı yapılması ve mezarın başka bir kente taşınması sonucunda ağırlaşmış, infazının ertelenmesi talebi de reddedilmişti. Mezarlığa yapılan saldırıya katılanlar 2019 yılında mahkemece cezalandırılmıştı. İHD’nin “Yaşamı Savunuyoruz” nöbetinde konuşan Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu; “Kamuoyunda duyarlılık yok, insanlar cezaevlerinde ölüyor, haksızlığa uğruyor ancak koca toplum ana gündemine almıyor.” dedi. Tığluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk ise “Bir hukuk varsa onu arıyoruz, kimseye yalvarmıyoruz” şeklinde konuştu. 
Tazminat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında, 26 Ocak 2021 tarihinde TBMM’de grup toplantısındaki konuşmasında, kendisine yönelik sözleri nedeniyle açtığı davada, Ankara 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 80 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.
Kobanî Davası

Ankara’daki Sincan Hapishane Kampüsü’nde devam, Kobanî Davasının 8. duruşmasının 3. gününde yargılamaya devam edildi. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen duruşmaya, Sincan Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasetçiler ile tutuksuz yargılanan Yazar Gülfer Akkaya katıldı. Diğer cezaevlerindeki siyasetçiler Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı. Edirne F Tipi Cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Sağlıkçıya Şiddet Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli doktor E.B. görevi başında saldırıya uğradı. Göz muayenesi için hastaneye getirdiği eşiyle ilgilenilmediğini iddia ederek doktorun burnunu kıran Y.E.D. (24) gözaltına alındı.
Cinsel İstismar Amerikalı ünlü aktör James Franco, cinsel istismarla suçlanmasından dört yıl sonra, bir öğrenci ve öğretmen arasındaki güç ilişkisinin rıza kavramını çarpıttığını nasıl bilmediği sorulduğunda, “O zaman pek aklım başımda değildi” yanıtını verdi.
Suriyeli Mülteciler Suriye-Rusya Koordinasyon Heyetleri Ortak Toplantısı Suriye’nin başkenti Şam’da başladı. Şam yönetimi toplantıda başta af olmak üzere, ülkeye geri dönmek isteyen Suriyelilere kolaylıklar sağlanacağını duyurarak “yerinden edilen” Suriyelilerin geri dönüşüne öncelik verileceğini açıkladı.
Kamulaştırma Adana Nakliyatçılar Sitesi’nde kamyon şoförleriyle kahvaltı yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Dolarla geçilen bütün yolları kamulaştıracağım.” dedi.
Yakarak Öldürme İzmir’de 3 Suriyeli işçinin yakılarak öldürülmesiyle ilgili olarak, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Mülteci Medyası Derneği, olayın milliyetçi saikle işlendiği bilgisine ulaştığını ve failin sorgusunun devam ettiğini açıkladı.
Kayıp Tokat’ın Almus İlçesinde görevli polis memuru Musa Tüzün’ün, 22 Ekim 2021 gününden beri kayıp olması ile ilgili olarak İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. “Kaçırıldı mı, öldürüldü mü, intihar mı etti? Musa Tüzün’e ne oldu?” soruları yöneltildi.
Kaçak İçki Tekel bayileri açıklama yaptı: “Kimse durup dururken kaçak içkiye yönelmez. Dünyada sadece Türkiye’de böyle bir problem var. ÖTV kalktığında kimse kaçak içkiye ihtiyaç duymaz. Alkol fiyatlarındaki fahiş artış merdiven altı üretimi, bu da ölümleri getiriyor.”
Hayvana Eziyet Avustralya, iki şirket ve toprak sahibini 250’den fazla hayvana zulümle suçladı. Dava edilen şirket ve şahıs, ölümcül yaralanmalara neden olduğu iddia edilen 18 ağırlaştırılmış zulüm suçlaması da dahil olmak üzere toplam 126 suçlamayla itham ediliyor. Bianet’in haberine göre, Avustralya’da, bir hayvana eziyet suçlaması için maksimum cezanın, bir işletme için yaklaşık 78 bin dolar ve bir kişi için yaklaşık 32 bin dolar veya 12 ay hapis cezası olduğu belirtildi.
