Ana Sayfa / Hukuk tarihi /  Clara Zetkin
Clara Zetkin

 Clara Zetkin

Clara Zetkin, SPD’den yakın arkadaşı Rosa Luxemburg ile birlikte devrimci radikal solun önde gelen isimleri arasında yer aldı

Alman Marksist siyaset teorisyeni ve felsefecisidir. 1857–1933 yıllarında yaşayan Clara Zetkin önemli bir kadın hakları savunucusu ve sivil toplumcudur.

Zetkin, Saksonya eyaletinde dünyaya geldi. Öğretmenlik eğitimi aldı, 1874’ten itibaren Almanya’daki kadın hareketi ve işçi hareketi ile ilişki içerisinde bulunmaya başladı. 1878’de Almanya Sosyalist İşçi Partisi’ne (SAP) katıldı. 1882’de Zürih’e, daha sonra Paris’e sürgüne gitti.

Clara Zetkin  1911 yılında ilk defa Kadınlar Günü’nü düzenlemiştir.  26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonal’e bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü kutlanması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

Clara Zetkin, SPD’den yakın arkadaşı Rosa Luxemburg ile birlikte devrimci radikal solun önde gelen isimleri arasında yer aldı.

Adolf Hitler’in Almanya Komünist Partisi’ni Reichstag yangını’ndan sonra yasaklamasıyla Zetkin ömrünün son yıllarını Sovyetler Birliği’nde sürgünde geçirdi, 1933’te Moskova’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti ve burada defnedildi. Birleşene kadar Doğu Almanya’nın 10 Mark banknotlarının üstünde fotoğrafı yer aldı.

 

 

4

 

 

 

 

 

Hakkında hukukbook

Bunu okudunuz mu?

Erzurum Kongresi Kararları

Erzurum Kongresi, milli mücadele ve kurtuluş savaşı sürecinde, 23 Temmuz 1919 ile 7 Ağustos 1919 …