Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Fakülteleri » Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ankara Üniversitesi Hukuk FakültesiCumhuriyetin ilk hukuk okulu olarak 1925 yılında “Ankara Adliye Hukuk Mektebi” olarak kurulmuş, 1946 yılından sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi adıyla eğitime devam etmiştir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin temelleri Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt’un girişimiyle kurulan ve 5 Kasım 1925 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılmış olan ”Ankara Adliye Hukuk Mektebi” ile atılmıştır. 1925 yılında Ankara’da bir hukuk okulu kurma fikri Adalet Bakanı Mahmut Esat Bey’in girişimi ile gerçekleştirilmiş, 1925 yılı Bütçe Kanunu tasarısına, yargıç azlığı gerekçesi ile bir yatılı hukuk okulu açılması için ödenek koyulmuş, 23 Şubat 1925 günü Bütçe Kanunu Meclis Genel Kurulunda, uzun tartışmalardan sonra Hukuk Mektebinin açılması kabul edilmiştir.

Atatürk, Hukuk Mektebinin kurulmasını Hukuk Devriminin başlangıcı olarak görmüş, Ankara Adliye Hukuk Mektebi Cumhuriyetin ilk yüksek öğretim kurumu olarak açılmış, öğretimin başlaması ile birlikte “profesör unvanı Türk yüksek öğretim tarihinde ilk defa kullanılmış ve kelime Türkçeye girmiştir. Türkiyenin ilk kadın avukatı olan Süreyya Ağaoğlu‘nun babası da olan Prof. Dr. Ahmet Ağaoğlu fakültenin ilk öğretim üyelerindendir. 

Okulun kurulma sebebi, çağdaş Cumhuriyet Hukukunu koruyacak, öğretecek ve geliştirecek iyi eğitimli hukukçular yetiştirmektir. Cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarında çağdaş hukukçuların varlığı acil bir ihtiyaç olduğundan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi bu amaçla kurulmuştur.

İlk TBMM binasında eğitime başlayan Ankara Adliye Hukuk Mektebi, 1928 yılında ilk mezunlarını vermiştir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi,  halihazırda Ankara’nın Cebeci semtinde 34.500 m²’lik bir alana kurulmuş olan “Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü” içerisinde hizmet vermektedir. Aynı kampüs içerisinde, Adalet Meslek Yüksekokulu da bulunmaktadır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İş Bankası ortak kuruluşu olan Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü de yine aynı kampüs içerisinde yer almaktadır. Hukuk Fakültesi öğrencilerinin barınma hizmetleri için Milli Piyango Öğrenci Yurdu, Vehbi Koç Erkek Öğrenci Yurdu ve Cumhuriyet Öğrenci Evi gibi kuruluşlar hizmet vermektedir. Üniversitede yer alan beş kapalı spor salonu, açık hava futbol, voleybol, basketbol sahaları ve tenis kortları, Ankara Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzu, Cebeci Yerleşkesi Spor Salonu, Siyasal Bilgiler Fakültesi Spor Salonu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Salonu, Ziraat Fakültesi Spor Salonu ve Eğitim Fakültesi Spor Salonu hukuk fakültesi öğrencilerine de hizmet vermektedir. Öğrenciler, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi olanakları içinde her türlü teşhis ve tedavilerini yaptırmakta ve ilaç gereksinimlerini karşılamakta, Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi hastalara hizmet vermektedir. Fakültede örencilerin istifade edebilecekleri çok sayıda örenci kulübü bulunmaktadır.

Fakültenin E-Kütüphane sistemi bulunmakta binlerce kitap ve dergiye ulaşılabilmektedir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi  1943 yılından bu yana düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen‘dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 2017 yılı itibari ile 110 akademik personel ile öğrenci işleri, kütüphane ve diğer yardımcı hizmetlerde görevli 45 idari ve teknik personel bulunmaktadır. Fakülte, ulusal ve uluslararası üniversitelerle yoğun işbirliği ve akademik ortalık içinde bulunmakta, Erasmus ve diğer öğrenci değişim projelerinde yer almaktadır.

Fakültenin eski dekanları, Prof. Cemil BİLSEL, Ord. Prof. Baha KANTAR, Ord. Prof. Esat ARSEBÜK, Ord. Prof. S. Şakir ANSAY, Prof. Dr. Mesut ALSAN, Prof. Dr. Hüseyin Cahit OĞUZOĞLU, Prof. Dr. Faruk EREM, Prof. Dr. Muvaffak AKBAY, Prof. Dr. Hikmet BELBEZ, Prof. Dr. Osman F. BERKİ, Prof. Dr. Coşkun ÜÇOK, Prof. Dr. Necip BİLGE, Prof. Dr. Akif ERGİNAY, Prof. Dr. Hicri FİŞEK, Prof. Dr. Mehmet Kudret AYİTER, Prof. Dr. Yaşar KARAYALÇIN, Prof. Dr. Uğur ALACAKAPTAN, Prof. Dr. Adnan GÜRİZ, Prof. Dr. Erol CANSEL, Prof. Dr. Ö. İlhan AKİPEK, Prof. Dr. Tuğrul ANSAY, Prof. Dr. Turgut AKINTÜRK, Prof. Dr. Ali Naim İNAN, Prof. Dr. Turgut AKINTÜRK, Prof. Dr. Fırat ÖZTAN, Prof. Dr. Özcan ÇELEBİCAN, Prof. Dr. Ramazan ARSLAN, Prof. Dr. Lale SİRMEN, Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU, Prof. Dr. Mustafa AKKAYA, Prof. Dr. Hüseyin ALTAŞ, Prof. Dr. Arzu OĞUZ‘dur.

Anayasa Mahkemesinin eski başkanları Ahmet Necdet Sezer ve Tülay Tuğcu bu fakülteden mezundur.

Atatürk’ün fakültenin açılışında yapmış olduğu konuşma 
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Ankara Hukuk Fakültesinin ilk profesörleri

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et