Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Kitapları » Benim Umudum Var
Benim Umudum Var
Benim Umudum Var - Senih Özay

Benim Umudum Var

Benim Umudum Var, 2019 yılı Ekim ayında Neyir Şeyda Musal ve İbrahim Aycan tarafından yayına hazırlanarak Çapraz Yayınları tarafından okuyucu ile buluşturulmuştur.

Kitabın Tanıtım Bülteni 

Şair ruhlu bir devrimcidir Avukat Senih Özay!

Bir yazar ve sıra dışı bir entelektüel.

Fikir ve eylemi bir araya getiren deha!

O, güzel atlara binip çekip giden o güzel insanlardan aramızda olandır!

Kuşların, arıların, yılanların, balıkların, börtü böceğin,

Zorda kalanların, çevrenin, doğanın,

Kirletilen havanın, suyun, ağaçların avukatıdır!

Hayvanları korur, sanatın yanındadır…

Savaşçıdır ve bir hak koruyucusudur.

Doğa, insan, hayvan ve çevre nerede saldırıya uğruyorsa, Senih Özay oradadır.

27 Kasım 2019 – RS FM Canlı Yayını

 

11 saatlik söyleşi kitaplaştı: ‘Benim umudum var’ – Birgün Gazetesi

Hukuk dehası Senih Özay’ın söyleşi kitabı çıktı

 Fox Tv – Çalar Saat Programı

Senih Özay Dostları buluşuyor – Hukuk Medeniyeti

          Senih Özay Dostları buluşuyor – Adaletbiz.com

Tanıklıklar Yazılmalı – İleri Haber – Prof. Dr. İzge Günal

Oyuncu Barış Arduç aşkı Gupse Özay’ın babası Senih Özay’ın imza törenine katıldı- AHaber

Atak, analitik, aykırı bir adam- A3 Haber- Feyzi Hepşenkal

Babasını yalnız bırakmadı – Güneş Gazetesi

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [14.07 KB]

"Senih

Hukuk Ansiklopedisi röportaj ekibinden İbrahim Aycan ve Neyir Şeyda Musal, Anıt Hukukçu Senih Özay ile konuşulmayanları konuştu. Sorulamayanları sordu ve sizler için bu kitabı hazırladı.

Kitap, roman akıcılığında ve röportaj türünde biyografik bir eserdir. Aktivist, çevreci ve bir hukuk dehası olan Avukat Senih Özay ile 2018 yılında yapılan nehir söyleşiden oluşmaktadır. İzmir’de, Bornova sırtlarındaki Homeros Vadisinde gerçekleşen hacimli söyleşi, uzun bir çalışma ve Senih Özay araştırması sonunda kitap haline dönüştürülmüştür.

Kitap, Senih Özay’ın maceralı yaşam öyküsü ile birlikte Türkiye’nin yakın tarihine ve hukuk sistemine ışık tutuyor. Kâh bir filozofla yapılan tartışmaya kâh bir aktivistin maceralarını anlattığı otobiyografiye dönüşen eser İbrahim Aycan ve Neyir Şeyda Musal’ın akıcı üslubuyla sıkılmadan okunuyor. İçindekiler sadece hukukçulara değil, duyarlı her vicdana hitap ediyor. Bu yönüyle eser, okuyucuya, sistem, hukuk ve hayat adına farklı bakış açıları kazandırmaya aday.

Kitabın sonunda; Barolar Birliği önceki başkanı Vedat Ahsen Coşar, gazeteciler M. Feyzi Hepşenkal ve İskender Özturanlı ile akademisyen Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, Avukat Ahu Tahmilci, Sanatçı Gupse Özay ve alanında birçok uzman Senih Özay’ın avukatlık ekolü ve hak arama felsefesi hakkında görüşlerini dile getiriyor.

Kitabın ilk lansmanı için İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi tercih edilmiştir.

