Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 27 Ağustos – Hukuk Takvimi
27 Ağustos - Hukuk Takvimi

27 Ağustos – Hukuk Takvimi

27 Ağustos – Hukuk Takvimi

1865  

 

Amerikalı hukukçu, bankacı ve devlet adamı Charles G. Dawes, doğdu. (Ölümü: 23 Nisan 1951) Cincinnati Hukuk Okulundan mezun oldu. Nebraska State Bar Association‘a kabul edildi. I. Dünya Savaşı savaş tazminatı için üzerinde çalıştığı Dawes Planı sayesinde Nobel Barış Ödülü kazandı. City National Bank and Trust Co. da yönetim kurulu başkanı olarak iki yıl görev yaptı.
Hukukçu ve Nobel Barış Ödülü sahibi, Charles G. Dawes, 11 Hziran 1928 tarihinde ünlü Tüme Dergisinin kapağında
1875  

 

ABD’li aktivist, filantropist, kadın hakları ve doğum kontrolü savunucusu Katharine McCormick, doğdu. (Ölümü: 28 Aralık 1967) Massachusetts Institute of Technology’de biyoloji alanında lisans derecesi aldı. 1909’da McCormick, Massachusetts’te kadınlara oy hakkı için yapılan ilk açık hava mitinginde konuştu. Kadınların seçme ve seçilme hakkı için mücadele etti. O ve mücadele arkadaşları sayesinde 192o’de ABD’de tüm eyaletlerde kadınlara oy hakkı tanındı. National American Woman Suffrage Association’ın başkan yardımcısı ve saymanı oldu. Derneğin Woman’s Journal yayınını finanse etti. Kocasının ölümünden sonra ailesinin servetinin önemli bir kısmının varisi oldu ve doğum kontrol hapını geliştirmek için yapılan araştırmaların çoğunu finanse etti.

Katharine McCormick
1910 

Clara Zetkin 5 Temmuz 1857’de Saksonya eyaletinde dünyaya geldi. 1874’ten itibaren Almanya’daki kadın hareketi ve işçi hareketi ile ilişki içerisinde bulunmaya başladı. 1878’de Almanya Sosyalist İşçi Partisi’ne (SAP) katıldı. 1882’de Zürih’te, daha sonra Paris’te sürgün hayatı yaşadı. 1911 yılında ilk defa Kadınlar Günü’nü düzenledi. 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2.Enternasyonal’e bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü kutlanması önerisini getirmiş ve öneri oy birliğiyle kabul edilmiştir. 

Kellogg-Briand Paktı, 15 ülkenin katılımıyla Paris’te imzalandı. Avustralya, Belçika, Kanada, Çekoslovakya, Fransa, Almanya, Birleşik KrallıkBritanya HindistanıÖzgür İrlanda Devletiİtalya KrallığıJapon İmparatorluğuYeni ZelandaPolonyaGüney Afrika Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri temsilcileri tarafından imzalanarak 24 Temmuz 1929’da yürürlüğe girdi. Pakt, Milletlerarası anlaşmazlıkların çözümünde savaşa başvurmamayı öngörmekte ve savaşı, devletlerin birbirleriyle ilişkilerinde millî politika aracı olarak kullanmayı yasaklamaktadır. NATO’nun temeli sayılan Kellogg Briand Paktı’na Türkiye, 1929 yılında katılmıştır.

1928  
1948  

 

44. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Charles Evans Hughes, hayatını kaybetti. (Doğumu:11 Nisan 1862) Brown Üniversitesi ve Columbia Hukuk Fakültesi‘nden mezun oldu. Birkaç yıl özel olarak çalıştıktan sonra, 1905’te kamu hizmetleri ve hayat sigortası endüstrisine yönelik başarılı devlet araştırmalarını yönetti. 1906’da New York Valisi seçildi ve çeşitli ilerici reformlar uyguladı. 1910 yılında Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’ne yargıç olarak atandı ve 1941’e kadar bu görevde kaldı.  
1951  İslam Demokrat Partisi kurulduAdında ilk defa “İslam” kelimesini kullanan ve Türkiye’de demokratik hayatta kurulan ilk İslamcı partidir. Cevat Rifat Atilhan ve arkadaşları tarafından 27 Ağustos 1951 tarihinde kuruldu. 3 Mart 1952 tarihinde İstanbul Eminönü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatılmıştır.

