Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Başar Yaltı

Başar Yaltı

Avukat Başar Yaltı, 1954 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesinde dünyaya geldi. 1974 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirdi ve Jandarma Subayı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı.

Yaltı, subay olarak görev yapmakta iken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti ve 1980 yılında fakülteden mezun oldu. Lisans derecesinin ardından, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Olağanüstü Yönetim Usulleri” konulu tezi ile Yüksek Lisans derecesi elde etti. 1986 yılında, kıdemli yüzbaşı rütbesindeyken istifa ederek görevinden ayrıldı ve aynı yıl avukatlık mesleğine adım attı.

2018  yılında “Hukuk Devleti Perspektifinden ‘Avukatların Adil Yargılanma Algısı’ ” konulu doktora tezini tamamlayarak “Doktor” unvanını kazandı.

İstanbul Barosu Başkan Adayı Avukat Başar Yaltı ile Röportaj

Yaltı, İstanbul Barosu ve Türkiye Barolar Birliği nezdinde birçok görev üstlenmiştir.  2004-2009 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Üyeliği, 2010-2012 yılları arasında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2013-2017 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ile Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2013 yılından itibaren Basın Konseyi Yüksek Kurul üyeliğini üstlenmiştir.

Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği (ANAYASADER) üyesidir.

2018 yılında yapılan İstanbul Barosu seçimli genel kurulunda “baroyu hukukla yeniden buluşturacağız, avukatı da baroyla barıştıracağız” sloganıyla “Avukat Hareketi” adına baro başkanlığına aday olmuştur.

Çoğunluğu barolarda olmak üzere birçok konferans ve panelde konuşmacı ve organizatör olarak görev almıştır.

Adaletbiz.com, Yeni Yaklaşımlar, Cumhuriyet Gazetesi ve benzeri yayın organlarında makaleler yayınlamaktadır. “Avukatın Adı Yok” ismi ile yayınlanan bir kitabı bulunmaktadır. Yeni Yaklaşımlar web sitesinin yayın kurulundadır.

Emekli yargıç ve avukat olan Suzan Yaltı ile evlidir, iki kızı ve bir torunu bulunmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et