Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Ömer Atila Sav

Ömer Atila Sav

Avukat Ömer Atila Sav; Mahmut Nejat ve Ayşe Handan hanımın çocukları olarak 19 Mayıs 1931 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Mimar Kemal ilkokulunda bitirdikten sonra 1942 yılında ortaokula kaydını yaptırdı ve 1948’de Ankara Atatürk Lisesinden mezun olarak Ankara Hukuk Fakültesine girdi. Fakültede iken Öğrenci Derneği Başkanlığı yaptı.

Avukat Ömer Atila Sav,, Barolar Birliği tarafından kendisine tevcih edilen Onur Ödülü için yapılan törende Metin Feyzioğlu ile birlikte

1952 yılında ’de fakülteyi bitirdi ve Ankara Barosunda stajına başladı. Stajını Babası Avukat Nejad Sav’ın yanında tamamladı. 1953 yılında avukatlık ruhsatnamesini aldıktan sonra aynı büroda serbest avukat olarak mesleğe başladı. Askerlik görevini, askeri hakim olarak, Kayseri Hv. Kuvvetleri İkmal Merkezinde yaptı. Askerlik sonrası, 1955 yılında avukatlığa yeniden döndü. 1953-54 yıllarında, Ankara Barosu Dergisi Yayın Kurulunda sayman üyelik görevini yürüttü. 1969 yılında Ankara’da toplanan Türkiye Barolar Birliğinin ilk genel kurulunda Ankara Barosu delegesi ve ilk yönetim kurulu üyeliği ile Genel Sekreterlik görevini üstlendi.

Sanatseverler Derneği, Sanat Kurumu ve Türk Dil Kurumu üyesi idi. 1966-1980 yıllarında Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu üyeliği; 1962-63 yıllarında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Ceza Kurulu üyeliği yaptı.

Tercüman ve Milliyet Gazeteleri ile Milliyet Sanat Dergisinde yazılar yazdı, tiyatro eleştirileri yaptı. Ayrıca Meydan, Kim, Akis, Forum, Hisar, Türk Dili, Yenilik, Yeditepe, Son Çağ, Pazar Postası, Hisar ile TBB ve Ankara Barosu Dergilerinde makaleler yayınladı.

1970-71 yıllarında yürüttüğü Ankara Barosu Başkanlığından sonra Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına seçildi ve 8 Mart 1980-12 Mayıs 1983 tarihleri arasında bu görevde kaldı.

SODEP Kurucu Üyesi oldu. TBMM’de 20. Dönem Hatay Milletvekili olarak TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı. 33. Hükümet’te; Çalışma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı.

Politik yaşamına son verdikten sonra avukatlık mesleği ile ilgili çalışmalarına devam etti. Birçok makalesi ve röportajı yayınlandı. Türk Hukuk Kurumunda aktif olarak görev aldı.

16 Aralık 2020 tarihinde, Ankara’da yaşamını yitirdi.

Avukat Ömer Atila Sav’ın ölümünün birinci yıldönümünde düzenlenen törende konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Ramiz Erinç Sağkan, Sav’ı “hukuk mesleğinin duayeni ve kutup yıldızı” olarak tanımladı.

Bunu okudunuz mu?

25 Ocak – Hukuk Takvimi

25 Ocak – Hukuk Takvimi 1579 Fransa, İspanya, Büyük Britanya, Savoya Dükalığı ve Hollanda arasında …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin