Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 8 Aralık – Hukuk Takvimi

8 Aralık – Hukuk Takvimi

8 Aralık – Hukuk Takvimi
1886 ABD’de Samuel Gompers başkanlığında Amerikan Emek Federasyonu kuruldu.
1925 İtalyan hukukçu ve Başbakan Arnaldo Forlani doğdu. Urbino Üniversitesi’nde hukuk eğitimi gördü. 1948 yılında Pesaro il meclis üyesi ve Pesaro belediye konsey üyesi görevlerinde bulundu. 1954’te ilk kez DC’ye katıldı. 1955’te, Propaganda ve Basın bölümünü yönetmeye başladı. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı yaptı. 1992 yılında partisi tarafından  Cumhurbaşkanlığına aday gösterildi ancak başarısız oldu. Hristiyan Demokratların önde gelen bir siyasetçisi oldu. 18 Ekim 1980 – 28 Haziran 1981 tarihlerinde başbakanlık yaptı. 

Arnaldo Forlani
125

Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) “Türk Birliğini Parçalamaya Çalışan Cereyanlar” üzerine bildirisini yayınladı. Bildiri; Kürt, Laz, Çerkez, Kürdistan, Lazistan adlarının kullanılmaması, bu konularda mücadele edilmesini öngörüyordu.

1942 Vatan gazetesi, Hitler ve Mihver devletleri karşıtı yazılar nedeniyle kapatıldı.
1948 Birleşmiş Milletler, Güney Kore’nin tanınmasını onayladı.
1948

Prof. Dr. Ayşe Işıl Karakaş, İstanbul’da dünyaya geldi. Karakaş, 23 Ocak 2008 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye’yi temsil eden ilk kadın yargıcı olarak seçildi.