Hürriyet Demirören Medya Grubu, Hürriyet’te işten çıkarılan 45 gazeteciye tazminat ödemeye mahkum edildi. Sendikalaştıkları için işten atılan 45 gazetecinin açtığı davada mahkeme, çalışanları haklı buldu. Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan(TGS) yapılan açıklamada, “Demirören’in üyelerimizi ‘sendikal sebeple’ işten attığı mahkeme kararı ile tescillendi. İşveren hem sendikal tazminat, hem de boşta geçen süre tazminatı ödeyecek” den.
Kadın Cinayeti Eşi Elham Atıfı’yı öldüren Afganistan uyruklu Muhammedullah Raihan, ‘eşe karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi, sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. Atıfı, Afganistan’da Raihan’dan koruma talebinde bulunmuş ve İstanbul’a kaçmıştı.
Sahtecilik ABD vatandaşı bir şahsın Suriyeli bir mülteciye pasaportunu sattığı gerekçesiyle İstanbul’da tutuklandığı açıklandı. ABD, vatandaşının diplomat olmadığını açıkladı. 11 Kasım 2021 tarihinde, sahte pasaport ile İstanbul Havalimanı’ndan Almanya’ya gitmek isteyen Suriye uyruklu R.S., pasaport noktasında, başka bir şahsa ait pasaportla yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalanmıştı.
İnsani Yardım Afganistan’daki Taliban Yönetimine dönük yatırımlar konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yeni bir karar aldı. İnsani faaliyetler bir yıl süreyle BM yaptırımlarından muaf tutuldu. ABD, yaptırımların hedeflediği kişilere gitmediği sürece mal ihracatına ve nakit transferine izin verdi.
Öğrenciye Şiddet Aksaray’da, öğrencisine tokat ve yumruk atıp darbeden öğretmen hakkında Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı; şahıs çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Öğretmenin okulla ilişiği kesildi.
Asgari Ücret TBMM’de kabul edilen yasa gereğince, asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisi kaldırıldı.
Inger Stoejberg Danimarka’da, sığınmacı 23 genç çifti ayırmak suçlamasıyla Yüksek Mahkemece 60 gün hapis cezasına çarptırılan Göç ve Uyum eski Bakanı Inger Stoejberg’in, milletvekilliği düşürüldü ve parlamentodan ihraç edildi. 26 yargıçlı Danimarka Yüksek Mahkemesi’nin 25 yargıcı, 13 Aralık’taki duruşmada Stoejberg’in Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ve bakanların hesap verme sorumluluğu yasasını ihlal ettiği yolunda oy kullanmıştı.
Afganistan Sınır Tanımayan Gazeteciler’nin(RSF), Afganistan’da, kadın gazetecilerin yüzde 80’inin işini kaybettiği açıkladı. Taliban öncesi çalışan 2 bin 490 kadının sadece 410’unun çalışabildiği bildiriliyor.
Mülteci Sorunu AB, Türkiye’deki mültecilerin eğitimi ve sınır güvenliğinin iyileştirilmesinde kullanılmak üzere 560 milyon Euroluk kaynak ayrıldığını açıkladı.
Zehirsiz Sofralar  AB tarafından da desteklenen, 75 kurumun bir araya gelerek oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Platformu, yaşam alanlarımızda insan ve çevre sağlığını tehdit eden zehirli kimyasalların belediyeler öncülüğünde kullanımının sonlandırılması ve ekolojik, doğa dostu alternatiflerin uygulanması talebiyle Zehirsiz Kentler Kampanyası’nı başlattı.
Diyanet-Bomonti Fabrikası İstanbul 12’inci idare Mahkemesi, “mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark” yapımı için yıkılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen Bomonti fabrikalarının depoları ile ilgili işlemin iptaline karar verdi. Mahkeme, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararlarını da iptal etti.
Onarım Terapisi Brezilya, Ekvador, Kanada, ABD’nin bazı eyaletleri, Almanya ve Malta gibi ülkelerin ardından Fransa da onarım terapisini yasakladı. Fransa Parlamentosunun kararına göre, LGBTQ+’lar için onarım terapisi öneren biri, iki yıla kadar hapis ve 33,810 dolar tutarında para cezasına çarptırılacak. Onarım terapisi, bir kişinin cinsel yönelimini ya da cinsiyet kimliğini değiştirmeyi amaçlayan psikiyatrik terapi anlamı taşıyor ve eşcinselliğin “tedavi edilebilir bir akıl hastalığı” olduğu inqancına dayanıyor.

 

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et