Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 28 Ağustos – Hukuk Takvimi
28 Ağustos Hukuk Takvimi

28 Ağustos – Hukuk Takvimi

28 Ağustos – Hukuk Takvimi

1845

Amerikan bilim dergisi Scientific American, ilk sayısını yayınladı. Dergi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmakta olan en eski bilim dergisidir.

1871   

 

Cumhuriyet Devrimlerine öncülük eden birçok yasa teklifi vererek kadınların seçme ve seçilme hakkının, işçi ve köylü haklarının ve diğer sosyal hakların yasalaşması için çalışan eski kaymakam ve parlamenter Tunalı Hilmi Bey, Bulgaristan’da doğdu. II: Abdülhamit döneminde uzun süre sürgünde kaldı. İttihat ve Terakki Cemiyetinin Cenevre şubesini kurdu ve Osmanlı İhtilal Fırkasını kurdu. Yaşamı boyunca Öz Türkçe’yi savundu. (Ölümü: 26 Temmuz 1928)
1900 İngiliz filozof ve ekonomist Henry Sidgwick yaşamını yitirdi. Doğumu: 1838) 1883 yılından ölümüne kadar Cambridge Üniversitesi’ndeki Ahlak Felsefesi Profesörü olarak çalıştı. “The Methods of Ethics” adlı eseri ile tanındı. Psişik Araştırmalar Derneği’nin kurucu başkanı oldu. Metafizik Derneği üyesiydi ve kadınların yükseköğrenimini destekledi.
 1911 Hollandalı diplomat, Joseph Marie Antoine Hubert Luns, doğdu. (Ölümü: 17 Temmuz 2002) Amsterdam’da hukuk okudu. London School of Economics’ten mezun oldu. Dışişleri Bakanı ve NATO Genel Sekreteri oldu. 2 Eylül 1952’den 6 Temmuz 1971’e kadar Hollanda Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttü ve bu görevde en çok kalan kişi oldu. 1971-1984 arasında NATO‘nun 5. Genel Sekreteri oldu ve 13 yıl boyunca sürdürdüğü bu görevi en uzun süre yürüten kişi oldu. 1986 yılında, dünya barışına katkıda bulunanlara tevcih edilmekte olan Atatürk Uluslararası Barış Ödülü‘ne layık görüldü.

Joseph Luns
 1916 Amerikalı sosyolog ve hümanist C. Wright Mills doğdu.  (Ölümü: 1962) Mills Texas ve Wisconsin Üniversitesinde eğitim gördü. Daha sonra Maryland ve Columbia Üniversitesinde ders verdi. The Power Elite (İktidar Seçkinleri), Listen, Yankee: The Revolution In Cuba (Dinle Yankee: Ve Castro’nun Tarihi Savunması), The Sociological Imagination (Toplumbilimsel Düşün) ve The Marxists (Marksistler) gibi eserler verdi.
 1938 Hukukçu ve Kanada eski başbakanı Paul Edgar Philippe Martin yaşamını yitirdi.(Ölümü:6 Şubat 2006) Windsor ve Ottawa’da büyüdü,  St. Michael Kolejini bitirdi, Toronto Üniversitesinde felsefe okudu. Toronto Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1964’te mezun oldu. 1966’da Ontario barosuna kaydoldu ve avukatlık yaptı. 12 Aralık 2003’ten 6 Şubat 2006’ya kadar Kanada’nın 21. başbakanı ve Kanada Liberal Partisi’nin lideri olarak görev yaptı. Çok sayıda fahri doktora aldı. Anlarını, “Hell Or High Water: My Life In And Out of Politics” adıyla yayınladı.
1957   

 

Hırvat hukukçu ve siyasetçi Ivo Josipoviç, doğdu. Zagreb Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. doktorasını suç bilimleri  üzerine yaptı. Hırvatistan Komünistler Birliği’nin (SKH) Sosyal Demokrat Parti’ye (SDP) demokratik dönüşümünde kilit bir rol oynadı. “Nova pravednost”(Yeni Adalet) adlı kampanya ile derin sosyal adaletsizlik, yolsuzluk ve organize suçla mücadele için yeni bir yasal çerçeve çağrısında bulundu. Hırvatistan’ın ikinci dönem için yeniden seçilemeyen ilk Cumhurbaşkanı oldu.  
1959   Yahudi asıllı Polonyalı avukat Raphael Lemkin, yaşamını yitirdi. (Doğumu: 24 Haziran 1900, Belarus)  Białystok’ta dilbilim okudu. Dokuz dili akıcı konuşma seviyesinde 14 dili ise okuma seviyesinde bilen Lemkin,  Brzeżany Bölge Mahkemesinde ve Varşova’da savcı yardımcısı olarak görev yaptı. Ardından Varşova’da özel bir hukuk bürosunda çalıştı. 1929’dan 1934’e kadar Savcılık yaptı. Genocide(soykırım) terimini uluslararası literatüre kazandırması ve Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesini hazırlamasıyla bilinmektedir.
1961  Amerikalı oyuncu, komedyen ve aktivist Jennifer Coolidge, doğdu. Hayırsever çalışmaları, AIDS konusundaki toplumsal duyarlılık çalışmaları ve hayvan haklarını destekleme kampanyalarına katkısı ile öne çıktı.
1963   ABD’de Güney’den başlayan “Sivil Haklar Yürüyüşü” Washington‘da Lincoln Anıtı önünde son buldu. Martin Luther King, Jr., 200.000 kişiye hitaben ünlü “I Have a Dream – Benim Bir Hayalim Var” konuşmasını yaptı. 