1971   Türk asıllı Alman hukukçu ve politikacı Aygül Özkan, doğdu. Hamburg Üniversitesi‘nde hukuk okudu. 1998 yılında avukat oldu. 2010 yılında, David McAllister ve İkinci Christian Wulff Kabinesinde, Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı olarak göreve getirildi. 
1986 –  Avusturyalı diplomat ve devlet adamı Sebastian Kurz, doğdu. GRG 12 Erlgasse’den mezun oldu Viyana Üniversitesinde başladığı hukuk öğrenimini yarıda bırakarak 2009 yılında Avusturya Halk Partisi‘nin gençlik şubesi başkanı seçildi. 2010 ve 2011 yılları arasında Viyana şehir meclisi üyeliğini yürüttü. 2011 yılı Nisan ayında İçişleri Bakanlığı’nda müsteşarlığına atandı. 27 yaşında iken Avusturya Cumhuriyeti‘nin en genç bakanı ve Avrupa Birliği‘nin en genç dışişleri bakanı oldu.

Sebastian Kurz

 

1990  Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler-Havana Kuralları, 27 Ağustos-7 Eylül 1990 tarihleri arasında Havana’da toplanan Suçların Önlenmesine ve Suçların Islahı Üzerine Birleşmiş Milletler Konferansı tarafından kabul edildi. 
1990  Kolluk Güçlerinin Zor ve Silah Kullanmalarına Dair Temel Prensipler, 27 Ağustos – 7 Eylül 1990 tarihleri arasında Havana’da toplanan Suçların Önlenmesi ve Suçluların Islahı üzerine Sekizinci Birleşmiş Milletler Konferansı tarafından kabul edildi. 
1990  Birleşmiş Milletler Savcıların Rolüne Dair İlkeler Yönergesi, 27 Ağustos-7 Eylül 1990 tarihleri arasında Küba’nın Havana şehrinde yapılan 8. Birleşmiş Milletler Suçun Önlenmesi ve Suçluların Islahı Konferansında kabul edilmiştir.
2002   Tokyo‘da ilk kez bir mahkeme Japonya‘nın II. Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde biyolojik silah kullandığını kabul etti ancak 180 Çinlinin, biyolojik silah programının kurbanı oldukları gerekçesiyle istedikleri tazminat talebini ise reddetti. 
2011  Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 27 Ağustos 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan ve aynı gün yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname ile fiilen özerk bir kurum olmaktan çıkarıldığı ve hükumete bağlı bir kuruluş haline getirildiğini ve böylece TÜBA’nin bir bilim akademisi olma vasfını yitirdiğini iddia eden Bilim Akademisi Derneği üyeleri yeni bir oluşum kurdu. Bilim Akademisi Derneği, istifa eden 17 TÜBA üyesi tarafından 25 Kasım 2011’de kurulmuştu.Bilim Akademisi
2020   Avukat Ebru Timtik, haksız bir yargılamaya maruz kaldığı gerekçesiyle başladığı ölüm orucunda iken yaşamını yitirdi. (Doğumu: 1978) Eylül 2017’de tutuklanan 18 avukattan oluşan bir grubun parçasıydı. Tutuklanan avukatların hepsi Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyeleri idi. Adil yargılanma amacıyla açlık grevine girdikten sonra 27 Ağustos 2020’de hayatını kaybetti. Arkadaşı Aytaç Ünsal, kamuoyundan gelen çağrılar üzerine ölüm orucundan vazgeçti ve tedaviyi kabul etti. 
27 Ağustos – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin