Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Ahmet Deniz Bölükbaşı

Ahmet Deniz Bölükbaşı

Hukukçu, diplomat ve siyasetçi Ahmet Deniz Bölükbaşı, 25 Ekim 1949 tarihinde doğdu.

TED Ankara Kolejinde ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü.

1973 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdi. Dışişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra, Atina ve Bonn Büyükelçiliklerinde Elçi Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. Atina görevinde iken Asala saldırılarına maruz kaldı.

Lizbon Büyükelçisi olarak görev yaptı. Dışişleri Bakanlığı Birinci Hukuk Müşavirliği görevini üstlendi.

Cenevre Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi oldu. Devlet Bahçeli’nin Başbakan yardımcısı olduğu dönemde, Başbakan Yardımcısı Dış Politika Başdanışmanı olarak atandı.

Türkiye Cumhuriyeti  Dışişleri Bakanlığı tarafından, 1 Mart Tezkeresi öncesi görüşmelerin diplomasi ayağına başkanlık etti.

2007 yılı genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterildi ve Ankara milletvekili olmaya hak kazandı. MHP Merkez Yönetim Kuruluna girdi ve ilk MYK toplantısında Türk Dünyası ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak seçildi. 23. Dönem’de Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyesi oldu.

2011 yılındaki kaset iddiaları nedeniyle milletvekilliği adaylığından ve partideki görevinden istifa etti.

Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görmekte iken 21 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitirdi.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Bölükbaşı, evli ve 2 çocuk babasıdır. İnönü ve Bayar’a suikast teşebbüsü ve gizli örgüt kurma suçlamasıyla hapsedilen ünlü siyasetçi Osman Bölükbaşı’nın oğludur.

“Osman Bölükbaşı: Türk siyasetinde Anadolu fırtınası”, “1 Mart Vakası”, “Politikomik”, “Siyaset İskelesi”, “Dışişleri İskelesi” ve “Gönül Semaveri” adlı kitapların yazarıdır.

Türk dış politikasının duayenlerinden Deniz Bölükbaşı, meslek yaşamının kilometre taşlarını isimler ve olaylarla anlatıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın değişik kademelerinde çeşitli yurtiçi ve yurtdışı görevler üstlenmiş olan Emekli Büyükelçi Deniz Bölükbaşı Dışişleri İskelesi’nde, önemli bölümü bugün de güncelliğini koruyan dış politika dosyalarının arka planını ve bilinmeyen yönlerini aktarıyor okura. Ege gizli müzakereleri, Kıbrıs, Ermeni dosyası, “soykırım” yalanı, uluslararası hukuk yolları, AB hayal yolculuğu ve sanal müzakere süreci, azınlık tartışmaları, etnik bölücülük ve PKK terörü, ABD’nin Irak’ı işgali, 1 Mart Tezkeresi, Fener Rum Patrikhanesi, Heybeliada Ruhban Okulu, Yunanistan’la ilişkiler, Batı Trakya Türk azınlığı, Türk Boğazları… Dışişleri İskelesi yalnızca bunlardan ibaret bir kitap değil… Bölükbaşı, Rusya’dan Almanya’ya, Yunanistan’dan Portekiz’e açılan yelpazede, görev yaptığı ülkeleri ve çalışma arkadaşlarını da çok ilginç ve özel anılar eşliğinde tanıtıyor, acı tatlı pek çok olayı sayfalarına taşıyor..

Bunu okudunuz mu?

49’lar Davası

49’lar Davası, İleri Yurt gazetesini çıkaran Musa Anter, Canip Yıldırım ve Yusuf Azizoğlu’nun yayımladığı Kürtçe …