Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Bahri Savcı
Bahri Savcı

Bahri Savcı

1914 yılında Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde doğdu. İstanbul Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 1936 yılında mezun olduktan sonra çeşitli memuriyetlerde bulunan Prof.Dr. Bahri Savcı 1942 yılında asistan olarak girdiği SBF’de 1954 yılında profesör oldu.

1961 Anayasasını hazırlamakla görevli Kurucu Meclis‘in Temsilciler Meclisi‘ne üye seçilen ve Anayasa Komisyonu‘nda görev alan Prof.Dr. Savcı, Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu’na başkanlık etti. Türk kamuoyuna insan hakları kavramını tanıtmada öncülük eden kişilerden biri olan Prof. Dr. Savcı, SBF’de İnsan Hakları Merkezi’nin kurulmasına da önayak oldu.

12 Mart Dönemi‘nde TRT’de yapılan bir açık oturumda direnme hakkına ilişkin sözleri üzerine gözaltına alınarak 1 ay tutuklu kaldı. Bu konuda hakkında açılan davadan beraat etti. 1983’te yaş sınırı nedeniyle emekli olmasına 4 ay kala Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nın 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu‘na dayanarak verdiği emir üzerine öğretim üyeliği görevine son verildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu üyesi olan Bahri Savcı 1997 yılında vefat etti.

 

MAKALELER VE KİTAPLAR

Bahri Savcı, mesleki dergilerde, günlük ve haftalık basın organlarında insan hakları, hukuk devleti, demokrasi, laiklik ve çağdaşlaşma konularına yönelik çok sayıda makale yayımladı.

İnsan Haklarının Kanun Yoluyla Korunması (1953), Laik Düşünce ve Hareketin Gerilemesindeki Tehlike (1958), Türkiye’de İnsan Haklarının Gelişimi (1959), Demokrasimiz Üzerine Düşünceler (1963), Batılı İlkeler Altında Demokrasileşme (1975), Bir Çağcıl Demokrasi Anlayışı (1976), Yaşam Hakkı ve Boyutları (1980), Atatürk Düşününün Özündeki Temel Öğeler (1981), Türk Devriminde Siyasal Hukuk Alanında Olanlar (1981) ve 1982’nin Getirdikleri (1983) yazmış olduğu kitapların bazılarıdır. Mülkiyeliler Birliği Vakfı Bahri Savcı’ya Armağan (1986) adıyla çeşitli konulardaki incelemelerden oluşan ve Prof. Dr. Savcı‘nın Türk siyasal ve anayasal yaşamı hakkındaki incelemelerden oluşan kapsamlı bir kitap yayımladı.

 

Bahri Savcı Bibliyografyası

Kitabın PDF formatını okuyabilirsiniz

 

Bunu okudunuz mu?

20 Ekim – Hukuk Takvimi

20 Ekim – Hukuk Takvimi 1711 Avrupa’nın ilk kadın fizik profesörü Laura Bassi, Bologna’da doğdu. (Ölümü: …