Ana Sayfa » Hukuk Filmi » Celse Açılıyor (The Paradine Case)

Celse Açılıyor (The Paradine Case)

The Paradine Case, Zevk Bahçesi, Yokuş Aşağı, Şampanya, Juno ve Paycock, Murder!, Düzenbaz, 17 Numara, Sabotaj, Bay ve Bayan Smith, Aşktan da Üstün, Sahne Korkusu, Cinayet Var, Arka Pencere, Ölüm Korkusu, Gizli Teşkilat, Sapık, Kuşlar ve Aile Oyunu gibi filmlerin de yönetmeni olan efsane isim Alfred Hitchcock tarafından sinemaya kazandırılmıştır.
David O. Selznick ve Ben Hecht tarafından Robert S. Hichens’in romanından uyarlanarak sinemaya aktarılan filmin başrollerinde Gregory Peck ve Ann Todd vardır. Kült oyuncu Alida Valli’nin ilk Hollywood işi olarak bilinse de esasen Hitchcock imzalı bir eserdir. The Paradine Case, kör kocasını öldürmekle suçlanan Anna Paradine adlı bir kadının etrafında şekillenmiştir.
Celse Açılıyor adlı film, gözleri görmeyen amcasını öldürmekle suçlanan Anna Paradine adlı genç kadının, kendini temize çıkarmak için yapmış olduğu uğraşlar ele alınmaktadır. Onu savunan avukatı Keane, evli olduğu halde müvekkiline aşık olur ve Anna’nın masumiyetinden en ufak bir şüphe duymaz. Ama her şey gerçekten Anna’nın anlattığı gibi midir? Yoksa kalın bir sis perdesinin ardında bambaşka bir gerçek mi yatmaktadır.
Celse Açılıyor, aristokrasi ahlakı üzerine bir çeşitleme sunarken bunu ‘kara film’ mizansenine çevirir. Valli-Peck etkileşiminden evliliğin yıkılmasına, sorgulanmasına kadar giden süreci ‘kadınlar’ üzerinden kurgular. Belki de ‘femme fatale’ motifinin varlığı ‘suçlunun kadın olduğu mahkeme filmi’ adına 80’lerden önce en parlak açılımı getirmiştir. 4.258.000 dolar olan Celse Açılıyor adlı filmin müzikleri Franz Waxman ve Paul Dessau tarafından yapılmıştır.

The Paradine Case (1947) 

Celse Açılıyor

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Ülke: ABD
Tür: Suç, Dram, Romantik

Yapım Yılı: 1947
Gösterim Tarih: 26 Ağustos 1949
Senaryo: Robert S. Hichens
Filmin Süresi: 125 Dakika

Oyuncular: Gregory Peck, Louis Jourdan, Sam Harris, Alida Valli, Charles Coburn, Ann Todd, Ethel Barrymore, Thomas Martin, Colin Kenny, Bert Stevens, Arthur Tovey, Leonard Carey, Lumsden Hare, Boyd Irwin, Patrick Aherne, Isobel Elsom, Elspeth Dudgeo, Lester Matthews, Alec Harford, Edgar Norton, Phyllis Morris, Joan Tetzel, Gilbert Allen, James Fairfax, John Goldsworthy, Colin Hunter, Charles Laughton, John Williams

Hakkında hukukbook

Bunu okudunuz mu?

Hukuk ve Demokrasi Günleri

Hukuk ve Demokrasi Günleri Tarih Özel ve Önemli Günler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü 16 …