Işıl Karakaş yemin töreninde
1962 Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında “Karşılıklı Sağlık Yardımı Anlaşması” imzalandı.  Türkiye’nin de katıldığı anlaşmaya göre, kendi ülkesinde tedavisi mümkün olmayan hastaların bakımı, bu imkânlara sahip ülkelerde yapılacak.
1966 Dünyadaki ilk işçi şirketi  Türksan kuruldu.
1971 DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Uğur Cankoçak, DİSK Gazetesinde Kasım 1970’de yazdığı bir yazıdan dolayı 1.5 yıl hapse mahkum oldu.
1972 Yazar Doğan Koloğlu 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.
1973 Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yazar Çetin Altan’ın cezasını affetti. Ancak Altan’ın 2 yıllık hapis cezası af kapsamı dışında kaldı.
1975 Uçaklarda İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin Tokyo Sözleşmesi’nin, kabulüne dair kanun 8 Aralık 1975 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Sözleşme, 14 Eylül 1963 tarihine Tokyo’da imzalanmış olan Sözleşme, devletlerin ceza kanunlarında yer alan suçlara ve suç olmasa dahi uçağın ve içindekilerin güvenliğini ‘tehlikeye düşürecek veya uçakta düzen ve disiplini bozan fiillere uygulanmak üzere düzenlenmiş uluslararası bir antlaşmadır.
1976 8 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırılan ve asıl adı Meryem Dumlupınar olan Türk halk ozanı Şah Turna, kararın Yargıtay’da bozulması üzerine tahliye oldu.
1987 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov bütün orta ve kısa menzilli füzelerin sökülmesine ilişkin antlaşmayı imzaladı.
1987 Dev-Sol duruşmasında tek tip elbise giymeyi reddettikleri için haklarının gasp edildiğini, işkence gördüklerini söyleyen ve tek tip elbiselerini yırtıp slogan atan 6 sanık salondan çıkarıldı. Sanıklar duruşmadaki eylemlerinden ötürü 6’şar ay hapis ve hücre cezası aldı.
1989 Gazi Üniversitesi Öğrenci Derneği’nin düzenlediği şenlikle ilgili olarak 3 Aralık’ta gözaltına alınıp Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube’de 5 gün kalan şair Ahmet Telli ve yazar Vecihi Timuroğlu ile düzenleme komitesinden 4 öğrenci DGM Savcılığı’nca serbest bırakıldı.
1992 ILO 123 No’lu Asgari Yaş (Yeraltı İşleri) Sözleşmesi, Türkiye’de 8 Aralık 1992 tarihinde yürürlüğe girdi. Sözleşme, 22 Haziran 1965 tarihinde  Uluslararası Çalışma Örgütü-ILO tarafından kabul edilmiş ve 08.05.1991 tarihli ve 3729 sayılı yasa ile onaylanarak Resmi Gazetenin 02.10.1991 tarihli sayısı ile yayınlanmıştı.
1991 Boris Yeltsin ile Ukrayna ve Beyaz Rusya cumhuriyetlerinin devlet başkanları Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) kuruluşunu ilan ettiler.
1992 Özbekistan Cumhuriyeti Anayasası 8 Aralık 1992 yılında kabul edildi. Anayasada 28 Aralık 1993, 24 Nisan 2003, 11 Nisan 2007, 25 Aralık 2008 ve 18 Nisan 2011 yıllarında değişiklik ve ilaveler yapıldı.
1993 Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nı onaylayan kanun 8 Aralık 1993 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. TBMM tarafından 2 Aralık 1993 tarihinde kabul edilen Sözleşme, Türkiye adına dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna adına ise Cumhurbaşkanı Leonid M. Kravçuk tarafından 4 Mayıs 1992 tarihinde imzalanmıştı.
1994 Demokrasi Partisi (DEP) davası sonuçlandı. İdamları istenen Hatip Dicle, Orhan Doğan, Leyla Zana, Selim Sadak, Sırrı Sakık ve bağımsız milletvekili Mahmut Alınak toplam 89 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
1995 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yüzlerce kamu çalışanının İstanbul Valiliği’ne yaptığı başvuruyla resmen kuruldu. Kamu sendikacılığı alanında 28 Mayıs 1990 yılında EĞİTİM-İŞ kısa adıyla Eğitim İşkolu Kamu Görevlileri Sendikası kurulmuş, daha sonra EĞİTİM-SEN kısa adıyla Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası ve TÜM BEL-SEN kısa adıyla Tüm Belediye Memurları Sendikası kurulmuştur.
1995 Anayasa Mahkemesinin kapattığı partilerden biri olan ÖZDEP hakkında AİHM 8 Aralık 1999 günü, Türkiye aleyhine karar verdi ve Türkiye’nin Sözleşmenin 11. maddesini ihlal ettiğini saptadı. ÖZDEP, 19 Ekim 1992’de kuruldu. 29 Ocak 1993 tarihinde aleyhinde kapatma davası açıldı. Parti, kapatma kararının sonuçlarından etkilenmemek için 30 Nisan 1993’te kendini feshetti. Anayasa Mahkemesi, 14 Temmuz 1993’te kapatma kararı verdi. ÖZDEP, 21 Mart 1994’te Avrupa İnsan Hakları Komisyonu’na başvurdu.
