Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 26 Ağustos – Hukuk Takvimi

26 Ağustos – Hukuk Takvimi

26 Ağustos – Hukuk Takvimi

1789
Fransa Ulusal Meclisi tarafından İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi kabul edildi.  İngiliz ve Amerikan devrimlerinden önemli ölçüde etkilenen Fransız Devrimi, insan hakları ile ilgili gelişmeleri aynen benimsedi ve 1789 tarihinde İnsan ve Yurttaş hakları Bildirisi’ni ilan etti.

1910
Arnavut kökenli sosyal hizmetler gönüllüsü ve insan hakları aktivisti, Nobel Barış Ödülü sahibi Rahibe Teresa, Üsküp’te doğdu. (Ölümü: 5 Eylül 1997, Hindistan) Teresa adına 26 Ağustos 2010’da yüzüncü yaş gününde anma evi inşa edildi.
1920
Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınların oy kullanma hakkı Anayasal bir hak halinde getirildi. (Bknz: ABD Anayasası) Amerika Birleşik Devletleri Anayasası; 7 madde ve 27 yasa değişikliğinden oluşmaktadır. Yetkiyi ulusal ve eyalet hükumetleri arasında bölerek, federal bir sistem kurmaktadır.
1921
Macar hukukçu ve devlet adamı Sándor Wekerle, hayatını kaybetti. (Doğumu: 14 Kasım 1848, Mór) Budapeşte Üniversitesi’nde hukuk eğitimini tamamladı. Maliye Bakanlığı’nda genel sekreterlik görevinde bulundu. 1889 yılında Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Ülkenin ekonomisinin düzeltilmesi yönünde faaliyetlerde bulunarak devlet kredilerinin geri dönüşümü konusunda olumlu adımlar attı. Macar bütçe tarihinde ilk defa bütçenin açık vermemesini sağladı. 1892’de başbakan oldu. Katolik ve soyluların muhalefetine rağmen 1894 yılında evlilik yasasını onayladı. Kendisine karşı gösterilen muhalif davranışların sonucunda 14 Ocak 1895’te görevinden istifa etti. Soylu bir aileden gelmeyen biri olarak başbakanlık makamına gelen ilk kişi oldu.
Sándor Wekerle
1924
Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olan İş Bankası, Atatürk’ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruldu. Sermayenin ilk 250 bin lirasını Atatürk koydu.
1926
İttihatçıların Ankara’da yapılan yargılamaları hakkındaki hüküm Ankara İstiklal Mahkemesi tarafından açıklandı. Atatürke “suikast girişimi” gerekçesiyle açılan ”İttihatçılar Davası”nda eski Maliye Nazırı Cavid, İttihat ve Terakki eski Genel Merkez Üyesi Fenerbahçe Başkanı Dr. Nazım ve eski katiplerden Nail, eski Ardahan mebusu Hilmi Beyler idama mahkum edildiler, sonraki sabah Cebeci’de asıldılar.
1937
Amerikalı iş adamı, endüstrici, devlet adamı, hayırsever ve sanat koleksiyoncusu Andrew W. Mellon, hayatını kaybetti. (Doğumu 24 Mart 1855, Pennsylvania) 1873’te Western University of Pennsylvania’dan hukuk diploması aldı. Avukat ve finansman uzmanı olarak görev yaptı.  Pensilvanya Mahkemelerinde görev aldı. 1932-1933 yılları arasında ABD’nin Birleşik Krallık elçisi olarak görev yaptı. 1921’de Başkan Warren G. Harding tarafından Hazine Bakanı olarak atandı ve 1921-1932 yılları arasında görev yaptı.  Görevi sırasında ABD’nin I. Dünya Savaşı’ndan kaynaklanan bütçe açığını azaltmaya çalıştı ve daha etkili bir vergi toplama sistemi için vergi reformu yaptı. 
Andrew Mellon
1944
Alman hukukçu, diplomat ve nazi karşıtı direnişçi Adam von Trott zu Solz, hayatını kaybetti. (Doğumu: (9 Ağustos 1909, Potsdam ) Münih’teki Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde hukuk okumaya başladı. Göttingen’deki Georg-August Üniversitesi’nde hukuk eğitimini tamamladı. Göttingen Üniversitesi’nde Hegel’in devlet felsefesi ve uluslararası hukuk üzerine bir tezle doktorasını aldı .  Nasyonal Sosyalist rejimin bir muhalifiydi.
1993
Gazeteciler Cemiyeti’nin adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ülkenin tek partili yönetimden çok partili demokratik bir rejime geçme sancılarının başladığı 1946 yılının 10 Haziran günü kurulmuştu
1999
Terör zanlılarına yönelik Pişmanlık Yasası yürürlüğe girdi
2001
Adli Tıp Kurumu, 19 Aralık 2000 tarihinde düzenlenen operasyonlarda, Bayrampaşa Cezaevi’nde ölen üç tutuklunun savcı denetiminde yapılan otopsisinde, cesetlerin, mermi çekirdekleri çıkarıldıktan sonra Adli Tıp’a teslim edildiklerinin ortaya çıktığını açıkladı.
2006
Alman hukukçu ve siyasetçi Rainer Candidus Barzel, Bavyera’da yşamını yitirdi.  Doğumu: 20 Haziran 1924, Münih) Avukat olarak çalıştı. 1971-1973 yılları arasında Hristiyan Demokrat Birliği Başkanı olarak görev yaptı.29 Mart 1983 – 25 Ekim 1984 tarihlerinde Alman Federal Meclisi (Bundestag) başkanlığı yaptı. Doğu Almanya ve Sovyetler Birliği ile ilişkilerin normalleştirilmesi çağrısına şiddetli bir şekilde karşı çıktı. Devlet Güvenlik Bakanlığı tarafından rüşvet aldığına dair ikna edici kanıtlar ortaya çıktı. Rüşvetle itham edildi ve bu skandaldan sonra 1984 yılında istifa etti.
26 Ağustos – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et