Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 4 Eylül – Hukuk Takvimi
4 Eylül - Hukuk Takvimi

4 Eylül – Hukuk Takvimi

4 Eylül – Hukuk Takvimi

1870 Fransa‘da, Üçüncü Cumhuriyet ilan edildi. Üçüncü Cumhuriyet, 1870-1940 yılları arasında, Alman işgaline kadar devam etti. 
1888 George Eastman, Kodak adını ticarileştirdi ve makara filmli kamerasının patentini aldı.
1891 Osmanlı Dönemi Danıştay(Şuray-ı Devlet) başkanlarından Ahmet Arifi Paşa, dördüncü kez göreve getirildi. Görevi 7 Kasım 1895’da sona erdi. Daha önce 19 Ekim 1879-12 Eylül 1880, 30 Kasım -2 Aralık 1882, ve 25 Eylül 1885-4 Eylül 1891 tarihleri arasında görev yapmıştı.
1919 Sivas Kongresi toplandı. Mustafa Kemal Paşa, Sivas Kongresi’ne Başkan seçildi. Kongre kararları 11 Eylül’de açıklandı.

Sivas Kongresi Kararları
1932 Dünya Barış Konferansı Viyana’da toplandı.
1932 İcra ve İflas Kanunu, İsviçre’deki İcra ve İflas Kanununun benimsenmesi yoluyla hazırlandı ve 4 Eylül 1932 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanun, 2 Temmuz 2012 tarihinde 6352 sayılı kanunla önemli değişikliklere uğradı.
1936 Atatürk, çiftliklerini devlete, bir kısım gayrimenkullerini  ise Ankara Belediyesi’ne bağışladı.
1939  İkinci dünya savaşı öncesi Türkiye’den yurtdışında yapılacak tüm gıda maddeleri ihracatı yasaklandı
1944 Hitler’e karşı yapılan 20 Temmuz suikast girişiminde yer alan General Erich Fellgiebel, Berlin’de Plötzensee Hapishanesinde idam edildi. (Doğumu: 1886)
1957 ABD Yurttaşlık Hakları Hareketi (Little Rock Krizi) : Arkansas valisi, siyahi öğrencilerin Merkez Lisesi’ne kayıt yaptırmalarına engel olabilmek için Ulusal Muhafızlar’ı göreve çağırdı.
1958 Ad ve soyadlarının değişikliğine ilişkin uluslararası Sözleşme 4 Eylül 1958 tarihinde, İstanbul’da imzalandı. Sözleşme, Federal Almanya Cumhuriyeti, Fransa Cumhuriyeti, Hollanda Krallığı, Lüksemburg Büyük Dukalığı, İsviçre, Türkiye Cumhuriyeti ve Belçika Krallığı arasında imzalandı. Sözleşmenin onayına dair kanun 6 Temmuz 1962’de kabul edildi ve 13 Temmuz 1962 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
1958 Ahvali Şahsiye Konusunda Milletlerarası Malûmat Teatisi hakkındaki Uluslararası Sözleşme, Almanya, Belçika, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, İsviçre ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalandı.
1961 27 Mayıs İhtilali sonrası oluşturulan Kurucu Meclis, yeni Anayasa’nın kabul edilmesinin ardından görevini tamamlayarak dağıldı.
1964 Endonezya hükümeti, Beatles tarzı saç kesimini yasakladı
1975 Bülent Ecevit’in seçim otobüsünün Elâzığ’da AP ve MHP’lilerce taşlanması sonucunda aralarında gazeteciler de olmak üzere 50 kişinin yaralanması üzerine 57 kişi gözaltına alındı.
1980 Siyasal Bilimler Fakültesi’nin öğrencisi olan 5 ülkücü  Konya Cezaevi’ni bastı. Hakan Yurdakuler’in katilinin de aralarında bulunduğu 7 ülkücü mahkum cezaevinden kaçırıldı.
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
1982 27 üniversitenin rektörü, referanduma sunulacak yeni Anayasa taslağının üniversitelerle ilgili maddeleri düzenlenirken YÖK’ün “düzenleyici ve denetleyici üst kurum olarak” Anayasa’da yer almasını öngören bir madde önerisi hazırlayarak Danışma Meclisi’ne gönderdi.
1984 İstanbul’da yayınlanan Tercüman Gazetesi, Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından süresiz olarak kapatıldı.
1985 TEK dışındaki kuruluşların elektrik enerjisi üretim tesisi kurma ve işletmesine ilişkin yönetmelik yayınlandı.
1987 MLSPB sanığı Hasan Şensoy’un ablası Didar Şensoy’un Meclis önündeki oturma eyleminde ölümünü protesto için 6 cezaevinden 347 kişinin katıldığı açlık grevleri başlatıldı.
1987 İzmir İleri Kitabevi’nde iki gündür kitaplarını imzalayan Aziz Nesin’in “Az Gittik Uz Gittik” adlı kitabı, yasak olmadığı halde toplatıldı.

1988 Saddam ordusunun Iraklı Kürtlere karşı saldırmasını protesto etmek için Irak’ın İstanbul Başkonsolosluk binasına siyah çelenk koymak isteyen SHP’liler polisçe coplanarak dağıtıldı
1990 Müftülükten istifa eden, İslam araştırmacısı, çok sayıdaki eserin sahibi ve İkibine Doğru ile Yüzyıl dergisi yazarı, Turan Dursun, İstanbul’da Koşuyolu’ndaki evinden çıkarken, kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu 56 yaşında öldürüldü. Saldırganlar olaydan sonra kaçtı. Şeriat karşıtı yazılarıyla tanınan Turan Dursun’un bir süreden beri aşırı dinciler tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Cinayeti “İslam Mücahitleri” adlı bir örgüt üstlendi.
1990 Cumhuriyet gazetesi yazarı edebiyatçı Oktay Akbal bir yazısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a hakaretten dolayı yargılandı.
1991 DİSK’in açtığı davada Bakırköy İş Mahkemesi, DİSK hakkında Askeri Yargıtay 3. Dairesi’nin kapatma kararını kaldırdı ve 16 Temmuz’dan itibaren sendikal haklarını  ve karar organlarını kullanma yetkisinin olduğuna ilişkin tespit kararı aldı.
1993 İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin düzenlediği “İnsan Hakları İçin Barışa Çağrı” gecesi Harbiye Açıkhava Sahnesinde gerçekleştirildi.
1993 Demokrasi Partisi milletvekili Mehmet Sincar, faili meçhul cinayetleri soruşturmak üzere gittiği Batman’da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Susurluk Skandalı sonrası konuyla ilgili bir rapor hazırlayan Kutlu Savaş; cinayeti, yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve ekibinin işlediğini yazdı. Hizbullah örgütü üyesi olmak suçuyla tutuklanan sanıklar cinayeti işlediklerini itiraf ettiler ancak cinayet tam olarak aydınlatılamadı.
1994 Müjdat Gezen’in çağrısıyla ve Nasrettin Hoca’nın Akşehir Gölü’ne yoğurt mayasını çalmaya kalkmasından ilhamla, Beşiktaş İskele’de toplanarak İstanbul Boğazı’na “Barış Mayası” çalmak isteyen sanatçılar gözaltına alındı. Sanatçıların ve yurttaşların yakalarında “Barış için sen de bir şey yap” kokartı vardı. Gözaltına alınanlar arasında Atıf Yılmaz, Orhan Alkaya, Jülide Kural, Lale Mansur, Şanar Yurdatapan ve Avukat Ali Rıza Dizdar da bulunuyordu.
1996 Abdi İpekçi cinayetinin sanıklarından Oral Çelik, İsviçre tarafından Türkiye’ye iade edildi. 16 Eylül’de 17 yıl aradan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
2001 Tuzla Tersaneler bölgesinde çalışan bin işçinin, ağır şartlar altında sendikasız, sigortasız ve düşük ücretle çalıştıkları gerekçesiyle yapmak istedikleri protesto yürüyüşüne polis copla müdahale etti. Liman, Tersane, Gemi Yapım Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) Genel Başkanı’nın da aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.
2002 YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı, devlete karşı suç işleyenlerin ÖSS’ye girmelerinin yasaklanmasına yönelik talebine Öğretim Üyeleri Derneği,  karşı çıkarak Eğitim hakkının bireyin temel hak ve özgürlüklerinden biri olduğunu ve kısıtlanamayacağını belirtti.
2003 Ankara Savaş Karşıtı Platformu üyeleri, Irak’a asker gönderilmesine ilişkin ABD’li Avrupa Müttefik Komutanı ile Ankara’da yürütülen görüşmeleri Güvenpark’ın Başbakanlığa açılan çıkışında protesto etti.
2006 Genelkurmay Askeri Mahkemesi, emekli Korgeneral Altay Tokat hakkında altı yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Tokat, 1995-1998 yılları arasında Güneydoğu’da görev yaparken yeni gelen hakimleri hizaya getirmek için evlerinin yakınına bomba attırdığını açıklamıştı.
2007 20 Ağustos’ta Beyoğlu’nda bir karakolda gözaltında iken polis kurşunuyla öldürülen Nijeryalı göçmen Festus Okey’in katilinin yargılanmasını isteyen bir grup, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Metni İHD eski İstanbul Şube Başkanı Avukat Eren Keskin okudu.
2008 1999’da kurulan “Santour” şirketinde genel müdür yardımcısı iken” Sancak Line” şirketinin Genel Müdürü Binali Yıldırım’ın oğluna gemi alımı için borç para verdiği iddia edilen Deniz Feneri e.V Genel Müdürü Mehmet Taşkan’ın, Almanya’da açılan soruşturmada üç yıl hapsi istendi.
2009 İran’da kabineye ilk kez bir kadın bakan atandı. Marzieh Vahid Destjerdi, İran Sağlık Bakanı oldu.
2014 Gezi olaylarında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük cinayetinin faili olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan polis memuru Ahmet Şahbaz, “olası kast ile adam öldürme” suçundan 28 yıl hapse mahkum edildi. Ceza, atılan taşlar nedeniyle, haksız tahrikten 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına indirildi. 

2014

Yargıç-The Judge” filmi gösterime girdi. Film, komediyi de içinde barındıran bir mahkeme filmi olması ile öne çıktı ve dünya çapında ilgi gördü.

4 Eylül – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et