1999 İşçi sendikaları konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş, DİSK ile işveren konfederasyonu TİSK, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlâr Konfederasyonu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği başkanları, 7’li Sivil İnisiyatif oluşumunu kurumlaştırma kararı aldı.
2000 Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi‘nin (Temel Haklar Şartı-CHARTER OF FUNDAMENTAL RIGHTS OF THE EUROPEAN UNION) kabul edildiği Nice Zirvesi sona erdi.
2009 Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye’nin AB Müzakere Sürecinde, tek taraflı olarak 6 faslı bloke ettiğini açıkladı.  Bu başlıklar; İşçilerin Serbest Dolaşımı, Eğitim ve Kültür, Enerji, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik, Yargı ve Temel Haklar ile Dış, Güvenlik ve Savunma Politikaları idi.
2009 Demokratik Bir Toplumda Hakim ve Savcılar Arasındaki İlişkiler Hakkında Bordeaux Bildirisi 8 Aralık 2009 tarihinde kabul edildi.
2011 SATURN Zaman Yönetimi Rehber İlkelerinin Mahkemelerde Uygulanması Konusunda REHBERCEPEJ (Avrupa Adaletin Etkililiği Komisyonu) tarafından hazırlanarak 8 Aralık 2011 tarihinde Strasbourg’da kabul edildi. (IMPLEMENTING THE SATURN TIME MANAGEMENT TOOLS IN COURTS) CEPEJ’in SATURN Merkezi davaların uzunluğuna ilişkin sorunların daha iyi anlaşılması için çalışmaktadır.
2016 Kamuoyunda “Kozmik Oda” olarak anılan soruşturmayı yürüten, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tutuklandı.
2018 Rus yazar, tarihçi ve insan hakları aktivistidir Lüdmila Mihaylovna Alekseyeva yaşamını yitirdi. (Doğumu: 20 Temmuz 1927 ) Sosyal yardım çalışmaları yapan aktivizm grubu “Moskova Helsinki Watch Group” kurucu üyesidir. 1996 yılında Moskova Helsinki Grubu Başkanı oldu.  2000 yılında Başkan Vladimir Putin’e insan hakları konularında tavsiyelerde bulunmak üzere kurulan bir komisyona katıldı ve bu, diğer bazı hak aktivistlerinin eleştirilerini tetikleyen bir hareketti. İnsan hakları sicilini eleştirdi ve hükümeti, şiddet içermeyen toplantı ve gösterilerin düzenli olarak yasaklanması ve 2006’da Gürcülerin toplu olarak sınır dışı edilmesi ve polis baskınları gibi milliyetçi politikalarıyla aşırılık yanlılarının teşvik edilmesi de dahil olmak üzere çok sayıda insan hakları ihlaliyle suçladı. Ayrıca İnguşetya’daki kolluk kuvvetlerinin davranışlarını eleştirdi ve cumhuriyette artan şiddetin tüm Rusya Federasyonu’na yayılabileceği konusunda uyardı.  Rus yetkililer tarafından İngiliz istihbaratına karışmakla suçlandı ve milliyetçi gruplardan tehditler aldı.
2021 Rusya, Karadeniz’de “kışkırtıcı eylemlerde bulunduğu” gerekçesiyle ABD’ye protesto notası verildiğini duyurdu.
2021 HDP Milletvekili Nusrettin Maçin’e Genel Kurul’a 3 birleşim katılmama cezası verildi. Cezanın sebebi “Türkiye’ye demokrasi ve barış, Kürdistan’a özgürlük şiarıyla iktidara geleceğiz” sözleri oldu.
2021 Ankara Barosu’nun yeni başkanı Kemal Koranel oldu. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı’na seçilmesinin ardından Ankara Barosu Başkanlığı görevi boşalmıştır. Kemal Koranel, 2002 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 16 Ekim 2016 tarihinden itibaren sırasıyla Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Barosu Genel Sekreterliği ve Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmişti
2021 Antalya’da aşçı olarak çalıştığı tarikat yurdunda kalan üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul’un (18) vahşice öldüren İhsan Güney, çıkarıldığı sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.
2021

Osman Kavala tutukluluğuna ilişkin “Siyasi amaçlarla içeride tutulduğumu biliyorum. Çok kötü bir kurguya dayalı iddianamelerle cezaevinde tutuluyorum. Demokrasi ve hukuk adına çok üzgünüm” dedi.

https://hukukbook.com/saturn-zaman-yonetimi-rehber-ilkelerinin-mahkemelerde-uygulanmasi-konusunda-rehber/
8 Aralık – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et