Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Carlos Saveedra Lamas

Carlos Saveedra Lamas

Carlos Saveedra Lamas, 1 Kasım 1878’de doğdu. Saavedra Lamas, Lacordaire Kolejini bitirdi ve 1903 yılında Buenos Aires Üniversitesinde, hukuk alanında doktorasını tamamladı. Buenos Aires Üniversitesi’nden (UBA) avukat olarak mezun oldu. ) ve İş Hukuku ve Uluslararası Hukuk konusunda uzmanlaştı. Seçkin bir öğrenci olarak bilindi, okulu bitirdikten sonra 1907’de Buenos Aires belediyesinde sekreterlik görevine getirildi.

Akademik kariyerine devam etti ve La Plata Üniversitesi’nde anayasa tarihi profesörlüğü yaptı. Buenos Aires Üniversitesi’nde sosyoloji alanında dersler verdi, üniversitenin Hukuk Fakültesi’nde politik ekonomi ve anayasa hukuku derslerine devam etti ve aynı üniversitenin rektörlüğüne getirildi.

Devlet Görevleri, Uluslararası Hukuk ve Barış Alanındaki Çalışmaları

Siyasi kariyerine, 1908-1912 yıllarında Ulusal Kongreye seçildi ve iki dönem senatör olarak görev yaptı. Yerli şeker üreticilerini yabancı rekabetten koruyan 1912 tarihli kendi adıyla anılan Saavedra Lamas Yasasını çıkardı. 1915 yılında Adalet ve Halk Eğitim Bakanlıklarını üstlendi. .

Çalışma hayatına ilişinde uluslararası mevzuatın oluşmasında ve İş Hukuku alanında öncülük yaptı. 1919 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO)’nün kuruluşuna katkıda bulundu ve örgütteki Arjantin delegasyonunun lideri olarak görev yaptı. Cenevre’deki 1928 ILO(Uluslararası Çalışma Örgütü) Konferansına başkanlık etti.

1932-1938 yıllarında Arjantin Dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Arjantin’in yeniden katıldığı Milletler Cemiyetinde ülkesini temsil etti ve Milletler Cemiyeti Meclisi’ne başkanlık yaptı. Bolivya ve Paraguay arasında, 1932–1935 yıllarında devam eden Chaco Savaşının sona erdirilmesi için çalıştı. Brezilya, Şili, Peru, Uruguay ve ABD arasında daha sonra kendi adıyla anılan kalıcı Barış Antlaşmasına dönüşecek, 2 Haziran 1935 tarihli ateşkese antlaşmasın öncülük etti. Dışişleri Bakanlığı görevine getirildikten sonra bu anlaşmazlığın müzakere yoluyla çözülmesi için diplomatik misyon üstlendi.  Daha sonra Türkiye’nin de dünyaya barış mesajı vermek için katıldığı; Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve 14 Latin Amerika ülkesi arasındaki 21 Haziran 1935 tarihli Saavedra Lamas Paktı‘nı hazırladı. Türkiye Cumhuriyeti, “Harbin önünü almağa mahsus Cenubi Amerika Muahedesine Cumhuriyet Hükümetince vuku bulan iltihakın tasdikimi dair Kanun‘u  20 Kasım 1936 tarihinde kabul etti.

Buenos Aires Üniversitesi’nde, 1941’den 1943’e kadar rektörlük yaptı. İş Hukuku profesörü olarak dersler verdi. Lahey’deki Daimi Tahkim Mahkemesi üyesi olarak görev aldı.

Ömrü boyunca hukuka, adalete ve barışa hizmet eden Lamas, 5 Mayıs 1959’da, 80 yaşında, doğduğu yer olan Buenos Aires’de, beyin kanamasından ötürü yaşamını yitirdi.

Barış Ödülleri 

Nobel Barış Ödülünü kazanan ilk Güney Amerikalı oldu. 10 Aralık 1936’da Oslo’da düzenlenen Nobel ödül törenine, Buenos Aires’te toplanmakta olan Barışın Korunması için Amerika Kıtası Konferansı’na başkanlık etmesi nedeniyle katılamadı. Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde izlenebilen bir konuşma yaptı.

1802 yılında Napolyon Bonapart tarafından başlatılan ve sonraki tüm Fransız hükümetleri ve rejimleri tarafından devam ettirilen Fransız Devlet Nişanı sahibi oldu.

Carlos Saveedra Lamas’ın Eserleri 

Uluslararası hukukta, “La crise de la codification et la doctrine Argentine du droit international” isimli eserini 1931 yılında yazdı. Sığınma hakkı, kolonizasyon, göç hukuku, tahkim ve uluslararası barış gibi uluslararası sonuçları olan pek çok konuda çalışmalarda bulundu ve yasa tasarıları hazırladı. 70 yaşında iken, Vida Internacional isimli eserini yazdı ve yaşamındaki çalışmaları özetledi. Sığınma Hakkı, Amerika Kıtası Barışı ve Uluslararası Yaşam isimleri ile kitaplar yazdı.

La crise de la codification et la doctrine Argentine du droit international

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et