Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Baran Doğan

Baran Doğan

Avukat Baran Doğan, 1979 yılında Malatya ilinde doğmuştur. Lise eğitimini İstanbul Mehmet Niyazi Altuğ Lisesi’nde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimini tamamlamış, fakülteden 2000 yılında mezun olmuştur.

Doğan, 2001 yılında bitirdiği avukatlık stajının ardından kurduğu hukuk bürosuyla 2002 yılından beri İstanbul’da serbest avukatlık yapmaya bağlamıştır.

2002 yılından itibaren İstanbul Barosu CMK Servisi’nde aktif olarak görev almış, Beşiktaş’ta bulunan ve daha sonra kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemesi‘nde bir dönem Baro temsilcisi olarak görev yapmıştır.

İstanbul Aydın Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümü Yüksek Lisans programında Uluslararası Örgütler, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Düşünce ve İfade Hürriyeti alanlarında çalışmalar yapmıştır.

2008-2009 yıllarında dil eğitimi için İngiltere’ye gitmiş, British Council tarafından akredite edilen Embassy Cess akademisinde ileri derecede İngilizce eğitim sertifikası almıştır.

Ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukuku alanlarında meslek içi eğitim seminerleri vermiştir. Çeşitli sivil toplum örgütlerine üye olarak hukuk çalışmaları yürütmüştür. Çeşitli yayın organlarında, ceza hukuku ile ilgili yayınlanmış yazı ve makaleleri bulunmaktadır.

www.barandogan.av.tr

Avukat Baran Doğan, kurmuş olduğu www.barandogan.av.tr web sitesinde, başta Ceza Hukuku, Tazminat Hukuku, Gayrimenkul Hukuku ve Medeni Hukuku alanlarında olmak üzere hukukun birçok alt dalında makaleler yayınlamaktadır. Bir avukat bürosu web sitesi olmasına karşın Doğan’ın yazmış olduğu makalelerin yayınlandığı web sitesi, Türkiye’de hukuk alanında en çok okunan web siteleri arasında yer almaktadır.

Avukat Baran Doğan ve Bedelli Askerlik Davası 

Baran Doğan, kamuoyu tarafından takip edilen Bedelli Askerlik Davası ile de bilinmektedir. 2011 yılında 30.000 TL olarak alınan bedelli askerlik ücretinin, 10.12.2014 tarihinde çıkarılan yasayla 18.000 TL olarak belirlenmesi karşısında, iki bedelli askerlik ücreti arasındaki fahiş farkın hukuki dayanağı olmadığı ve eşitsizlik yarattığı gerekçesi ile fazladan alınan bedelli askerlik ücretinin iadesi için öncelikle Milli Savunma Bakanlığı’ndan 12 bin lirasının iade edilmesini istemiş,  iade işleminin gerçekleşmemesi üzerine bakanlık aleyhine dava açmış, açılan davanın reddedilmesi ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde görülen davanın kesinleşmesi üzerine bu defa 11.07.2016 tarihi itibariyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmıştır.

Tüm yasal yollar tüketildikten sonra başvurduğu Anayasa Mahkemesi tarafından bireysel başvuru talebinin reddedilesi üzerine bu defa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne müracaat edilerek ihlal ve tazminat talebinde bulunmuştur.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et