Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Takvimi » 8 Ekim – Hukuk Takvimi

8 Ekim – Hukuk Takvimi

8 Ekim – Hukuk Takvimi
1600  San Marino’da geçerliliği büyük ölçüde devam etmekte olan anayasa kabul edildi.
1838 Osmanlı-İngiliz Ticaret Antlaşması (Baltalimanı Antlaşması – Baltalimanı Muahedenamaesi), Kraliçe Viktorya tarafından onaylandı. 16 Ağustos 1838’de imzalanan Antlaşma; ticaret ve gemi seferleri ile ilgili olarak kapitülasyonlarda mevcut bulunan bazı kayıt ve koşulları düzelten ve değiştirdi.
 1908

İlk sendika ve grev yasağı getirildi, Bakanlar Kurulu, Tatil-i Eşgal Cemiyetleri Hakkında Kanun-ı Muvakkat’ı (KHK) çıkardı. Muvakkat Kanun ile kamu hizmeti gören ve kamu yararı bulunan demiryolu, liman, tramvay, su, elektrik vb. işyerlerinde toplu iş bırakma yasaklandı. Muvakkat Kanun ile grevin Uzlaştırma Heyeti toplantılarından sonuç alınamazsa yapılabileceği hükmü getirildi, işyeri işgali ve gösteri düzenlenmesi de yasaklandı. Kanun’un yayınından önce kurulan sendikalar feshedilmiş sayıldı, yeni sendika kurulması tümüyle yasaklandı. 

 1917 Sovyetler Birliği’nde, Lenin’in göreve getirdiği Aleksandra Kollantai, dünyanın ilk kadın bakanı oldu. Diplomat olan Kollantai, Sovyetler Birliği Norveç Elçisi olarak da görev yaptı, kadın hakları alanında mücadele etti ve birçok eser yazdı.

Aleksandra Kollontai
 1925 Yahudi ve Ermeni ruhani başkanları, Lozan Antlaşması’nın azınlıkların korunması ile ilgili hükümlerinin tanıdığı haklardan vazgeçerek, Türk toplumu içinde Türk yasalarıyla yaşamak istediklerini açıkladı.
 1937 Türkiye – SSCB arasında Ticaret Antlaşması imzalandı.
 1939 Amerikalı kadın savunma avukatı Lynne Irene Stewart doğdu. (Ölümü: 7 Mart 2017) Rutgers Üniversitesi Hukuk Bölümünden  mezun oldu.  1993’te Dünya Ticaret Merkezi’ne saldırı emrini verdiği iddia edilen Mısır’lı islami önder Ömer Abdurrahmanı savunmasıyla tanındı.
 1962 Cezayir, Birleşmiş Milletler üyesi oldu.
 1967

Britanyalı hukukçu, siyasetçi İşçi Partisi başkanı  ve Britanya başbakanı Clement Richard Attlee yaşamını yitirdi. (Doğumu: 3 Ocak 1883) Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. Bağımsız İşçi Partisi’ne katıldı. Avukatlık yapmayarak hukuk kariyerinden vazgeçti ve London School of Economics’te ders vermeye başladı. I. Dünya Savaşı sırasında binbaşı  olarak Çanakkale  ve Mezopotamya cephelerinde Osmanlı’ya karşı savaştı. 1919’da Stepney belediye başkanı oldu. 1945 yılında Winston Churchill’in yerine Başbakan oldu ve 6 yıl bu görevi sürdürdü.

 1968

Boğaz Köprüsü ile ilgili olarak İstanbul Belediyesi mevzii planının iptali için Mimarlar Odası Danıştay’a başvurdu.

 1869

Amerikalı siyasetçi 14. Amerika Birleşik Devletleri başkanı kölelik karşıtı Franklin Pierce yaşamını yitirdi. (Doğumu: 23 Kasım 1804) Northampton Hukuk Fakültesi‘nden mezun oldu. 1842’de istifa edinceye kadar Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde ve Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda görev yaptı. Kurduğu özel hukuk şirketinin yakaladığı başarı sonucunda 1845’te New Hampshire eyaleti Başsavcısı olarak atandı.  Kansas-Nebraska Kanunu’nu desteklemesi ve Kaçak Köle Kanunu’nu yürürlüğe sokması gibi bölücü politikaları sonucunda Güney eyaletlerinin ayrılığına imkân sağladı.

 1970

Pakistan asıllı İngiliz hukukçu ve siyasetçi Sadiq Khan, doğdu. Kuzey Londra Üniversitesi‘nde Hukuk eğitimi aldı. Bir süre avukatlık yaptı ve bu dönemde özellikle insan hakları konusunda çalışmalar yürüttü. 2005 yılında doğduğu bölge olan Tooting’ten milletvekili seçildi. 2016’da İşçi Partisi’nden Londra Belediye başkanı seçildi. Topluluklardan ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı görevinde bulundu. Batı Avrupa’daki büyükşehirlerde başkan olarak seçilen ilk Müslüman siyasetçi oldu. 

