Belle

Gerçek bir öyküye dayanan Belle, 18. yüzyılda yaşayan Dido adındaki melez bir kadının başından geçenleri konu edinmektedir.

Belle, (Dido Elizabeth Belle), Migan Sagay’ın yazdığı, Amma Asante’nin yönetmenliğini üstlendiği, kadrosunda Dido Elizabeth Belle Lindsay rolüyle Gugu Mbatha-Raw, Young (Genç) Dido rolüyle Lauren Julien-Box, Captain (Kaptan) Sir John Lindsay rolüyle Matthew Goode, Elizabeth Murray rolüyle Sarah Gadon, Young (Genç) Elizabeth rolüyle Cara Jenkins, Lord Mansfield rolüyle Tom Wilkinson, Lady Mansfield rolüyle Emily Watson, Reverand (Rahip) Davinier rolüyle Rupert Wickham, John Davinier rolüyle Sam Reid, Lady Mary Murray rolüyle Penelope Wilton, Lord Ashford rolüyle Alex Jennings, Lady Ashford rolüyle Miranda Richardson, James Ashford rolüyle Tom Felton, Oliver Ashford rolüyle James Norton, Mr. Vaughan rolüyle James Northcote, Harry rolüyle Alan McKenna, Mabel rolüyle Bethan Mary-James ve Lord Mayor rolüyle Andrew Woodall, Maid, Ashford House (Ashford Evinin Hizmetçisi) rolüyle Alana Ramsey’in yer aldığı 2013 Birleşik Krallık yapımı dram filmidir.

“Cennet yıkılsa bile adalet yerini bulsun”

Film gerçek bir öyküye dayanıyor

Film, İngiltere’nin dünya köle ticaretinin başı olduğu bir dönemde, İngiltere yüksek mahkemesi başkanının oğlunun, siyahi bir kadından doğma bir kız çocuğunu büyütülmesi için aile malikanesine getirmesiyle başlar. Belle İngiliz aristokrasi kurallarına göre büyütülecektir ama genede onlardan biri olabilmek için alınması gereken yol uzundur.

Dido melez bir kız olup zamanın en ünlü amiralinin kızıdır. Dido amcası ve eşiyle yaşamaktadır. Dido her ne kadar asil bir ailede olsa da ten rengi yüzünden zorluklar yaşamakta, aristokrat büyük amcası ve karısı tarafından ayrıcalıklı bir şekilde büyütülmüş olmasına rağmen derisinin rengi yüzünden uygun sosyal konuma gelememektedir. Ancak Dido kendini, pozitif değişiklik yaratmak isteyen genç ve idealist bir avukata aşık bulunca iki dünya arasında sıkışmış bulur.

Film, Belle’nin yaşamı üzerinden köleliliği ve kölelik sistemini işlemekte ve ırkçılığı eleştirmekte, 250 yıl önceki İngiliz toplumunu ve toplumdaki katı sınıf farklarını konu edinmektedir.

Görselliği güçlü olan filmin hikayesi akıcı, diyalogları sıcak ve karakterleri sevimlidir, adalet ve aşk kutsanmaktadır. Düşünen ve hisseden bütün varlıklar eşittir ve adaleti hak etmektedir.

Tom Wilkinson, canlandırdığı Lord Mansfield rolünde oldukça başarılı performans sergilemiştir.

Vizyon Yılı : 2013/İngiltere/Uzun metrajlı film

Yönetmen :  Amma Asante

Oyuncular : Emily Watson, Gugu Mbatha-raw, Miranda Richardson, Penelope Wilton, Tom Wilkinson

Bunu okudunuz mu?

Ahlâksız Hukuk: Ahlâki Anomi, Amoral Bireycilik ve Siyâsi Otoriter Zihniyet Karşısında Yargı Etiği İlkeleri Hayata Geçebilir mi?

Ahlâksız Hukuk: Ahlâki Anomi, Amoral Bireycilik ve Siyâsi Otoriter Zihniyet Karşısında Yargı Etiği İlkeleri Hayata …