Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Celse Açılıyor – The Paradine Case

Celse Açılıyor – The Paradine Case

The Paradine Case, 31 Aralık 1947 tarihinde gösterime giren Amerikan yapımı bir Alfred Hitchcock Xfilmidir. Süresi 125 dakikadır ve hukuk filmleri kategorisinde önemli bir yer edinmiştir.
The Paradine Case; Zevk Bahçesi, Yokuş Aşağı, Şampanya, Juno ve Paycock, Murder, Düzenbaz, 17 Numara, Sabotaj, Bay ve Bayan Smith, Aşktan da Üstün, Sahne Korkusu, Cinayet Var, Arka Pencere, Ölüm Korkusu, Gizli Teşkilat, Sapık, Kuşlar ve Aile Oyunu gibi filmlerin de yönetmeni olan efsane isim Alfred Hitchcock tarafından sinemaya kazandırılmıştır.
David O. Selznick ve Ben Hecht tarafından Robert S. Hichens’in romanından uyarlanarak sinemaya aktarılan filmin başrollerinde Gregory Peck ve Ann Todd vardır. Kült oyuncu Alida Valli’nin ilk Hollywood işi olarak bilinse de esasen Hitchcock imzalı bir eserdir. The Paradine Case, kör kocasını öldürmekle suçlanan Anna Paradine adlı bir kadının etrafında şekillenmiştir.
Celse Açılıyor adlı film, gözleri görmeyen amcasını öldürmekle suçlanan Anna Paradine adlı genç kadının, kendini temize çıkarmak için yapmış olduğu uğraşları ele alınmaktadır. Onu savunan avukatı Keane, evli olduğu halde müvekkiline aşık olmakta ve Anna’nın masumiyetinden en ufak bir şüphe duymamaktadır.
Fakat her şey gerçekten Anna’nın anlattığı gibi midir? Yoksa kalın bir sis perdesinin ardında bambaşka bir gerçek mi yatmaktadır.
Celse Açılıyor; aristokrasi ahlakı üzerine bir çeşitleme sunarken bunu ‘kara film’ mizansenine çevirmektedir. Valli-Peck etkileşiminden evliliğin yıkılmasına ve sorgulanmasına kadar giden süreci ‘kadınlar’ üzerinden kurgulamaktadır. ‘Femme fatale’ motifinin varlığı, suçlunun kadın olduğu mahkeme filmlerinde 80’lerden önce en parlak açılımı sunmaktadır.
Filmin müzikleri Franz Waxman ve Paul Dessau tarafından yapılmıştır.

The Paradine Case (1947) 

Celse Açılıyor

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Ülke: ABD
Tür: Suç, Dram, Romantik

Yapım Yılı: 1947
Gösterim Tarih: 26 Ağustos 1949
Senaryo: Robert S. Hichens
Filmin Süresi: 125 Dakika

Oyuncular: Gregory Peck, Louis Jourdan, Sam Harris, Alida Valli, Charles Coburn, Ann Todd, Ethel Barrymore, Thomas Martin, Colin Kenny, Bert Stevens, Arthur Tovey, Leonard Carey, Lumsden Hare, Boyd Irwin, Patrick Aherne, Isobel Elsom, Elspeth Dudgeo, Lester Matthews, Alec Harford, Edgar Norton, Phyllis Morris, Joan Tetzel, Gilbert Allen, James Fairfax, John Goldsworthy, Colin Hunter, Charles Laughton, John Williams

Celse Açılıyor (The Paradine Case)

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et