Kitap ve Senih Özay Hakkında Söylenenler

 “O bir hukuk şövalyesidir. Avukatlık mesleğinin yüz akıdır. Anıt niteliğindeki mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum”                                                                       

                                                                                                                          Vedat Ahsen Coşar – Barolar Birliği E. Başkanı

“Senih Özay, yalnızca hukukçulara değil, herkese, hepimize örnek olmalıdır. Selam sana güzel insan.”                                                                                                                               M. Feyzi Hepşenkal – Gazeteci

“Yaşamı ile kavgasını, coşkusu ile hassasiyetini aynı yerde eriten bir usta!”

                                                                                                İskender Özturanlı – Gazeteci – Ekonomist

“Senih Özay, Türkiye’nin çevre hukuku önderlerindendir.”

                                               Doç. Dr. Öykü Didem Aydın – Venedik Komisyonu Eski Üyesi – Hukukçu

“Senih Özay; ruhunu kelebeğin kanadına yüklemiş, sevdikleri ile semalara uçan, bakmakla görmek arasındaki farkı çözmüş, mücadeleci, üretken, eğitici, öğretici, dost, sırdaş, sıcacık bir insan…”                                                                                                                                                          Ahu Tahmilci – Avukat

“Bir değil bin ömrüm olsa yine onunla geçirmek isterim. Şanslıyım. Babam diye demiyorum onu seviyorum. ‘Sen benim kızım olmasaydın da seni severdim’ der hep. Aynı cümleyi söylüyorum. Babam olmasaydı da severdim onu.”                                                                                      Gupse Özay – Sanatçı

Hukuk Ansiklopedisi Röortaj Serisinin ikinci kitabı olan 'Benim Umudum Var'ın ilk lansmanı İzmir Tarihi Havagazı fabrikası Kültür Merkezi'nde 1 Aralık 2019 tarihinde yapılacak.
Hukuk Ansiklopedisi Röortaj Serisinin ikinci kitabı olan ‘Benim Umudum Var’ın ilk lansmanı İzmir Tarihi Havagazı fabrikası Kültür Merkezi’nde 1 Aralık 2019 tarihinde yapılmıştır. 
Kitabın Önsözü 

Şair ruhlu bir devrimci Senih Özay!
Bir yazar ve sıra dışı entelektüel.
O bir yazar!
O bir centilmen!
Tarihe kayıtlar düşmüş bir hukukçu.
Kuşların avukatı, balıkların avukatı.
Yılanların, arıların, böceklerin avukatı.
Zorda kalanların, çevrenin, doğanın,
Kirletilen havanın, suyun, ağaçların avukatı!
Hayvanları korur, sanatın yanındadır.
Çevre nerede kirletiliyorsa…
Doğa nerede saldırıya uğruyorsa, Senih Özay oradadır.
Savaşçıdır ve bir hak koruyucusudur.

“İnsanlığın Ortak Orospusu Altın” ve “Anılarım… Ağzımı Hayır’a Açtığım Davalarım” isimli kitapların yazarı, aktivist, çevreci ve bir hukuk dehası olan Avukat Senih Özay ile yaptığımız nehir söyleşi 2018 yılı Ağustos ayında gerçekleşti. İzmir’de, Bornova sırtlarındaki Homeros Vadisinde Celal Akgünlü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen söyleşinin bazı bölümleri Hukuk Ansiklopedisi okurlarına özel olarak www.hukukboook.com internet sitesinde yayınlandı. Hacimli söyleşinin kitap olarak yayınlanması şarttı. Uzun bir çalışma ve Senih Özay araştırması sonunda elinizde bulunan kitap yayına hazırlandı. Söyleşi, Hukuk Ansiklopedisi röportaj ekibinden Neyir Şeyda Musal ve İbrahim Aycan tarafından gerçekleştirildi. Gün boyu süren ve yaklaşık on bir saat devam eden Senih Özay Röportajı sırasında dost canlısı iş insanı Celal Akgünlü de zaman zaman söyleşiye renk kattı. Röportajın sonunda Senih Özay’ın en sevdiği şiir ver şarkıları da bulacaksınız.

