Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Bir Dilekçenin Anatomisi
Bir Dilekçenin Anatomisi isimli eser Aristo Yayınevi tarafından basılmıştır.

Bir Dilekçenin Anatomisi

Bir Dilekçenin Anatomisi- A’dan Z’ye Dilekçe Nasıl Hazırlanır? isimli eser Muhammet Ufuk Tekin tarafından yazılmış, 2018 yılı Nisan ayında Aristo Yayınevi tarafından okurla buluşturularak hukuk kitapları arasındaki yerini almıştır.

Bir Dilekçenin Anatomisi; Anayasa ile güvence altına alınan temel haklardan olan dilekçeyi ele almakta, dilekçe hazırlama süreci, dilekçenin yazım usulü, dilekçede bulunması gerekli unsurlar ve dilekçe yazımında dikkat edilmesi gerekli hususları incelemektedir.

Yazara göre her hukukçu uzmanlaşmış bir yazardır. Avukat ise belli bir uzmanlık alanında hazırlanmış bir dilekçenin hitap ettiği sınırlı bir okuyucu kitlesine seslenen bir yazardır. “Dilekçenin, hem şekil, üslup ve içerik bakımından usul ve teamüllere uygun olması hem de hukuk metodolojisi çerçevesinde kalması gerekmektedir. Bu yönüyle hazırlanan her dilekçe önemlidir. Dilekçe avukatın ana iletişim aracıdır ve söz konusu olan şey dilekçe olduğunda avukatların şekil ve içerik olarak dilekçe yazımı konusuna hakim olması gerekmektedir.”  

Bir Dilekçenin Anatomisi - A'dan Z'ye Dilekçe Nasıl Hazırlanır
Bir Dilekçenin Anatomisi – A’dan Z’ye Dilekçe Nasıl Hazırlanır

Yazar Ufuk Tekin, dilekçe yazımı konusunda hukukçuların faydalanabileceği kaynakların kısıtlı olduğunu keşfederek yola çıkmış, dilekçe örnekleri içeren kitapların bu konuda bir yararı olmadığını savunmuş; dilekçe yazımının bir formasyon gerektirdiğini ve dilekçenin okunurluğunu artırmanın önemli bir amaç olduğunu vurgulamış, dilekçenin yazımından önce ve sonra yapılması gerekenlere de kitabında yer vermiştir.

Yazar Ufuk Tekin Hakkında

Yazar Ufuk Tekin, 1974 yılında İstanbul’da doğmuş, 1996 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Avukat Muhammet Ufuk Tekin
Yazar Avukat Muhammet Ufuk Tekin

İyi derecede İngilizce bilen Tekin, 2000 yılında Tekin Hukuk Bürosunu kurmuş ve serbest avukat olarak çalışmaya başlamıştır. İstanbul Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, Bilişim ve Bilişim Hukuku Merkezi, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu ile Kültür-Sanat Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Anabilim dalında yüksek lisans öğrenimi görmektedir. Avukat Begüm Tekin ile evlidir.

Kitabın Sunumu

“Uygulamacılara dilekçe örneği vermek yerine dilekçe yazmakta yardımcı olacak kaynak sayısı yok denecek kadar azdır. Bu kitap bunu hedeflemekte, tabiri caizse balık vermek yerine balık tutmayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu kitabı okuyan hukukçular bir dilekçe yazarken hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiğini, doğru zannedilen yanlışların neler olduğunu ve özünde dilekçeyle ilgili nedenlerin bilgisine sahip olacaklardır.”

Yazar Ufuk Tekin, Bir Dilekçenin Anatomisi isimli eseri hakkında şunları söylemiştir:

“Avukatlar ve akademisyenler tarafından, içinde her dava tipine uygun dilekçe örneklerinin bulunduğu çok sayıda kitap yazılmıştır. Biz avukatlar dilekçelerimizi hazırlarken bu kaynaklardan faydalanırız.

Buradaki faydalanma, kitaptaki örnek dilekçenin kendi olayımıza uyarlanarak aktarılmasından ibarettir.

Kitabın Arka Kapağı
Kitabın Arka Kapağı

Uygulamacılara dilekçe örneği vermek yerine dilekçe yazmakta yardımcı olacak kaynak sayısı ise yok denecek kadar azdır. Bu kitap bunu hedeflemekte, tabiri caizse balık vermek yerine balık tutmayı öğretmeyi amaçlamaktadır.

Umuyorum ki bu kitabı okuyan hukukçular bir dilekçe yazarken hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiğini, doğru zannedilen yanlışların neler olduğunu bilecek ve özünde dilekçeyle ilgili nedenlerin bilgisine sahip olacaklardır.
Eserin tüm hukukçulara fayda sağlamasını umuyorum.”

Bir Dilekçenin Anatomisi isimli kitabın konusu ve dilekçe yazımı üzerine yazar Ufuk Tekin’in katılmış olduğu bir seminer

A’dan Z’ye Dilekçe Yazımı Eğitimi

Yazar Ufuk Tekin, Bir Dilekçenin Anatomisi isimli eserine olan ilginin artması üzerine; dilekçe konusunda eğitimler vermeye başlamış, birçok hukuk kurumundan ve sivil toplum örgütünden gelen talepler üzerine konferans ve panellere katılarak dilekçe yazımı konusunda konuşmalar yapmıştır.

 

“Bir Dilekçenin Anatomisi – A’dan Z’ye Dilekçe Nasıl Hazırlanır” İsimli Eserin Konu Başlıkları

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin