Yeni
Ana Sayfa » Dergiler » Birikim Dergisi
Birikim Dergisi

Birikim Dergisi

Birikim Dergisi, 1975 yılından itibaren yayına başlayan, sosyal, kültürel, siyasal ve felsefi konuları işleyen süreli bir yayındır. Dergi kendisini sosyalist kültür dergisi olarak tanımlamaktadır.

Derginin 1989 tarihinden sonraki sayılarına http://www.birikimdergisi.com/arsiv adresinden,12 Eylül 1980’den önceki sayılara ise http://www.birikimdergisi.com/70lerin-Birikimi adresinden ulaşılabilmektedir.

Dergi Türkiye’de sol hareketlerin ve sosyalizmin yaygın şekilde tartışıldığı yıllarda yayın hayatına atılmıştır.

Birikim Dergisinin 1 Mart 1975 Tarihli İlk Sayısı

Derginin 1 Mart 1975 tarihli ilk sayısında, Can Yücel, öldürülen gazetecilerden Onat Kutlar,  Erol Tulpar, halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ömer Laçiner ve Murat Belge’nin yazıları yayınlanmıştır.

Dergi, amacını uzun erimli, geniş perspektifli, serinkanlı ve özeleştirel bir bakış açısından hareket etmek olarak açıklamış; Gramsci’nin ünlü “iradenin iyimserliği – aklın kötümserliği” prensibine vurgu yapmıştır.

Dergi, güncel olayları takip etmekte ancak magazine girmemektedir.

Birikim Dergisi, Kenan Evren tarafından organize edilen 12 Eylül Askeri darbesiyle yayınlarına ara vermek zorunda kalmış, 1989 yılından itibaren yeniden yayınlarına devam etmiştir.

Birikim Dergisi, politika, kültür, sanat, edebiyat, resim, sinema ve insana dair her şey hakkında yayın yapmakta ve bu konuları ilgi alanında tutmaktadır.

Dergi, düşünce platformu olarak kurgulanmakta, düşünsel alışverişe, bilgiyi, yorumu, tartışmayı önemsemekte, teorik ve politik tartışmaları canlı tutmaya çalışmaktadır.

Birikim Dergisi, 2005 yılından itibaren yayınlarını internet üzerinden de yapmaya başlamıştır. Basılı dergi devam etmekte, dergi internetten de takip edilebilmektedir.

Tüm yazarlara kapısını açık tutan dergide yayımlanması istenilen yazılar yazi@birikimyayincilik.com.tr adresine gönderilmektedir.

Dergi, bayi satışının yanında abone usulüyle de okuyucuya ulaşmaktadır. Abonelik basılı dergiyi kapsamaktadır.

Derginin 1989 tarihinden sonraki sayılarına http://www.birikimdergisi.com/arsiv adresinden,12 Eylül 1980’den önceki sayılara ise http://www.birikimdergisi.com/70lerin-Birikimi adresinden ulaşılabilmektedir.

Birikim Dergisinin Ağustos 2018 Sayısı

Birikim Dergisi Adres ve İletişim Bilgileri 

Telefon: 0212 518 19 86 / E-postabirikim@birikimyayincilik.com.tr

Posta adresi: Binbirdirek Meydanı Sokak, İletişim Han, No: 3 Kat: 2 Cağaloğlu, Eminönü 34122 İstanbul

Tüzel Kişi Temsilcisi ve Genel Yayın Yönetmeni: Ömer Laçiner
Yazı İşleri Müdürü:  Barış Özkul
İmtiyaz Sahibi: Birikim Yayıncılık Anonim Şirketi
Vergi Sicil No: Beyazıt VD 1770396225
Ticaret Sicil No: 212030

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et