Kitabın son bölümünü ise Senih Özay’ın arkadaşları, dostları, meslektaşları ve yoldaşlarına ayırdık. Onun hakkında söylenenler, kendisi hakkında söyleyemediklerini tamamlıyor.

Daha önce yayınlanmamış özel fotoğraflar ile hukuk mücadelelerinden kesitler sunan gazete kupürlerini de kitabımıza ekledik.

Röportaj; kâh bir filozofla yapılan tartışmaya dönüştü kâh bir aktivistin maceralarını anlattığı otobiyografiye.

Derinlemesine konuştuk. Konuşulmayanları konuştuk.

Sorulamayanları sorduk ve sizler için hazırladık.

Kitabı okurken, kendi rolünü yazan bir oyuncu ile tanıştığınızı da hissedeceksiniz.

Büyük bir hukuk anıtını ve mücadelesini sizlere sunmaktan onur duyuyoruz.

Senih Özay’ın ömrü uzun olsun.

İbrahim Aycan & Neyir Şeyda Musal
Ekim 2019 – Gümüşsuyu-İstanbul

Yazarlar Hakkında 
Neyir Şeyda MUSAL
Neyir Şeyda Musal

İstanbul Barosu’na bağlı serbest avukat ve Arabuluculuk siciline bağlı arabulucudur. Musal, 2001 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, uzun yıllar ticaret hukuku, ceza hukuku, enerji hukuku, iş hukuku, fikri ve sınai haklar hukuku konularında şirketlere hukuki danışmanlık ve avukatlık yapmıştır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve sosyal sorumluluk projelerinde görev alan Musal halen Yüksek Lisans programına devam etmektedir.

Musal, ulusal ve uluslararası birçok toplantıda hukuk, etik, müzakere konularında konuşmacı olarak görev almıştır. İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, MEF Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Okan Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Türkiye’de  dalete Erişimi ADR Mekanizmalarıyla Güçlendirmek Projesi kapsamında Eğitimci Eğitimi ve İleri Arabuluculuk Becerileri ile Arabuluculuk Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Pratik Uygulamalar eğitimlerinde görev almıştır. Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri ve yazıları yayınlanan Musal, Arabuluculuk Soru Bankası isimli ortak eser ile 2018 yılı aralık ayında yayınlanan İnsan Dili isimli eserin sahibidir.

İbrahim Aycan

1976 yılında doğan İbrahim Aycan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra İstanbul Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yapmaya başlamıştır. İbrahim Aycan, resmi sicile kayıtlı arabulucudur. Medya, reklam, İletişim, eğitim ve yayıncılık alanlarında çalışmalarda bulunmuştur. Çeşitli eğitim kurumlarında Temel Hukuk, İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Yönetim ve Organizasyon, Davranış Bilimleri ve Hukuk Sosyolojisi dersleri vermiştir. Baro komisyonlarında yer almış ve Levent Adliyesi Bölge Temsilcisi olarak görev almış, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonunda genel sekreterlik yapmıştır. Bir çok klasik eseri yayına hazırlamış. Hukuk Kültürü Grubu adıyla, hukuk, felsefe ve sanatı bir araya getiren kültürel faaliyetlere öncülük etmiş, hukukçu ve sanatçıların bir araya geldiği toplantı, seminer, atölye çalışması ve konferanslar düzenlemiştir. Aycan, 2017 yılı sonunda kurmuş olduğu Hukuk Ansiklopedisi’ni www.hukukbook.com adıyla internet ortamında yayınlamaktadır. Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlanmaktadır. Basılmış iki kitabı bulunmaktadır.

 

Hakkında karyelist

Bunu okudunuz mu?

İlhan Arsel

Prof. Dr. İlhan Arsel, 5 Nisan 1920’de İstanbul’da doğmuş, 1942 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden …