Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Adalet, Sizsiniz
Adalet, Sizsiniz

Adalet, Sizsiniz

Adalet Sizsiniz, yargının siyasallaştığı dönemde yaşanmış üç tarihi davayı; Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyan bir tiyatro oyunudur. 2012 yılında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görülen oyun, Ümit Denizer tarafından kaleme alınmış ve Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konulmuştur. Tek perdelik Adalet Sizsiniz, oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas tarafından sahnelenmiştir. Oyun; “Perdeci Oyuncuları” adını tercih eden yeni bir grup tarafından ilk oyunları olarak hazırlanmıştır. Oyunun yönetmenliğini de üstlenen “Perdeci Oyuncuları”, ismini, yazılarına “Perdeci” imzasını atan Muhsin Ertuğrul’dan almaktadır. Sahne tasarımı ve giysiler Metin Deniz imzasını taşımış, kukla uygulamaları ise Bülent İşcan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Adalet Sizsiniz’in Konusu

Milattan Önce Beşinci Yüzyılda, Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkum ettiği Sokrates; 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, yargıçların idama mahkum ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri, “Adalet, Sizsiniz” tiyatro oyunu ile canlandırılmıştır.

Felsefe yapan Sokrates; soruları ile ezberleri bozan bir anlayışa sahip olmuş, Atina’nın önde gelenlerine eleştiriler yöneltmiş ve sonuç olarak çok sayıda düşman kazanmıştır. Sokrates, dönemin Atinalıları tarafından tanrılara inanmaması ve gençlerin ahlakını bozması gerekçesiyle suçlanmış, Atina demokrasisi tarafından yargılanmış ve cezalandırılmıştır. Meletos adlı bir genç tarafından “gençlerin ahlakını bozmak ve dinsizlik” suçlamalarıyla açılan dava sonucunda, 500’ler Meclisi kararıyla 70 yaşında iken MÖ 399’da ölüme mahkum edilmiştir. Uzmanlara göre mahkeme sonucunda karar verici 500’ler  meclisinin oy oranı 281’e 220’dir ve Sokrates 361 oya karşılık 140 oy oranı ile ölüm cezasına mahkum olmuştur.

Engizisyon mahkemesinde yargılanan Galileo, kilisenin zoruyla “dünya dönmüyor” demiş ancak yine de dünyanın dönmesinin önüne geçilememiştir.

23 Ağustos 1927 tarihinde saat 00:19’da Nicola Sacco ve Bartolomeo Venzetti yedi sene süren dava sonunda ve yedi dakika arayla elektrikli sandalye ile öldürülmüş, suçsuzlukları ise 50 yıl sonra ilan edilmiştir. 1977 yılında Massachusetts valisi Michael Dukakis bu iki İtalyan göçmenin suçsuz olduğunu belirtmiş ve şöyle demiştir; “Nicola Sacco ve Bartolomeo Vanzetti isimleri üzerinde olan her türlü suçlama ve aşağılamanın sonsuza kadar kaldırıldığını açıklıyorum”

Oyun, haksız mahkumiyet kararlarının daha sonra kaldırılmasına vurgu yapmakta; tarihe geçmiş trajik yargılamalara muhatap olan masumların itibarlarının iade edildiğini ve bu tür yargılamaların bir daha yaşanmasının yanlışlığına vurgu yapmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

Sadri Maksudi Arsal

Ordinaryüs Prof. Dr. Sadri Maksudi Arsal, 23 Temmuz 1878’de Rusya Federasyonu içinde özerk cumhuriyet olan …