Yeni
Ana Sayfa » Güncel » 43 yıl haksız yere hapis yatan kişi özgürlüğüne kavuştu
Kevin Strickland

43 yıl haksız yere hapis yatan kişi özgürlüğüne kavuştu

Amerika Birleşik Devletlerinin Kansas kentinde, 1979 yılında işlemediği 3 cinayet yüzünden henüz 18 yaşındayken, 50 yıl şartlı tahliye şansı olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Kevin Strickland, 43 yıllık mahkumiyetin ardından, haksız yargılandığı anlaşılarak serbest bırakıldı ve özgürlüğüne kavuştu.

Kevin Strickland, 23 Kasım 2021 Salı sabahı Cameron’daki Western Missouri Cezaevi’nde televizyon izlemekte iken bir haber gördü. Haberde, 62 yaşındaki Strickland’ın yakında serbest bırakılacağı söyleniyordu.

Kevin Strickland, hapse ilk girdiği genç yıllarında

Alınan haberin ardından hapishanedeki diğer mahkumlar bağırarak tezahürat yapmaya başladı.

Strickland, avukatları, kendisini tekerlekli sandalyeyle hapishaneden dışarı çıkarırken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hapishanenin dışında toplananlar arasında, Missouri hapishanelerinde yaklaşık 30 yıl geçirdikten sonra aklanan Robert Nelson da vardı. Strickland’i parmaklıklar ardında tanıdığını ve serbest bırakıldığı için mutlu olduğunu, ancak şimdi tekerlekli sandalye ile yaşamak zorunda olduğunu söyledi.

Hapiste geçirdiği 15 bin 487 günden sonra özgürlüğüne kavuşan Kevin Strickland, yanlışlıkla hüküm giymiş diğer mahkumlara asla pes etmemelerini tavsiye etti ve “Bu günün geleceğine inanamamıştım.” dedi.

Strickland, polis ve savcıları ise “İlk günden itibaren bu suçu işlemediğimi biliyorlardı” şeklinde ithamda bulundu. Ceza adaleti sistemi hakkında ne düşündüğü sorulan Strickland, “Yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini”  söyledi ve “Çalışmıyor, yani, burada uzun vadede işe yarıyor ama buraya gelmesi 43 yıl sürdü.” dedi.

Kevin Strickland’ın avukatlarından biri “Elbette mutluyuz ancak kimse ona hapiste geçirdiği yıllarını geri veremez, üstelik tek bir kuruş tazminat bile alamayacak.” dedi. Missouri eyalet yasaları, masumiyeti yalnızca DNA testiyle kanıtlanan eski mahkumlara haksız yere hapis yattıkları süre için tazminat isteme hakkı tanıdığından Strickland’in tazminat alamayacağı belirtiliyor.

Kevin Strickland’ın Mahkumiyeti 

Kevin Strickland, 1979 yılında tamamı beyazlardan oluşan jüri tarafından 3 cinayet işlediğine hükmedilmiş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Kurbanlar 22 yaşındaki Sherrie Black, 21 yaşındaki Larry Ingram ve 20 yaşındaki John Walker’dı. Strickland, söz konusu cinayetlerin işlendiği gece evinde olduğunu, tüm gece boyunca televizyon izlediğini, ertesi sabah polisin kendisini cinayetlerle suçlamaya başladığını söylemiş ancak mahkemeyi buna ikna edememişti.

2009’da Midwest Masumiyet Projesi’ne e-posta gönderen mahkeme  tanığı, “Yanlışlıkla suçlanan birine nasıl yardım edeceğime dair bilgi arıyorum. Tek görgü tanığıydım ve o zamanlar her şey net değildi, ama şimdi daha fazlasını biliyorum ve yapardım. Yapabilirsem bu kişiye yardım etmeyi seviyorum.” demiş, dosya yeniden incelenmeye başlanmıştı. Kevin Strickland hakkında 43 yılın sonrasında verilen karar ‘söz konusu cinayetleri işlediğine dair bir kanıt bulunmadığı’ şeklinde oldu.

Missouri Eyaleti Yüksek Mahkemesi yargıcı James Welsh, gerekçeli kararında, Strickland’in olay mahallinde cinayetleri işlediğine dair bir kanıt bulunmamasına ve aleyhinde tanıklık yapan bir kişinin sonradan ifadesini polis baskısı altında verdiğini iddia ederek geri çekmesine rağmen suçlu bulduğunu vurgulayarak kararın dayanağı olmadığına ve mahkumun derhal salıverilmesine karar verdi.

Missouri eyaletine bağlı Jackson County Savcısı Jean Peters Baker, daha önce yaptığı açıklamada , “Son aylarda kanıtları inceleyen herkes aynı fikirde, Kevin Strickland aklanmayı hak ediyor; bu, şimdi düzeltmemiz gereken derin bir hata. Son aylarda kanıtları inceleyen herkes aynı fikirde” demiş ve Strickland hapishaneden serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. Savcılık açıklamasında, “İkna edici ve aklayıcı kanıtları duymazdan gelen bir jüri kararıyla hapiste tutulmanın adil bir amaca hizmet etmediği” vurgulanmıştı.

Strickland, hakız mahkumiyeti sonucunda eyalet tarihinde en uzun süre hapishanede kalan kişi oldu. ABD tarihinde ise en uzun süre haksız yere hapiste yatan yedinci kişi oldu. Eyalet yasalarına göre talihsiz adam, herhangi bir tazminat talebinde bulunamayacağı yönünde görüşler bulunuyor. 

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin