Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Alcatraz’dan Kaçış – Escape from Alcatraz

Alcatraz’dan Kaçış – Escape from Alcatraz

Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz) Don Siegel’in yönetmenliğini yaptığı ve Clint Eastwood’un başrolde yer aldığı, gerçek olaylara dayanan 1979 ABD yapımı bir hapishane filmidir. Amerikan hapishane tarihinin en ünlü kaçış hikayesini anlatan film J. Campbell Bruce’un 1963 tarihli kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır.  Yönetmenliğini Donald Siegel’in üstlendiği filmin senaryosu ise Richard Tuggle’a aittir. Filmin başrollerini Clint Eastwood, Patrick  McGoohan ve Roberts Blossom üstlenmiştir. Paul Benjamin, Fred Ward ve Jack Thibeau de kadroda yer almaktadır.

Alcatraz’dan Kaçış – Afiş

Film, daha önce de defalarca kaçış denemelerinin olduğu hapishaneden kaçış ve mahkumların maceraları üzerine kurgulanmıştır. Ünlü Alcatraz Adası üzerinde bulunan ve daha sonra müzeye dönüştürülen yüksek güvenlikli hapishaneden kaçış denemesi üzerine sinemaya yansıyan filmlerden en ünlüsüdür. Alcatraz’dan Kaçış filmi, kendisinden sonra çekilen birçok filme olduğu gibi ünlü Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) filmine de ilham kaynağı olmuştur.

Alcatraz Cezaevi
Alcatraz’dan Kaçış Hikayesi

Uzun metrajlı Escape from Alcatraz, firar edilmesi neredeyse imkansız olan Alcatraz Ada Hapishanesi’nden 1962 yılında kaçmayı başaran üç hükümlünün gerçek öyküsünü başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.

Alcatraz, kaçmayı imkansız kılmak için tasarlanmış bir hapishanedir. En azılı mahkumların sürgün edildiği ıssız Alcatraz Hapishanesi’nde yatan ve dosyasında  IQ’su yüksek yazan banka soyguncusu Frank Morris, adadan kaçmayı kafasına koymuş; hapishaneye gelir gelmez gözlem yapmaya ve kaçma fikrine kafa yormaya başlamıştır. Morris, kötü karakterli ceberrut bir hapishane müdürüne rağmen, iki arkadaşını,  John ve Clarence Anglin kardeşler de yanına alarak, aylarca süren, son derece detaylı, soğukkanlı, cesur ve zekice bir kaçış planı ile özgürlük için ilk adımı atmıştır.

Alcatraz’dan Kaçış filmi J. Campbell Bruce’un gerçek öyküsüne sadık kalmıştır. Hapishaneden kaçmayı başaran mahkumların akıbeti hakkında bir bilgi verilmemiş, gerçek olayda olduğu gibi izleyici merak içinde bırakılmıştır.

Filmde, hapishanedeki olaylar hızla gelişmekte, merak utandırıcı bir akıcılık bulunmaktadır. Filmdeki birçok sahne ve sinematografik ses ve görsel hikayenin yaşandığı adayı sürekli hatırlatmaktadır. Filmin çekimleri olayların yaşandığı orijinal mekanlarda yapılmıştır. Alcatraz’da hapis yatmış olan Al Capone karakterine de filmde yer verilmiştir.

FBI, mahkumların San Fransisco Körfezi’nin soğuk sularında boğulmuş olabileceklerini açıklamış anacak bir kanıt yada ceset bulamamıştır. Kaçıştan sonra kullanılan bot bulunmuş ancak cesetlere dair bir ize rastlanmamıştır.

Toplum kurallarına karşı gelirsen hapishaneye gönderilirsin. Hapishane kurallarına karşı gelirsen ise Alcatraz’a gönderilirsin.
Yönetmen
Don mühür
Yapımcı
Don mühür
Yazar
Richard Tuggle
Uyarlama
Alcatraz’dan Kaçış
-J. Campbell Bruce
Oyuncular
Clint Eastwood, Patrick McGoohan
Fred Ward, Jack Th ibeau, Fred Ward, Patrick McGoohan, Larry Hankin, Paul Benjamin, Frank Ronzio, Roberts Blossom, Bruce M.Fischer, Danny Glover, Don Michaelian
Müzik
Jerry Fielding
Görüntü yönetmeni
Bruce Surtees(Nevin)
Kurgu
Joel Cox
Stüdyo
Malpaso Şirketi
Dağıtıcı
Paramount Resimleri
Çıkış tarih(ler)i
22 Haziran 1979
Süre
112 dakika.
Ülke
ABD
Dil
İngilizce
Bütçe
8 milyon $
Hasılat
43,000,000 $

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et