Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 7 Eylül –  Hukuk Takvimi 
7 Eylül -  Hukuk Takvimi 

7 Eylül –  Hukuk Takvimi 

7 Eylül –  Hukuk Takvimi
1819 
Amerikan hukukçu ve devlet adamı Thomas A. Hendricks, Ohio’da doğdu. (Ölümü: 25 Kasım 1885)  Indiana ve Pennsylvania’da hukuk okudu. 1843’te Indiana Barosuna kabul edildi ve kendi bürosunu kurarak Avukatlık mesleğine Shelbyville’de başladı. 1862’de Oscar B. Hord ile özel hukuk şirketi kurdu. 1863’te Indiana Senatörü olarak kongreye katıldı ve 1869’a kadar bu görevi yürüttü. 1872’ten 1877’ye kadar Indiana valiliği yaptı. 1885 yılında  21. Başkan Yardımcısı göreve getirildi ve ölümüne kadar(8 ay) bu görevde kaldı. 
Thomas A. Hendricks
1822 
Portekiz‘in sömürgesi olan Brezilya bağımsızlığına kavuştu. Portekiz’in mevcut Anayasası, Kurucu Meclis tarafından 2 Nisan 1976 tarihindeki genel kurul toplantısında kabul edilen Anayasa’dır
1919 
Sivas Kongresi’nde alınan kararla, Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde geçici bir hükümet olarak çalışmak ve tüm ulusu temsil etmek üzere Heyet-i Temsiliye kuruldu. TBMM kurulana kadar Millî Mücadelenin yürütme organı olarak görev yaptı.
Sivas Kongresi Delegeleri
1922 
Hukukçu, bürokrat ve siyasetçi Necdet Calp doğdu. (Ölümü: 13 Eylül 1998, Ankara) Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ndeki eğitimine devam ederken fark derslerini de vererek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden de mezun oldu. 1954’te Çınar, Kaman ve Haymana‘da kaymakamlık yaptı. 1960’ta Siirt valiliğine atandı. 12 Eylül Darbesi‘nden sonra 23 Ekim 1980-11 Nisan 1983 tarihleri arasında Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. 1983’te kurucusu olduğu Halkçı Parti‘nin(HP) Genel Başkanlığı’na getirildi. Parti, 3 Kasım 1985 yılında olağanüstü kurultayda kendini feshederek SHP’ye katıldı. 1987 Genel Seçimlerin aday olmayarak aktif siyasetten çekildi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1rPyR2DZwmU