  1979

Kırsal Mimari Mirasa İlişkin Tavsiye Kararı, Avrupa Komisyonu tarafından 881 (1979) numarası ile (Recomendation 881 (1979) on Rural Arthitectural Heritage) 8 Ekim 1979 tarihinde kabul edildi.

 1980

Ölüm cezaları MGK’ca onaylanan 4 hükümlüden Kurtuluş/Dev-Lis üyesi Necdet Adalı ile Balgat katliamı sanığı Mustafa Pehlivanoğlu Ankara merkez Kapalı Cezaevi’nde Sıkıyönetim Mahkemesi kararıyla  idam edildi. 

 1982 Gazeteci Nazlı Ilıcak, ‘Faşizm Yargılanıyor’ başlıklı yazısı nedeniyle 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 1987

Yunan Diplomat, Hukuk Profesörü ve Yunanistan Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı Konstantinos Çaços(Κωνσταντίνος Τσάτσος) yaşamını yitirdi. (Doğumu: 1 Temmuz 1899) Atina Kapodistrian Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1924 yılında Heidelberg Üniversitesi’ne gitti ve burada doktora yaptı. 1933 yılında Hukuk Profesörlüğü unvanını aldı. Yannis Metaksas rejimine muhalefetinden dolayı 1940 yılında tutuklandı ve sürgüne gönderildi. 1974 yılında yeniden milletvekili seçildi ve Kültür Bakanı oldu. 1974 yılında Anayasa Taslağı’nı hazırlayan komisyonun başkanlığını yaptı. 1975 yılında Yunan Parlamentosu tarafından 5 yıl için Cumhurbaşkanı seçildi.

Konstantinos Çaços(
 1993 Gürcistan, Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) katıldı.
 1998

İstanbul’da ‘Halk İçin Kurtuluş’ gazetesinin DGM kararıyla aranıp 24 çalışanının gözaltına alınmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde protesto eden 7 kişi gözaltına alındı.

 2001

Suriye ABD’nin terörizmi destekleyen ülkeler listesinde yer almasına karşın, BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçildi. BM Genel Kurulu’ndaki oylamada Suriye, oylamaya katılan 177 ülkenin 160’ının oyunu aldı

 2002

Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi altı ülke Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü adında bir askeri ittifak kurdu.

 2004

Prof. Dr. Veli Lök, Uluslararası İşkence Kurbanları Rehabilitasyon Merkezi’nin ilk kez verdiği İşkenceyle Mücadele Ödülü’ne layık görüldü. Lök, işkence izlerinin yıllar sonra da tespitini sağlayan kemik sintigrafisi çalışmalarıyla uluslararası literatüre girdi.

 2011

İranlı oyuncu Marziye Vefamehr rejimin sanatçılar üzerinde kurduğu baskının eleştirildiği “Benim Satılık Tahran’ım” adlı filmde rol aldığı için bir yıl hapis ve 90 kırbaç cezasına mahkum edildi. 

 2012

Engin Çeber’i işkenceyle öldürmekten yargılanan başgardiyanlar Selahattin Apaydın, Sami Ergazi ve dönemin Metris 2. Cezaevi Müdürü Fuat Karaosmanoğlu müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Yedi sanık da çeşitli cezalara çarptırıldı.

 2013

Demokratikleşme paketiyle alınan kararların bir kısmı, ilgili yönetmeliklerin değiştirilmesiyle hayata geçti. Kamuda başörtüsü yasağı, ortaöğretimde “öğrenci andı” kalktı.

 2018 Amerikalı hukukçu ve siyasetçi Joseph Davies Tydings yaşamını yitirdi. (Doğumu: 4 Mayıs 1928) Maryland Üniversitesi‘nden hukuk diplomasını aldı ve avukatlık yapmaya başladı. 1955’ten 1961’e kadar  Maryland Temsilciler Meclisi üyeliği yaptı. 1961’de Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısı oldu. Maryland Üniversitesi ve Park Koleji’nde yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 8 Ekim 2018’de  kansere yenilerek öldü.
2023 İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Kahramanlar Operasyonları” kapsamında arama kaydı bulunan 2 bin 554 firarinin yakalandığını açıkladı.
2023 Ankara 10. Aile Mahkemesi,  Ankara’da yaşayan Iraklı Aewaz Ailesinin, 16 yaşındaki küçük kızlarının evlenebilmesi için yaptığı başvuruyu reddetti.  Gerekçeli kararda, Türk Medeni Kanunu’nda (TMK) “hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir” hükmüne uygun bir durumun olmadığı belirtildi. Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Son Derneği de davaya müdahil oldu.
2023 İstanbul’da yirmi yaşındaki üniversite öğrencisi M. A. okula gitmek için bindiği metrobüste Bekir B. tarafından taciz edildiği iddia etti. M.A.’nın tepkisi üzerine metrobüs yolcuları tarafından darp edilerek polise teslim edilen, şikayet üzerine emniyete götürülerek işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Bekir B., Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgusu sonucunda tutuklandı
 

 

Kırsal Mimari Mirasa İlişkin Tavsiye Kararı

8 Ekim – Hukuk Takvimi

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et