Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Ahmet Coşar
Ahmet Coşar

Ahmet Coşar

Ahmet Coşar, 11.11.1986 tarihi ile 01.7.1989 tarihi arasında Yargıtay Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Coşar, 1924 yılında Çumra İlçesi’nin Akören Kasabası’nda doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni 1945 yılında bitirdikten sonra, 1948 Eylül’ünde Vezirköprü Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe başlamıştır.

Coşar, sırasıyla; Seydişehir Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı ile Konya Sulh Hâkimliği ve Konya Asliye Hukuk Hâkimliği görevlerinde bulunmuş; 18 Eylül 1967 günü Yargıtay üyeliğine atanmıştır.

Coşar, Birinci Hukuk Dairesi üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından aynı Dairenin Başkanlığına 14.9.1979 günü ilk kez, 22.9.1983 gününde de ikinci kez seçilmiştir.

Nihat Renda’nın yaş sınırı nedeniyle emekli olmasından sonra, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından 11.11.1986 günü Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Coşar, bu görevinden 1.7.1989 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmış ve 06.08.1998 tarihinde vefat etmiştir.

Çeşitli meslek dergileri ile günlük gazetelerde güncel konulu yazılarda yazıları yayınlanmıştır.

Ahmet Coşar’ın ardından İsmet OCAKÇIOĞLU Yargıtay Başkanı seçilmiştir.

Yargıtay birinci başkanı Ahmet Coşar 1988’de yeni adli yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada ” Eyleme dönüşmemiş düşünce suç olmaktan çıkarılmalı. Hazırlık soruşturmasında gizlilikten vazgeçilmeli. Ayrıca kendilerini Osmanlı ve İslamcı nostaljiye kaptırıp çağdaş Türk toplumunu geriye götürme hevesi ve hesabı içinde olanları Türk Yargısı adına uyarmayı görev sayarız” demiş ve Yargıtay’ın eleştirilerinden bahsederken yargının ağır işlemesi konusunda yapılan ağır eleştirileri de haklı bulduğunu belirtmişti.

Yargıtay önce ki başkanlarından Ahmet Coşar’ın 1988 yılında adli yıl açılış törenin de yaptığı konuşmasına ilişkin bir gazete haberi
Ahmet COŞAR – 1988-1989 Adli Yıl Açılış Konuşması
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Ahmet COŞAR – 1990-1991 Adli Yıl Açılış Konuşması
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et