Martin Luther King – Benim Bir Hayalim Var
1991  Mikhail GorbachevSovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreterliği’nden istifa etti. (Doğumu: 2 Mart 1931) Gorbachev Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Stavropol, Genç Komünistler Birliğinde görev aldı. 1970’te Stavropol teşkilatı birinci sekreteri oldu. 1971’de SBKP Merkez Komitesi üyeliğine seçildi. Gorbaçov’un perestroika (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) adını verdiği reform çalışmaları Soğuk savaş‘ı bitirdi ancak bu reformlar Sovyetler Birliği Komünist Partisi‘nin ülkede politik üstünlüğünü kaybetmesine ve sonrasında da Sovyetler Birliği‘nin dağılmasına neden oldu. 1990’da Nobel Barış Ödülünü kazandı. Hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi listesinde yer almaktadır. 2021 yılı itibariyle hayatta olan tek Sovyetler Birliği Cumhurbaşkanıdır. 
1991   Ukrayna, SSCB’den bağımsızlığını ilan etti
1996 Prens Charles ile Prenses Diana boşandı
1999   Basın yoluyla işlenen bazı suçların ertelenmesine dair kanun, kabul edildi. Öğrenci affına ilişkin kanun yasalaştı. Cezaların infazı hakkındaki kanuna bir geçici madde eklenmesine dair kanun kabul edildi.

https://hukukbook.com/cumhuriyet-tarihinde-cikarilan-af-kanunlari

2001  

 

Üzeyir Garih cinayetinden aranan ve İstanbul Hasdal Mekanize Alay Komutanlığı’nda askerliğini yapan er Yener Yermez firar etti.

2003  

 

Turquality projesinin hukuki alt yapısını oluşturulmak üzere, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu’nun 2003/3 sayılı “Türk Ürünlerinin Yurt Dışında Markalaşması ve Türk Malı İmajının Oluşturulmasına ilişkin Tebliğ”i yürürlüğe girdi. 

2012 Kanadalı feminist yazar, aktivist Shulamith Firestone, hayatını kaybetti. (Doğumu: 7 Ocak  1945, Ottawa) Erken dönem gelişen radikal feminizmin merkezi figürlerinden birisi ve New York’taki ilk radikal feminist örgütlerin kurucusuydu. New York Radical Women, Redstockings ve New York Radical Feministleri’nin kurucu üyesi oldu. 1970’te Cinselliğin Diyalektiği: Kadın Özgürlüğü Davası’nı yazdı.
2012 Alman düşünür ve toplumbilimci Alfred Schmidt, yaşamını yitirdi. Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde filoloji, felsefe ve sosyoloji okudu. Doktorasını 1962 yılında, Marx’ta Doğa Kavramı/The Concept of Nature in Marx) ile aldı. Schmidt 1972 Frankfurt Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji profesörü olarak görev yaptı. Uluslararası PEN üyesi ve Schopenhauer Derneği’nin onursal üyesiydi. Frankfurt okulunun kurucuları Max Horkheimer ve Theodor W. Adorno’nun öğrencisiydi. (Doğumu:19 Mayıs 1931 Berlin)

Marx’ta Doğa Kavramı/The Concept of Nature in Marx
2012  

2015 Avukat Salih Şehabettin Bey’in oğlu olan ve bir süre de Hukuk Fakültesinde okuyan gazeteci Oktay Akbal yaşamını yitirdi. Saint Benoit Fransız Lisesi’nde başladığı ortaöğrenimini, 1942 yılında İstiklal Lisesi’nde bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk (1944) ve Edebiyat (1946) fakültelerine devam okudu ancak yüksek öğrenimini yarıda bırakarak yazarlığa devam etti. (Doğumu:20 Nisan 1923)

28 Ağustos Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et