Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Bülbülü Öldürmek/To Kill a Mockingbird
Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek/To Kill a Mockingbird

Bülbülü Öldürmek/To Kill a Mockingbird, Harper Lee’nin yazmış olduğu Pulitzer ödüllü aynı isimli romanın 1960’da yayımlandıktan sonra 1962 yılında sinemaya uyarlanması ile dünya sinema tarihi eşine az rastlanır bir eser kazanmıştır. Eser, kült filmler arasında ön sıralarda yer almıştır. 

Modern Amerikan edebiyatının klasik yapıtlarından biri olan Bülbülü Öldürmek, Harper Lee’nin gerçek yaşamda şahit olduğu olayları işleyen ve içeriği gerçekte yaşanmış olaylara dayanan bir romandır. Atticus karakterini oynaması için teklif ilk olarak James Staward’a gitmiş ancak Staword rolünü “fazla liberal” bulduğundan kabul etmemiştir. Rolün ikinci teklif edildiği kişi olan Gregory Peck ise senaryoyu okur okumaz kabul etmiş; oyunculuğuyla “En iyi Erkek Oyuncu” oscarını kazanmıştır.

Film uyarlama dalında da oscar almıştır. Kitabın yazarı Harper Lee ve Truman çocukluk arkadaşlarıdır ve romandaki Dill karakteri de Capote’den esinlenerek yazılmıştır. Bülbülü Öldürmek Harper Lee’nin tek eseri iken 55 yıl sonra Git Bir Bekçi Dik/Go Set a Watchman isimli eserini yazmıştır.

Eserde, tecavüzle suçlanmış olan bir zenciyi savunan güneyli bir avukatın çevresindeki tepkilere rağmen aslı olmayan bir iddia ile suçlanan genci savunma hikayesini anlatılmaktadır. Orta seviyede bir durumu olan avukat iki tane çocuğu ve eşi ile hayatlarını olumlu bir şekilde sürdürmektedir. Bir zaman sonra genç bir zenci adam her gün yolda işe giderken tanıdığı bir kadına selam vermekteydi. Fakat günün birinde kadın ondan bir şey rica edince suçlu durumuna düşecektir ancak üstüne atılan büyük bir iftira vardır. Avukat ise çevresindekilerin baskısına rağmen siyah adamın masum olduğuna inandığı için hakim karşısında savunacaktır.

Bunu okudunuz mu?

49’lar Davası

49’lar Davası, İleri Yurt gazetesini çıkaran Musa Anter, Canip Yıldırım ve Yusuf Azizoğlu’nun yayımladığı Kürtçe …