Yeni
Ana Sayfa » Hukuk tarihi » Kazım Kolcuoğlu

Kazım Kolcuoğlu

Avukat Kazım Kolcuoğlu, 1945 yılında doğmuş ,1961 yılında Haydarpaşa Lisesini bitirmiş ve 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun olarak İstanbul Barosu‘na kayıt olmuş ve meslek hayatına atılmıştır. Avukat Kazım Kolcuoğlu, 1964 yılında Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya Başkanlığında Türk Devrim Ocakları Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Kolcuoğlu, 1968-1970 yıllarında Dünya Gençlik Teşkilatı (W.A.Y.) Avrupa Konseyi Gençlik Merkezi (CENYC) üyesi olan Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nın genel başkanlığına seçilmiş ve bu görevi yürütmüş, 29 Ekim ve 10 Kasım 1968 tarihleri arasında Deniz Gezmiş, Doğu Perinçek ve Cengiz Çandar gibi isimlerle Samsun’dan Ankara’ya “Tam Bağımsızlık İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü”ne katılmıştır. Avukat Kazım Kolcuoğlu, 19 Mayıs 1968 tarihinde, Prof. Dr. İsmet Sungurbey, Orhan Kemal, Zihni Anadol, Kadri Kaplan, Vecdi Özgüner, Sevinç Özgüner, Şevki Akşit, Engin Ünsal ve Afet Ilgaz’la birlikte İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği İPSD’ni kurmuş, dernek çok sayıda yürüyüş, açıklama ve miting yapmıştır.

Avukat Kazım Kolcuoğlu, 1978-1983 döneminde Orhan Adli Apaydın başkanlığındaki İstanbul Barosu’nun yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış, 1997-2001 yıllarında Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyesi olmuş bu dönem içerisinde 2000-2001 yıllarında Sayman üye olmuştur.

Kolcuoğlu, Türkiye Barolar Birliğinde birçok birimde çalışmalar yürütmüş, İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliği yapmış, Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı TÜRAVAK‘ta Mütevelli heyet üyeliği yapmıştır.

Avukat Kazım Kolcuoğlu, 2003 yılı mart ayında, ortak paydaları kültür bilincinin geliştirilmesi olan, başta akademisyen, işadamı, sanatçı, arkeolog, mimar ve sanat tarihçisi olmak üzere farklı meslek gruplarından 148 kişi ile birlikte Kültür Bilincini Geliştirme Vakfını kurmuş ve mütevelli heyeti üyesi olarak görev almıştır.

Avukat Kazım Kolcuoğlu, 2002-2008 yıllarında ise İstanbul Barosu Başkanı olmuş ve üç dönem baro başkanlığı yapmıştır. Avukat Kazım Kolcuoğlu, 2002-2004 baro başkanlığı döneminde, AV.CAFER KAYA, AV.ZEKİ YILDAM, AV.SAHİR BAFRA, AV.MUAMMER AYDIN, AV.SÜLEYMAN SEFA BİLGİÇ, AV.OSMAN AYDIN ŞAHİN, AV. EREM TURGUT YÜCEL, AV.FİLİZ SARAÇ ve AV.İLKNUR ADİLLER’den oluşan yönetim kurulu ile;  2004-2006 baro başkanlığı döneminde, AV.FİLİZ SARAÇ, AV.HÜSEYİN ÖZBEK, AV.MUAMMER AYDIN, AV.ZEKİ YILDAM, AV. MEHMET ŞÜKRÜ ALPASLAN, AV.SAİME NAZAN MOROĞLU, AV.SÜLEYMAN SEFA BİLGİÇ AV.MEHMET DURAKOĞLU, AV.MUAZZEZ YILMAZ ve AV.ÖMÜR DEDEOĞLU’ndan oluşan yönetim kurulu ile ve 2006-2008 baro başkanlığı döneminde AV.MEHMET DURAKOĞLU, AV.HÜSEYİN ÖZBEK, AV.BERRİN ADIYAMAN, AV.ZEKİ YILDAM, AV.MEHMET NURİ KARAHAN, AV.SEVGİ ÖZTÜRK, AV.MUAMMER AYDIN, AV.HANDAN DOĞAN, PROF.DR.FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU ve AV.LÜTFİ TOPRAÇ’tan oluşan yönetim kurulu ile görevini sürdürmüştür.

Kolcuoğlu, İstanbul Barosu Başkanlığı döneminde, 2006 yılında Fransa’da Sosyalist Partinin sunduğu ve Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa tasarının görüşüldüğü saatlerde baro yönetimi ve avukatlardan oluşan bir grupla birlikte, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapmıştır.

Kolcuoğlu, 2013 yılında yapılan Türkiye Barolar Birliği 32. Olağan Genel Kurulunda Vedat Ahsen Coşar ve Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ile birlikte Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına aday olmuştur.

Avukat Kazım Kolcuoğlu, Türk Hukuk Kurumunun 2012-2014 yılları arasında Sabih Kanadoğlu Başkanlığındaki yönetim kurulunda üye olarak yer almış, iş insanı Nebil Baykent’in kurduğu Nevin Baykent Sağlık ve Eğitim Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2009 yılında “TÜSİAD En İyi Hukukçu Ödülü” jüri üyeliği yapan Kolcuoğlu, İstanbul Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve görev aldığı sivil toplum kuruluşlarında yapmış olduğu faaliyetler kapsamında birçok ulusal ve uluslararası hukuki seminer konferans, panel ve çalıştayda konuşmacı ve yönetici olarak yer almıştır. Türkiye Barolar Birliği Delegesi olan Kolcuoğlu Türk Ceza Hukuku Derneği üyesi olarak sivil toplum çalışmalarında bulunmuş, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Üyeliği görevini yapmıştır.

Kolcuoğlu, Legal 500 ve Chambers & Partners gibi değerlendirme kuruluşları tarafından Türkiye’nin önde gelen hukuk büroları arasında gösterilen Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı avukatlık ortaklığının kıdemli danışmanlığını yapmıştır.  Büro, 2013 yılında International Law Office Magazine tarafından ve 2015 yılında The Lawyer Magazine tarafından “Yılın Türk Hukuk Bürosu” seçilmiştir.

Kazım Kolcuoğlu’nun ismi trajikomik bir olay ile de anılmaktadır. Avukat Ömer Kavili, duruşmasında vekaletini yeni aldığı müvekkilini savunmak için mahkeme heyetinden dosyayı inceleme talebinde bulunmuş ve  mahkemeye, ‘Evrakları görmemiz gerekiyor, görmeden savunma yapamam. Ben bir örgüt üyesiyim, benden örgüt hesap sorar, hukukçu olarak bu hususları da araştırmak mecburiyetindeyim’ demiş, Kavili’nin sözlerini tutanağa geçiren Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı suç duyurusuyla avukat hakkında ‘örgüt üyesi’ iddiasıyla soruşturma açılmış, Devlet Güvenlik Mahkemesinde ifade veren Kavili, ‘Örgüt başı kısa boylu ve beyaz saçlı, örgüt üyeleri arasında Laz Kazım diye bilinir’ şeklinde ifade vermiş, bu tanımlama nedeniyle hakkında ‘devletin adliyesini aşağılamak’tan soruşturma başlatılmış, Ankara Cumhuriyet Savcılığı, ‘Avukat alaycı cevaplar vermiş. Laz Kazım derken Rizeli olan İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu’ndan söz etmiştir. Örgütten kastı da bağlı olduğu barodur’ diyerek, soruşturmayı noktalamıştır.

Kolcuoğlu, yaşamının son yıllarında kanserle mücadele etmiş, 30.01.2018 günü 73 yaşındayken Çatalca’daki evinde yaşamını yitirmiş, İstanbul Barosunda ve Levent Camisinde düzenlenen cenaze merasimlerine binlerce hukukçu ve vatandaş katılmış, Çatalca kabristanına defnedilmiştir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et