1935 
Hukukçu ve Senegal’in ikinci Cumhurbaşkanı, Abdou Diouf doğdu. Abdou, Dakar Üniversitesi’nde ve daha sonra Paris’te Sorbonne’da hukuk okudu. 1960 yılında Hükûmetin Genel Sekreter yardımcısı, Haziran 1961 yılında Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri oldu. 1961 yılında, Senegalli İlerici Birlik’e katıldı. 1964’te Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri oldu. Mart 1968 yılına kadar Planlama ve Sanayi Bakanı görevinde kaldı. 26 Şubat 1970’de, 11 yıl boyunca sürdürdüğü başbakanlık görevine getirildi. 1981 ile 2000 yılları arası Senegal’in ikinci Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Afrika Birliği(OAU) ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Başkanlığına seçildi. Uluslararası Frankofoni Örgütünün (Organisation internationale de la Francophonie) Genel Sekreteri olarak görevini yürüttü.
Abdou Diouf
1938 
Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil tarafından hazırlanan Hatay Cumhuriyeti Anayasası kabul edildi. Başbakan Abdurrahman Melek, “Programımızın ruhu ve esası Kemalizm rejimi ve bütün icabatıdır” dedi. 
1941 
Ho Şi Minh Vietnam Bağımsızlık Örgütü’nü kurdu. 2 Eylül 1945’te Vietnam, Fransa‘dan bağımsızlığını ilan etti. Ho Chi Minh yeni kurulan Kuzey Vietnam Cumhuriyeti’nin başkanlığına seçildi.
1944 
Irkçılık ve Turancılık yapmakla suçlanan 24 kişinin duruşmasına İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi’nde başlandı.
1955
Azınlıklara yönelik 6-7 Eylül Olayları devam etti. Selanik‘te Atatürk‘ün doğduğu evin bombalandığı yolundaki yalan haber gerekçe gösterilerek başlatılan ve iki gün süren gösteriler, İstanbul ve İzmir’de Rumlara yönelik bir tahrip ve yağma hareketine dönüştü. 4.214 ev, 1.004 işyeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul tahrip edildi ve yağmalandı. 30 kadına tecavüz edildi. İstanbul ve İzmir’de sıkıyönetim ilan edildi. Sıkıyönetim sonrası 5.104 kişi tutuklandı. Tarihin sayfalarına utanç olarak yazılan olaylar cezasız kaldı.
1956 
Kölelik, Köle Ticareti, Köleliğe Benzer Uygulama ve Geleneklerin Ortadan Kaldırılmasına dair Ek Sözleşme, Birleşmiş Milletler tarafından 7 Eylül 1956 tarihinde kabul edildi. Kölelik, Köle Ticareti, Köleliğe Benzer Uygulama ve Geleneklerin Ortadan Kaldırılmasına dair Ek Sözleşme, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 27 Aralık 1963 tarihinde 361 numaralı kanun kabul edildi. Kanun 6 Ocak 1964 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. 
1958 
Başbakan Adnan Menderes‘in, “idam sehpalarında can verenlerden ders alsalar ya” açıklamasına yanıt olarak Ana Muhalefet lideri, CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, “Sehpalar kurulursa nasıl işleyeceğini kimse bilemez dedi.   
İsmet İnönü ve Adnan Menderes bir arada
1979 
İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Dostlar Tiyatrosu‘nun “Brecht Kabare” oyununu yasaklandı. 
1981 
12 Eylül darbesinin 1.yılına doğru, yeni dergi ve gazetelerin çıkarılması Sıkıyönetim Komutanlıklarının iznine bağlandı.
1982 
ASALA tarafından Türkiye’de yapılan ilk ölümlü eylem olan Ankara Esenboğa Havaalanı saldırısında, resmi rakamlara göre 9 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine başlayan yargılamada saldırgan Levon Ekmekçiyan, tek celsede idam cezasına çarptırıldı. Zohrab Sarkisyan saldırı sırasında ölmüş, İstanbul Ermeni Patriği ve Türkiye Ermenileri bir bildiri ile saldırıyı kınamışlardı. Ekmekçiyan ise 28 Ocak 1983 tarihinde idam edildi. Kardeşi Dro Ekmekçiyan, kardeşine ait olduğu belirtilerek kendilerine iade edilen kemiklerin 55 yaşında bir kadına ve bir köpeğe ait olduğunu açıkladı. İnsan Hakları Derneği başkanı Eren Keskin “Öyle görünüyor ki Ekmekçiyan paftada yazılan yere gömülmemiş” dedi.
Levon Ekmekçiyan
1982 
Diyarbakır Cezaevi’nde 14 Temmuz’da ölüm orucuna başlayan Kemal Pir, Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek 55. günde hayatını kaybetti.
1982 
12 Eylül Darbesi sonrası oluşturulan Danışma Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni Anayasa taslağına göre memurların siyasi parti ve sendikalara üye olamaması öngörüldü. 
1989 
Cezaevlerindeki baskılar ve açlık grevlerine dikkat çekmek için 10 Ağustos’ta Tünel’den Galatasaray’a yaptıkları Siyah Yürüyüşte gözaltına alınıp tutuklanan 11 kadın ilk duruşmada 100’er TL kefaletle tahliye edildi.
1990 
