Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » 65+ Yaşlı Hakları Derneği

65+ Yaşlı Hakları Derneği

65+ Yaşlı Hakları Derneği, 2014 yılı Haziran ayında İstanbul merkezli olarak kurulmuştur. Derneğin amacı, herkes için sağlıklı ve değer gören yaşlılık hakkını farklı kuşaklar ile bir arada desteklemek, yaşlı nüfus için sosyal politikaların geliştirilmesini sağlamak ve yaşlı haklarını savunmaktır.

2021 yılı itibariyle derneğin yönetim kurulu; Başkan, Rümeyza KAZANCIOĞLU, Başkan Yardımcısı Rukiye DEVRES ÜNVER, Genel Sekreter Murat ŞENTÜRK, Muhasip Üyesi Esra KIVRAK, Gülüstü SALUR,  Ferhat BORATAV ve Nazan MOROĞLU’ndan oluşmaktadır. Derneğin üyeleri, profesyonel iş yaşamından kişiler, akademisyenler, iş adamları-kadınları, ev hanımları, emekliler ve farklı sosyal katmanlardan aktivistlerden oluşmaktadır. Dernek tüzüğünde 2021 yılında bir takım değişiklikler yapılmıştır.

65+ YAŞLI HAKLARI DERNEĞİ VİZYON VE MİSYONU

Aratan yaşlı nüfusu ve bu nüfusun gelecekte yaşaması muhtemel zorluklara ilişkin gerçekler 65+ Yaşlı Hakları Derneği’nin kurulmasında etkili olmuştur.

Dernek, vizyonunu “Yaşlılarıyla huzur içinde olan bir toplum yaratmak adına sürdürülebilir, örnek olan modeller geliştirmek ve bu modelleri hayata geçiren öncü kurum olmak” olarak açıklamıştır.

Derneğin misyonu ise, “Herkes için sağlıklı ve değer gören yaşlılık hakkını farklı kuşaklar ile bir arada desteklemek, yaşlı nüfusu için sosyal politikaların geliştirilmesine araştırmalarımızla, öncü/örnek teşkil eden çalışmalarımızla ve başlatacağımız tartışmalarla katkıda bulunmak” olarak açıklanmıştır.

Yaşlı Hakları Derneğinin Çalışma Alanları

  • Yaşlılık ve yaşlı toplumu için sağduyulu ve ileriye dönük  bir planlamayı  içeren yaşlılıkla ilgili bireysel ve toplumsal konularda  Türkiye’deki farkındalığı arttırmak
  • Sağlıklı bir yaşlılığa erişmek için gerekli önlemlere ve bütünsel tıbbın, beslenme, aktif yaşam, maddi ve manevi desteklerin önemi gibi konulara farkındalığı arttırıp yaymak, desteklemek ve öğretmek.
  • Yaşlılar hususunda; ekonomik, politik, sosyal, psikolojik, mekânsal ve diğer konulardaki politika geliştirme çalışmaları için bir kaynak olarak görev yapmak.
  • Yaşlı hakları için farkındalığı artırma ve savunucusu olarak görev yapmak.
  • Yaşlılar için evde (“yerinde”), günlük bakım merkezlerinde,  yatılı kurumlarda  geleneklere ve ihtiyaçlara uygun bakım modelleri geliştirerek  mümkün olan en iyi bakımı desteklemek
  • Yaşlıların hizmetinde olan hem yerel hem uluslararası kaynaklardaki araçlar, materyaller, uzmanlık, bilgi ve diğer kaynaklar için bir aracı kurum görevi yapmak.
  • Hem profesyonel olarak  hem de aile içinde yaşlılara  bakım veren kişilerin   eğitimlerini ev ve kurumlarda sağlama ve desteklemek.
  • Üniversitelerle, yaşlılık konusunda yapılan araştırmalarda ve yaşlılara destek ve bakım için sürdürülebilir alternatifler geliştirmede işbirliği yapmak.
  • Yerel ve merkezi yönetimle ortaklık içinde çalışarak, yaşlı bakımıyla ilgili özel sektör ve diğer sivil toplum kuruluşları için kaynak ve kapasite oluşumunu sağlamak.
  • Benzer misyondaki uluslararası kuruluşlarla işbirliğini kolaylaştırmak.
Derneğin Kurucuları
Alan DUBEN, Ayşe DOĞRUER, Banu CANGÖZ, Bilge RİZVANİ, Deniz İLKİN, Ender BERKER, Ferhat BORATAV, Gonca ARTUNKAL, Gülüstü SALUR, Günay GÖKSU ÖZDOĞAN, Güsel BİLAL, Hale BOLAK BORATAV, İpek İLKKARACAN AJAS, Kaynak SELEKLER, Mehmet ATAKAN, Mehmet Şükrü SEVER, Neşe ÖLÇER, Reşit CANBEYLİ, Rukiye DEVRES ÜNVER, Rümeyza KAZANCIOĞLU, Sevda BEKMAN,  Ufuk AKIN, Yahya LALELİ
İLETİŞİM VE ADRES BİLGİLERİ

Adres: Cumhuriyet Caddesi, No.: 48, Giriş Katı, Elmadağ Şişli, İstanbul / Türkiye

bilgi@yaslihaklaridernegi.org

0 212 343 10 43

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin