Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Felsefesi » Cinsel Sözleşme

Cinsel Sözleşme

Cinsel Sözleşme, Carole Pateman tarafından yazılmış ve Zeynep Alpar tarafından Türkçeye  tercüme edilerek Boğaziçi Üniversitesi Yayınları tarafından basılmıştır.

Feminist düşünür olarak tanımlanan Yazar Carole Pateman Sussex’te doğmuştur.. Ruskin College’da lisansını tamamlayıp Oxford Üniversitesi’nden doktora derecesini almış, Avrupa’nın pek çok ülkesinde, Avustralya’da ve ABD’de biç çok üniversitede ders vermiştir. Avustralalya Siyaset Bilimi Derneği, Amerika Siyaset Bilimi Derneği Konseyi, Uluslararası Siyaset Bilimi Derneği gibi kuruluşlarda aktif görevler aldı. Halen Los Angeles California Üniversitesi (UCLA) Siyaset Bilimi Bölümü’nde ders vermektedir.

Yazarın, Contract and Domination, The Disorder of Women: Democracy, Deminism and Political Theory, The Problem of Political Obligation: A Critical Analysis of Liberal Theory ve Participation and Democratic Theory isimli kitapları bulunmaktadır.

Orijinal adı The Sexual Contract olan kitabın tanıtım bülteni şu şekildedir:

“Bütün insanlar doğuştan özgürse neden bütün kadınlar doğuştan köledir? Bu sorunun sorulduğu günden beri feministler erkeklerin kadınlar üstündeki ataerki hakkına karşı mücadele veriyor. Cinsel Sözleşme, erkeklerin özgürlüğü ile kadınların tabiyetinin ilk sözleşmeyle nasıl kurulduğunu ortaya koyarak bu çabaya büyük bir katkıda bulunuyor.

Carole Pateman bugün bir klasik kabul edilen çalışmasında, bir özgürlük hikâyesi olarak sunulan toplumsal sözleşme teorisini tartışmaya açıyor. İlk sözleşme hikâyesinin yarısının eksik olduğunu söyleyen Pateman, ilk sözleşme yapılırken, erkeklerin kadınlara egemen olmasının ve erkeklerin kadınlar üzerinde eşit cinsel erişime sahip olmasının öngörüldüğünü kaydediyor.

Toplumsal sözleşme bir özgürlük hikâyesi iken, cinsellik sözleşmesinin bir tabiyet hikâyesi olduğunu vurgulayan Pateman, sözleşme teorisinde evrensel özgürlüğün daima bir hipotez, bir hikâye, siyasi bir kurgu olduğunu hatırlatıyor. Evlilik, kölelik, iş, fahişelik, taşıyıcı annelik gibi çeşitli alanlardaki sözleşme türlerini eleştirel bir yaklaşımla inceleyen Cinsel Sözleşme, eşitlik ilkesine dayalı bir sözleşme arayışındaki feminist yaklaşıma da, toplumsal sözleşmeyi sivil özgürlüğün başlangıcı olarak sunan anaakım siyaset bilimine ve her iki kanattan ideolojilere de kör noktalarını gösteren çığır açmış bir metin.

Cinsel Sözleşme, siyaset bilimi ve felsefesi, kadın çalışmaları, sosyoloji ve hukuk alanlarından akademisyenlerin ve öğrencilerin temel başvuru kaynaklarından biri.”

Carole Pateman bilimsel çevrelerce klasik kabul edilen eserinde, özgürlük hikayesi olarak sunulan toplumsal sözleşme teorisini tartışmaya açıyor ve ilk sözleşme hikayesinin yarısının eksik anlatıldığını söylüyor. Pateman, ilk sözleşmenin cinsel sözleşme olduğunu ve bu sözleşme yapılırken erkeklerin kadınlara egemen olmak üzere hareket ettiğini, aslında erkeklerin kadınlar üzerinde eşit cinsel güce sahip olmasının kabullenildiğini ileri sürüyor.

Toplumsal sözleşmenin bir özgürlük hikayesi olduğunu, cinsel sözleşmesinin ise tek taraflı bir edilgenlik olduğunu vurgulayan Pateman, ileri sürdüğü sözleşme teorisinde evrensel özgürlüğün aslında bir hipotez, bir masal ve siyasi kurgu olduğunu vurguluyor. Evlilik, kölelik, iş ve emek benzeri sözleşme türlerini kendine özgü yöntemlerle araştıran ve inceleyen Pateman, eşitlik ilkesine dayanan bir sözleşme isteyen feminist akıma da eleştirel bir yaklaşım getirmekte ve toplumsal sözleşmeyi özgürlüğün başlangıcı kabul eden siyaset bilimine yepyeni bir pencere açmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

Kapatılan Siyasi Partiler

Kapatılan Siyasi Partiler, günümüz Türkiye’sinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi kararı ile …