Ana Sayfa » Hukuk Felsefesi » Bir Ceza Avukatının Anıları

Bir Ceza Avukatının Anıları

Bir Ceza Avukatının Anıları, Türkiye Barolar Birliğinin ilk başkanı da olan Prof. Dr. Faruk Erem tarafından kaleme alınmıştır.

Eserdeki anıların bir kısmını yazar yaşamış, bir kısmını ise adliye koridorlarında meslektaşlarından duymuştur. Her olayı, anlamca ağırlık noktasını göze çarpacak biçimde anlatmıştır. Yazar, yaşanmış hikayeleri esere yansıtırken meslek sırlarını gözetmiş, kişilerin tanınmamasını sağlayacak şekilde değişiklikler yapmıştır. Yazarın kendi yaşamından çok şey kattığı bu kitap bir belgesel ya da roman değildir.
Bir Ceza Avukatının Anıları Tiyatro Oyunu
Bir Ceza Avukatının Anıları isimli tiyatro oyunu, Faruk Erem‘in kaleme aldığı kitaptan senaryolaştırılarak tiyatroda sahnelenmiştir. Geniş okuyucu kitlesince ilgi gören kitap, ilk olarak 1984-1985 sezonunda Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenmiş, aradan 10 yıl geçtikten sonra oyunun büyük ilgi görmesi üzerine, Antalya Devlet Tiyatrosu, Süleyman Demirel Üniversitesi Tiyatro Kulübü, Cumhuriyet Üniversitesi Tiyatro Oyuncuları, Aydın Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Çağdaş Grup gibi topluluklar tarafından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve yurt dışında bir çok değişik versiyonda tekrar sahnelenmiştir.
Ünlü “Suçluyu kazıyınız altından insan çıkar” şeklindeki felsefesinden hareketle kitabını yazan Erem, hümanist bakış açısıyla hukuka ve insana olan inancını dile getirmiş, Türk Hukuk Tarihine adını yazdırmış, idam cezasının kaldırılmasında da büyük emek vermiştir.

Faruk Erem, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdikten sonra Belçika’da hukuk alanında doktora yapmış, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doçent olarak görev almış, bir yıl İtalya’da kalarak ceza hukuku ve kriminoloji alanında çalışmış, İtalya’dan döndükten sonra Profesör olmuştur.

Profesör Doktor Faruk Erem, Ankara Üniversitesinde dekan olarak idarecilik yapmış ve 1978’de emekli olmuştur. Erem, Türkiye Barolar Birliği‘nin ilk Başkanıdır ve bu görevi 9 Ocak 1980 tarihine kadar sürdürmüştür.
Erem, Türk Ceza Hukukunu içtihatlarını ve uygulamalarını derinden etkileyen bilim insanlarındandır.
“Bir Ceza Avukatının Anıları” eserinden uyarlanan, her bölümünde farklı bir davanın konu edildiği televizyon filmi şeklindeki dizi 1979 yılında TRT’de yayınlanmıştır. Dizide, Melike Zobu,Halil Ergün, Nermin Özses, Suzan Roziter, Reşat Ateşeri, Mustafa Yazıcı, Sabahat İzgü ve Zehra Savaş rol almışlardır. Dizinin yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad üstlenmiştir.

Eser, 9 Mayıs 1989 tarihinde sinema’ya uyarlanmıştır.Emekli Başkan isimli birinci bölümde, görevi boyunca 5 idam kararı vermiş bir hakimin bu kararlarından birinden vicdan azabı çekmesi ve gerçeği öğrendikten sonra kalp krizi sonucu ölmesi hikaye edilmiştir. Oyuncular, Müşfik Kenter, Kerim Afşar, Kamran Usluer, Ali Şen, Hikmet Çelik, Hüseyin Er, Zafer Önen, Lütfi Kopan, Muhteşem Durukan, Fikret Ergin, Erkan Yücel, Nefrin Tokyay ve Çetin Öner’dir.

Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı tv dizisi önce 4 bölüm olarak planlanmış daha sonra sekiz bölüme çıkarılmıştır. Daha sonraları bürokratik engeller nedeniyle dizi sayısı tekrar dörde indirilmiştir. Bölümler şu şekildedir: 1-Emekli Başkan-1979, Çekiç ve Titreşim-1979, Kuma-1979, Isı-1979 ,Mertlik, Suçlular ve Ötekiler, Kan ve Mayın

BİR CEZA AVUKATININ ANILARI- 1. BÖLÜM

 

BİR CEZA AVUKATININ ANILARI: TİYATRO OYUNU/ÇAĞDAŞ GRUP

ÇAĞDAŞ SERBEST MUHASEBECİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER GRUBUNUN TİYATRO OYUNU HAKKINDAKİ HABER

 

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …