Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Mehmet Selim Kiraz
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz

Mehmet Selim Kiraz

Mehmet Selim Kiraz, 01 Ocak 1969 tarihinde Siirt iline bağlı Kayaboğaz köyünde Saadet ve Hakkı Kiraz’ın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Savcı Mehmet Selim Kiraz

Kiraz, ilkokul ve ortaokulu Siirt’te tamamladıktan sonra liseyi Mersin İmam Hatip Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve hukuk eğitimini bu okulda tamamladı. Lisede okurken aynı zamanda terzilik yaptı ve eğitimine çalışarak devam etti.

Mehmet Selim Kiraz’ın çocukluğundan bir fotoğraf

Hukuk fakültesindeki eğitiminin ardından hakimlik görevine başlayan Kiraz çeşitli illerde görev yaptıktan sonra 2010 yılında Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Burada 4 yıl çalıştıktan sonra 2014 yılında İstanbul Cumhuriyet Savcılığına getirildi ve 14 yıl savcılık yaptı.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz 31 Mart 2015 tarihinde görevi başında iken uğramış olduğu saldırı sonucunda yaşamını yitirdi ve tüm ülkeyi yasa boğdu.

Eşi Yasemin Yoldaş Kiraz hakim olarak görev yapmaktadır ve 2 çocuk sahibidir.

Mehmet Selim Kiraz’ın adı birçok hatıra ormanı, park, konferans salonu, bina, cadde, sokak ve kütüphaneye verilmiş; adına spor müsabakaları ve yarışmalar düzenlenmiştir. İstanbul Çağlayan Adliyesinde her yıl anma törenleri düzenlenmektedir.

Mehmet Selim Kiraz’ın görev yaptığı İstanbul Merkez Adliyesi binasına “İstanbul Adalet Sarayı Savcı Mehmet Selim Kiraz Yerleşkesi” adı verilmiş; adliye konferans salonunda da hatırası yaşatılmıştır. Hayatını anlatan bir belgesel çekilmiş, yapımcılığı TRT tarafından yürütülen belgeselin yönetmenliğini Halil Aygün yapmıştır.

Mehmet Selim Kiraz için Çağlayan Adliyesinde Düzenlenen Tören
Son Görev Yeri, Gezi Olayları ve Berkin Elvan Davası 

5 Ocak 1999 doğum tarihli Berkin Elvan 2013 yılındaki Gezi Parkı protestoları sırasında 16 Haziran 2013 tarihinde, 15 yaşında iken ağır bir şekilde yaralanmış, 11 Mart 2014 tarihine kadar komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmiş, aradan geçen uzun süreye soruşturma ilerlememiş ve sorumlular hakkında dava açılamamıştır.

Mehmet Selim Kiraz, 2014 yılında atandığı İstanbul Cumhuriyet Savcılığında Gezi Olayları sırasında öldürülen Berkin Elvan soruşturmasına Eylül ayında beşinci savcı olarak atanmıştır. Kiraz, bu soruşturma yanında Gezi Olaylarında ölen ya da yaralanan bazı kişilerin de dosyalarına bakmaya başlamıştır. Kiraz, Lobna Allami, Okan Özçelik, Volkan Kesanbilici, Edral Sarıkaya, Aydın Aydoğan ve Burak Ünveren’in de aralarında olduğu çok sayıda kişinin soruşturma dosyasını yürütmüştür.

Berkin Elvan davasında ilerleme sağlayan Kiraz, soruşturmayı ilerletmiş, adli tıp raporunun dosyaya girmesini sağlamış; delilleri toplamış, 3 polis memurunun şüpheli olabileceği sonucuna varmış, kimlik tespiti için olay yerinde görev yapan polislerin bilgilerini istemiş ancak 3 şüpheli tespit edilememiş ve araştırmalara devam edilmiştir.

Çağlayan Adliyesi

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Elvan’ın sert bir cismin kafasına isabet etmesi sonucu yaralandığı ve hastanede tedavi görürken hayatını kaybettiği yönündeki raporları takip ederek failleri tespit etmek üzere iken 31 Mart 2015 tarihindeki rehin alma eylemi gerçekleşmiştir.

Mehmet Selim Kiraz’ın Rehin Alınması ve Öldürülmesi

DHKPC terör örgütü adına gerçekleştirilen eylem sonucunda Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, 31 Mart 2015’te ülke çapında yaşanan elektrik kesintisi sırasında harekete geçmişler, İstanbul Adliye Sarayı’na sahte avukat kimlikleriyle girmişler, Kiraz’ın adliyedeki odasına giderek kapıyı kilitlemişler ve Berkin Elvan soruşturmasında etkin soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle savcıyı rehin alarak olayı sosyal medya aracılıyla duyurmuşlardır.

Olayın ardından adliye binası boşaltılmış ve geniş güvenlik önlemleri alınmıştır. Eylemciler, Kiraz’ın serbest bırakılması için hukuk sistemi içerisinde kabul edilmesi imkansız taleplerde bulunmuşlardır. Berkin Elvan’ın ölümünden sorumlu polislerin ‘canlı yayında itirafta bulunmasını ve yargılanmalarını’ isteyen eylemciler; Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve TAYAD’dan oluşan bir heyet oluşturulmasını istemişler; saat 15.35’e kadar bu talepler gerçekleşmezse savcıyı cezalandıracaklarını ve akabinde çatışmaya gireceklerini ilan etmişlerdir.  Yapılan müzakereler yaklaşık dokuz saat sürmüş, ancak sonuç alınamamış, eylemciler teslim olmamıştır.

Kiraz’ın odasından gelen silah sesleri üzerine yapılan polis operasyonu sonucunda iki saldırgan ölü olarak ele geçirilmiştir. Savcı Kiraz kurtarılamamış ve vücuduna isabet eden kurşunlar nedeniyle ağır yaralı şekilde adliye yakınındaki Florence Nightingale Hastanesi’ne kaldırılmıştır. Kiraz’ın hastaneye getirildiğinde kalbinin durmuş olduğu ve solunumunun da kapalı olduğu bildirilmiş, tıbbi müdahaleler sonuç vermemiştir. Hastane adli raporuna göre vücudunda 10 kurşun yarası tespit edilmiştir. Polis, kurşunların eylemcilerin kullandığı silahtan çıktığını açıklamıştır. Otopsi raporu 16 Nisan 2015 tarihinde basında yer almış, ölüm nedeni; “Ateşli silah mermi çekirdeğine bağlı kafatası, kot ve skapula kemik (kürek kemiği) kırığıyla birlikte beyin kanaması, beyin doku harabiyeti ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama.” olarak belirtilmiştir. Kiraz’ın vücudundan 7.65 mm çapında silaha ait iki adet mermi çekirdeği çıkarıldığı belirtilmiştir.

Olay Sonrası Soruşturma ve Dava Süreci

Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturma sonucunda sanıklar hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştır. Çok sayıda sanığın yargılandığı davada 4 sanık tutuklanmış, firari 9 sanık hakkında ise kırmızı bülten çıkarılmıştır.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dokuz gazeteden 18 gazeteci hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma‘ suçlamasıyla iddianame hazırlanmıştır.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et