Hukukçu, bürokrat, yargıç ve siyasetçi Fuat Börekçi yaşamını yitirdi. (Doğumu: 1909) Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Memurluğu, Ankara Adliyesi Hâkim ve Savcılığı, Ticaret Vekâleti Müfettişliği, Maliye Vekâleti Müşavirliği, Serbest Avukatlık, Çocuk Esirgeme Kurumu Üyeliği, Anadolu Ajansı İdare Meclisi Üyeliği, Ankara Belediye Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İdare Meclisi Üyeliği ve Murakıplığı, TBMM 11. ve 12. Dönem Ankara Milletvekilliği yaptı. Kuvayı Milliye Ankara kurucularındandır. İlk Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rifat Börekçi’nin oğlu ve Börekçi Şirketler Grubu‘nun sahibi Doruk Börekçi’nin dedesidir.  3 çocuğu bulunmaktaydı.
Fuat Börekçi
1990 
Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler-Havana Kuralları, 27 Ağustos-7 Eylül 1990 tarihleri arasında Havana’da toplanan Suçların Önlenmesine ve Suçların Islahı Üzerine Birleşmiş Milletler Konferansı tarafından kabul edildi.
1990 
Birleşmiş Milletler Savcıların Rolüne Dair İlkeler Yönergesi, 27 Ağustos-7 Eylül 1990 tarihleri arasında Küba’nın Havana şehrinde yapılan 8. Birleşmiş Milletler Suçun Önlenmesi ve Suçluların Islahı Konferansında kabul edildi. 
1990 
Kolluk Güçlerinin Zor ve Silah Kullanmalarına Dair Temel Prensipler, 27 Ağustos – 7 Eylül 1990 tarihleri arasında Havana’da toplanan Suçların Önlenmesi ve Suçluların Islahı üzerine Sekizinci Birleşmiş Milletler Konferansı tarafından kabul edildi.
2001 
Hayata Dönüş Operasyonu sonucunda nakledildiği Kartal Özel Tip Cezaevi’nde F tipi cezaevlerine karşı ölüm orucunu sürdürürken hastaneye kaldırılan ve cezası ertelenip tahliye edilen, daha sonra Küçük Armutlu’da bir evde eyleme devam eden DHKP-C tutuklusu Gülay Kavak 68. günde hayatını kaybetti. Gülay Kavak ile birlikte, F Tipi cezaevlerinde tecride karşı sürdürülen ölüm oruçlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükseldi.
2001 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 30 Kasım 1981 tarihindeki 57. birleşiminde, BM Genel Kurul’unun açılış günü olan her eylülün üçüncü salı gününü “Uluslararası Barış Günü” ilan etti. Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül tarihi Dünya Barış Günü olarak kabul edildi. Barış Günü, Türkiye’de 1Eylül tarihinde kutlanmaktadır.
2004 
Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in “Hukuka Felsefi ve Sosyolojik Bakışlar” konulu sempozyumun açılış konuşmasını yaptığı sırada F tipi cezaevlerinde tecride karşı pankart açıp slogan atan 4 kişi gözaltına alındı.
Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Arkivi(HFSA)
2005 
Hukukçu ve siyasetçi Enver Kaplan yaşamını yitirdi. (Doğumu: 1921, Göksun) Harp Okulunu ve Hukuk Fakültesini bitirdi. Mezuniyetinden sonra orduya katılarak bir süre Piyade Asteğmen rütbesinde görev yaptı. Temyiz Mahkemesi İcra ve İflas ve 6. Hukuk Daireleri Memurluğu, Maliye Vekaleti Baş Hukuk Müşavirliği, Ziraat Bakanlığı Avukatlığı, Serbest Avukatlık, Kahramanmaraş Baro Başkanlığı, Vakıfbank ve Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Üyelikleri görevlerinde bulundu.  Ankara Kafkas Derneği Başkanlığı ve Birleşik Kafkasya Konseyi başkanlığında bulundu. Konsey üyelerinin oluşturduğu BİRKONSEV Vakfı’nın başkanlığını yaptı. Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu Kuruculuğunu ve ilk genel başkanlığını yürüttü. Avukatlık yapmaktayken, Adalet Partisinden, 12 ve 13. Dönem Kahramanmaraş Milletvekilli olarak seçildi. Anayasa Komisyonu üyeliği yaptı. Eşi ile birlikte 7 Eylül 2005’te Ankara, Kızılcahamam yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında yaşamını eşi ile birlikte yaşamını yitirdi. 10 Eylül Cumartesi günü TBMM’de tören düzenlendi. Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenin ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Evli, 3 çocuk babasıydı.
Enver Kaplan
2009 
Hukukçu Muammer Yazar yaşamını yitirdi. (Doğumu: 1917) Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun oldu. Stajyer Hâkim olarak Artvin’e, ardından Emet Savcı Yardımcılığına atandı. Daha sonra Kars Hâkim Yardımcılığı, Artvin Ceza Hâkimliği, Artvin Hâkimliği, Altındağ Ceza Hakimliği, Yargıtay Üye Yardımcılığı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. 1972 yılında Yargıtay Üyeliğine ve 1978 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Bu görevi sürdürmekte iken 12 Eylül Darbesi sonrası oluşturulan Danışma Meclisi’ne 23 Ekim 1981 tarihinde Artvin Üyesi yapıldı. 01 Mart 1982 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğinden emekliye ayrıldı.
Muammer Yazar
2010 
Fransa’da yaklaşık üç milyon kişi hükümetin emeklilik yaşını yükseltme planlarını protesto etmek amacıyla 24 saatlik grev yaptı.
2017 
Türkiye’nin ilk kadın bakanı Türkan Akyol, tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında hayatını kaybetti.

Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler-Havana Kuralları

7 Eylül –  Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et