Ana Sayfa » Hukukbook » Abimael Guzmán

Abimael Guzmán

Hukukçu, felsefe profesörü ve Peru Aydınlık Yol Devrimci Hareketi Lideri Abimael Guzmán(Manuel Rubén Abimael Guzmán Reynoso)  3 Aralık 1934 tarihinde doğdu.

San Agustín Ulusal Üniversitesi‘nde felsefe ve hukuk eğitimi gördü.  Öğrencilik döneminde Marksizm ile tanıştı, 1962 yılında San Cristóbal Huamanga Üniversitesi felsefe bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1965 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Sovyet emperyalizmini ABD emperyalizmine benzetti ve eleştirdi.

1970’li yıllarda hükûmet karşıtı gösterilerde iki kez tutuklandı, daha sonra üniversitedeki görevinden istifa ederek yer altı örgütlerine katılarak benzer düşüncede devrim yaratmaya kendini adamış genç akademisyeni etrafında topladı. Peru üniversitelerindeki akademik çevrelerle sınırlı hareket zamanla genişledi. Peru’daki, Aydınlık Yol devrimci hareketinin liderliğini üstlendi ve Gonzalo takma adını alarak Maoist modele göre devrimci köylü halk savaşını başlattı. Yoğun iç savaş ortamında yaklaşık 70 bin kişi hayatını kaybetti. Takipçileri, onu Marx , Lenin ve Mao’dan sonra Komünizmin Dördüncü Kılıcı ilan etti.

Abimael Guzmán, 1985 yılında, Aydınlık Yol posterinde

17 Mayıs 1980 tarihinden itibaren hükûmete karşı silahlı mücadele başlattı. Peru hükûmeti tarafından terörizm ve vatana ihanet suçlarından arama kararı çıkarıldı ve 12 Eylül 1992 günü hükümet kuvvetleri tarafından bir bale okuluna yapılan baskında diğer örgüt mensupları ile birlikte yakalandı. Hâkimlere karşı gerillalar tarafından saldırı yapılmasından çekinen hükûmet başları kapalı askeri hâkimlerce yargılanmasını uygun gördü. Üç gün süren duruşmalarda, başları kapalı askeri yargıçlarca yargılandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılarak Lima’daki Callao askeri deniz üssü hapishanesine gönderildi. Peru hükûmeti tarafından bir kafesin içerisinde mahkûm kıyafetleriyle kamuoyuna teşhir edildi.

Yakalanmasının ardından hükümet tarafından çıkarılan af kanunu sonucunda 23.000 civarındaki gerilladan altı bini silah bırakarak teslim oldu. Silahlı mücadeleye devam kararı alan Aydınlık Yol gerillaları ise Oscar Ramirez Durand önderliğinde yollarına devam etti.  Ancak 1999 yılında Ramirez’in de yakalanmasıyla örgüt daha büyük bir darbe aldı.

Peru Anayasa Mahkemesinin antiterör yasasını iptal etmesi ile Guzmán, 2004 yılında basına kapalı olarak yeniden yargılandı ve 13 Ekim 2006 tarihinde yeniden ömür boyu hapis cezası verildi. Ölümüne kadar Lima yakınlarındaki Callao Deniz Üssü’nde hükümlü olarak hapis hayatı yaşadı.

Anıları ve değerlendirmelerini, De puño y letra isimli kitapta topladı. Kitapta gerilla savaşı döneminde yaşadıklarını, yakalandıktan sonra mahkemede yaptığı savunmalarını ve geleceğe dönük düşüncelerini açıkladı. Sıkı güvenlik tedbirleri uygulanan hapishane hücresinden el yazması bu kitabın dışarıya çıkarılabildiği halen gizemini korumaktadır.

11 Eylül 2021 tarihinde uzun yıllardır tek başına kaldığı hücresinin bulunduğu Callao Deniz Üssü’nde, 86 yaşında öldü. Cesedi 24 Eylül 2021 günü yakıldı ve külleri bilinmezliğe savruldu.

Kendisi gibi hukukçu olan Fidel Castro‘dan sonra devrime en çok yaklaşan kişi olarak anıldı.

Avrupa Demokratik Güç Birliği) Peru devletini protesto etmek için yayımladığı basın açıklamasında, Guzan’ın ağır hastalıklarına ve yaşına rağmen serbest bırakılmaması eleştirilmiş ve “Dr. Abimael Guzmán Reynos’un (Başkan Gonzalo) Katili Peru Devletidir!” demiştir. 

 

The Dancer Upstairs(Yukarıdaki Dansçı), başrollerini Javier Bardem, Juan Diego Botto ve Laura Morante’nin oynadığı yapımcılığını ve yönetmenliğini John Malkovich’in yaptığı Abimael Guzmán’ın yakalanma hikayesini anlatan 2002 İspanyol-Amerikan suç gerilim filmidir. Hikaye  Perulu  Maoist gerilla örgütü Shining Path’den esinlenmiştir. Başkan Gonzalo takma adıyla tanınan  lideri Abimael Guzmán’dır. Film, senaryoyu da yazan Nicholas Shakespeare’in 1995 tarihli The Dancer Upstairs adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmeni John Malkovich olan filmde Javier Bardem, Juan Diego Botto ve Laura Morante oynamıştır. 

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …