Yeni
Ana Sayfa » Güncel » Bir hukukçu daha devlet başkanı oldu

Bir hukukçu daha devlet başkanı oldu

Şili’de devlet başkanlığı seçimlerini, 35 yaşındaki hukukçu Gabriel Boric kazandı. 19 Aralıkta yapılan seçimlerde Boric, %55,9 oy alarak rekor kırdı ve seçim zaferinin ardından insan haklarına istisnasız bağlılık sözü verdi.

Rakibi, Jose Antonio Kast ise oyların yüzde 44,24’ünü aldı. Kast, seçim kampanyasında, Pinochet’den sempatiyle bahsetmiş ve anti-komünist bir söyle benimsemişti.

Seçilerden önce aralarında Rashida Thalib, Noam Chomsky, Jeremy Corbyn, Zarah Sultana, Niki Ashton ve Naomi Klein’ın da bulunduğu hak savunucuları, Pazar günkü seçim öncesinde Şili halkının Pinochetcilere karşı mücadelesinde uluslararası dayanışma çağrısı yapmıştı. 15 ülkeden parlamenterler ve kamuya mal olmuş kişiler 19 Aralık seçimleri öncesinde Şili demokrasisini savunmak üzere bir araya gelmiş ve bir çağrı yayınlamıştı: “Bir zamanlar uluslararası dayanışma Şili halkından esirgenmişti, bugün esirgenmemeli” başlığıyla kaleme alınan çağrı metninin, kısa bir özeti, dünya çapında katılım için internette imzaya açıldı.

Pinochetciler, halka karşı

Şili Devlet Başkanı seçilen hukukçu Gabriel Boric Font Hakkında

Şili Devlet Başkanı ve hukukçu Gabriel Boric

Gabriel Boric Font (Hırvatça:Borić) 11 Şubat 1986’da doğdu. Memleketindeki The British School’u bitirdi ve Santiago’ya taşınarak Şili Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden diploma aldı. 2009’da dekan Roberto Nahum’a karşı 44 gün boyunca bir protestoya önderlik etti. 2012 yılında Şili Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanı oldu ve öğrenci lideri olarak 2011-2013 Şili öğrenci protestolarının önde gelen isimlerinden biri oldu. Şili’nin 100 genç lideri listesine girdi.

Boric, Magallanes ve Antarktika bölgesini temsil eden Temsilciler Meclisi’ne 2013’te bağımsız aday olarak seçildi.  İnsan Hakları ve Yerli Halklar Komisyonlarında görev yaptı.

2017’de Geniş Cephe’nin bir üyesi olarak parlamentoya girdi ve en yüksek oyu aldı.

Şili’de 2019 yılında meydana gelen sivil ayaklanma sonrasında, diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma anayasanın değiştirilmesi için referandum yapılmasını sağlayan müzakerelere katıldı.

2021 yılında yapılan ön seçimlerde, Geniş Cephe, Komünist Parti ve diğer küçük hareketlerden oluşan Apruebo Dignidad koalisyonunun başkan adayı olarak seçildi. Önseçimlerde %60 oranında oy alan Boric, 19 Aralık 2021’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların %55,9’unu alarak José Antonio Kast’ı mağlup etti ve Şili tarihinde en fazla oy oranıyla seçilen başkan oldu. Şili tarihindeki en genç ve dünyadaki en genç ikinci devlet lideri unvanını kazandı.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et