Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Sahir Bafra

Sahir Bafra

Avukat Sahir Bafra, 1941 yılında Erzurum’da doğdu. Üsküdar Ortaokulu, Haydarpaşa Lisesi ve sonra Atatürk lisesinde eğitim gördü. Hukuk Fakültesini İstanbul Üniversitesinde tamamladı. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile aynı çevrede bulundu.

Avukatlık stajını, Avukat Selahattin Aşkın’ın yanında yaptı. 1972 yılında serbest avukatlığa Sultanahmet’teki yazıhanesinde başladı.

Avukat Sahir Bafra ile baş başa 

Turhan Feyzioğlu tarafından kurulan Güven Partisi’nde Ana Davalar Komitesi üyesi olarak çalıştı.

Yargı Sorunları ve Yargı Reformu Komisyonunun kurulmasına öncülük etti ve bu alanda yoğun çalışmalar sergiledi.

2008 yılında kurulan İstanbul Barosu Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu‘nun kurucu üyelerinden biri oldu. Türkiye’de ilk olan komisyonda, genel sekreterlik, başkan yardımcılığı ve başkanlık yaptı. “Felsefe Avukatlığın Profilini Yükseltir” diyerek hukukçuları felsefeye davet etti.

Sahir Bafra, Devrim Yazır Yıldırım, Onur İste, Hukukbook Edötörü İbahim Aycan,, Yargıtay 1. Ceza Dairesi Onursal Başkanı Şeraffettin İste, Prof. Dr. Süheyl Batum, Avukat Mustafa Harzemşah Dikmen, Avukat Recep Duran, Avukat Kadir Tanrıverdi ve diğer katılımcılarla Felsefe Kongresinde

Yayınladığı bildiriler ile Yargının Tam Muhtariyet’e sahip olması gerektiğini ilk savunanlardan oldu.

Türkiye Barolar Birliği başkanlığına aday oldu ancak sonradan çekildi. Kazım Kolcuoğlu yönetiminde Baro Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı.

2005 yılında Ankara’da düzenlenen “Hedef; Eksiksiz Demokrasi, Gerçek Hukuk Devleti, Bağımsız Yargı ve Bağımsız Savunma” başlıklı toplantının organizatörleri arasında yer aldı.

Hukuk ve Adalet konulu yarışmalarda jüri üyeliği yaptı.

Türkiye Barolar Birliği delegeliği görevini üstlendi.

Baro Meclisi’nin kuruluşuna öncülük etti, yönergesinin yazımında yer aldı, üyeliğini yürüttü ve etkin bir role sahip olması gerektiğini savundu.

Baro Başkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı ve 250 oy aldı. Bir sonraki seçimde “Mücadeleci, Yargı Reformu Grubu” adına seçime katıldı ve 500 civarında oy kazandı.

Genç Parti’den İstanbul Milletvekili adayı oldu. Liberal Demokrat Parti Merkez Disiplin Kurulunda görev aldı.

İstanbul Üniversitesi ile Baronun birlikte düzenlediği HFSA toplantılarının daimi katılımcısı oldu.

Toplumsal sorunlara odaklı birçok panel, konferans, sempozyum ve kolokyumlarda konuşmacı, yönetici ve organizatör olarak çalıştı.

Hukuk dergilerinde makaleleri yayınlandı.

Yaşamı boyunca matematikle ilgilendi ve 4 İşlem Matematik Kulübü’nü kurdu.

Üyesi olduğu Türk Ceza Hukuku Derneği kurullarında yer aldı. M. Niyazi Özdemir’in, “Dahiler ve Deliler” isimli eserinde yer aldı.

Mümtaz Soysal ve Doğan Avcıoğlu’nun kurucusu olduğu YÖN dergisinin ilk sayısında yayınlanan ve “Yön Bildirisi” adını taşıyan bildirgeye ilk imza koyan 164 kişi arasındaydı.

Dr. Av. Jale Bafra ile evli olup iki çocuğu bulunmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Arkivi(HFSA)

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Arkivi(HFSA), 1993 yılında Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz tarafından kurulmuştur. Türkiye’de Hukuk …